Author Topic: Transistor ID - TraID  (Read 481 times)

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Transistor ID - TraID
« on: 03.04.2018, Tuesday, 14:47:25 »
TraID е крисно мало уредче за брзо откривање на распоредот на изводи кај транзисторите. Секогаш е до мене кога работам нешто и кога не сум сигурен околу распоредот на изводите на некој транзистор пред да го залемам на плочка. Го направив „да се најде“, ама излезе да го користам многу почесто отколку што мислев. ;)
Иначе оригиналниот проект е од овде, со тоа што јас си дизајнирав своја плочка:
Code: [Select]
http://www.electronics-lab.com/project/traid-transistortype-polarity-identifier/Шемата и изгледот на плочката:Готовиот уред:Иначе целиот уред работи на една CR2032 литиумска батерија од 3V, нема потреба да се става прекинувач бидејќи по 30-на секунди неактивност автоматски се исклучува и оди во sleep mode. Пикот треба да биде LF верзија за да работи на овој напон. Лед диодите препорачувам да бидат 3mm, low current (од сјајните).
Шема во поголема резолуција, плочка и hex фајлот се закачени најдоле.

Кој нејќе да се замара да прави може да си нарача готов уред (бр.44) или само програмиран пик ;):
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=13299.msg119939#msg119939
« Last Edit: 14.04.2018, Saturday, 19:33:29 by LordZi »
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Re: Transistor ID - TraID
« Reply #1 on: 03.04.2018, Tuesday, 22:14:07 »
Добра работа!
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline gochcommk

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 58
Re: Transistor ID - TraID
« Reply #2 on: 04.04.2018, Wednesday, 07:43:15 »
Добро смислено може да послужи.  А дали може да се смени кодот за друг пик PIC16F628.

 

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Transistor ID - TraID
« Reply #3 on: 04.04.2018, Wednesday, 10:26:31 »
Не верувам, ама нека пише некој што се разбира повеќе во пикови и програмирање.
Иначе имам и само пикови програмирани ако сакаш, пиши ми ПП.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10859
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Transistor ID - TraID
« Reply #4 on: 04.04.2018, Wednesday, 18:14:09 »
Колку што гледам, го има дадено кодот, така да, би требало да може да се искомпајлира за друг PIC ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."