Author Topic: Проблем со гравирка Extol 40411  (Read 1662 times)

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 574
 • Gender: Male
Проблем со гравирка Extol 40411
« on: 14.04.2018, Saturday, 23:04:13 »
Сакам да ве прашав нешто во врска со мојата брусилка. Ја имам брусилката подолу дадена на линкот веќе 1 година и 1 месец. Не е многу користена. Главно ја користам за сечење и дупчење на печатени плочки. Пред 2 месеци започна да тресе после не користење од можеби 2 месеци и ја испратив на сервис, бидејќи ми беше под гаранција, и ми ја вратија средена, при што ми кажаа дека телото било разлабавено. Е, сега, после 2 месеци повторно го имам истиот проблем. Гаранцијата истече пред 1 месец и не знам дали може да ја испратам. Но, да ве прашам доколку некој знае како можам да го стегнам телото сам? Гуглав, но не најдов  ништо соодветно.  ???

Code: [Select]
http://www.kupialat.mk/index.php?route=product/product&path=10_112_279&product_id=2986
« Last Edit: 14.04.2018, Saturday, 23:18:56 by GigaWatt »

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Проблем со гравирка Extol 40411
« Reply #1 on: 14.04.2018, Saturday, 23:17:03 »
Кинезите продаваат вакви слични на ebay. Нешто поскапи се од копиите на Dremel 100. Најверојатно е Кинеска.

Отвори ја, сликај и да видиме како изгледа внатре и што може да биде проблемот ;). Само гледај сликите да се добро осветлени и да не се матни ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 574
 • Gender: Male
Re: Проблем со гравирка Extol 40411
« Reply #2 on: 14.04.2018, Saturday, 23:20:09 »
Оваа мојава е од Полска. Ќе сликам утре, па ќе видиме.  ;)

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Re: Проблем со гравирка Extol 40411
« Reply #3 on: 14.04.2018, Saturday, 23:22:33 »
Проблемот е во неквалитетните пиксни.Ако телото(лежиштето) не е скршено случајно, види каде е проблемот уште кога ке го отвориш кукиштето ( 4 штрафа има мислам!).Добро би било да сликаш, да видиме за што се работи. Пиксни може некој да ти направи на дребунг.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Проблем со гравирка Extol 40411
« Reply #4 on: 15.04.2018, Sunday, 03:03:56 »
Оваа мојава е од Полска.

Аха, колку што е и мојата од Германија ::) :D.

Ако има пиксни место лагери, батали, нема поента. Едната што ја имам е оригинал Dremel, другата е Кинеска копија на Dremel, и двете се со лагери. Ако ставиле пиксни на ротор со 30.000 вртежи, батали, нема поента тоа да се прави. Ма ако сака нека е кована и на полна месечина и полиена со крв од девици пиксната, џабе е.

Една слика, 1000 зборови ;). Сликај, ќе видиме ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Re: Проблем со гравирка Extol 40411
« Reply #5 on: 15.04.2018, Sunday, 12:12:14 »
Да да во право е гига, и данаправиш добри пиксни, осовината ќе се изеде. Ако нема пренос внатре тешко дека ќе може да сечиш било што со неа.
Пробај подмачкај ги пикксните со финтата закулерите(товатна и уље измешани). Али прво слика.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Проблем со гравирка Extol 40411
« Reply #6 on: 15.04.2018, Sunday, 18:22:01 »
Ако нема пренос внатре тешко дека ќе може да сечиш било што со неа.

Ниедна гравирка нема пренос. Всушност, тоа се мали бормашини (со моќност до кај 200W) без пренос. Затоа и може да се случи да заглават (ако запнеш со неа). Се разбира, овој мод на работа не се препорачува, т.е. не се препорачува да ја „мачиш“ гравирката.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Re: Проблем со гравирка Extol 40411
« Reply #7 on: 15.04.2018, Sunday, 20:16:34 »
Имам некое искуство со овие кинески евтини уредчиња и да ви кажам дека осовината на роторот е од метал кој е се само не челик.Роторот лежи на пластични држачи на самото тело и има некакви пиксни (од обичен 0,5 мм лим!).Е, па колку пари -толку музика.Доста често се расипува и она копче за кочење кое го стискаш да се блокира осовината и да се отвори главата за менување на бургијата. Пластично копче,федер како за пенкало и осовина како клинче! Смешно, ама цел комплет со 300 додатоци е некаде 50 ЕУ!?? Отворај и прави, ако се може!
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Проблем со гравирка Extol 40411
« Reply #8 on: 15.04.2018, Sunday, 21:12:11 »
Имам некое искуство со овие кинески евтини уредчиња и да ви кажам дека осовината на роторот е од метал кој е се само не челик.Роторот лежи на пластични држачи на самото тело и има некакви пиксни (од обичен 0,5 мм лим!).Е, па колку пари -толку музика.

Мојата копија на Dremel ја купив 1000 денари од ebay, третина од цената на Dremel 300, па е далеку од евтина изведбата. Моментално, само неа ја користам, Dremel-от веќе не ја ни користам бидејќи, како што имам пишано во други post-ови, излезе дека копијата е подобра од оригиналот :). За додатоците, да не коментирам... комплет дијамантски камчиња за сечење за неколку долари :o.

Ако некогаш имам прилика, ќе сликам и ќе post-ирам слики како изгледа внатрешноста на копиите на Dremel од ebay ;). Воопшто не се разликува од внатрешноста на изведбата на оригиналната Dremel гравирка која ја имам.
« Last Edit: 16.04.2018, Monday, 11:23:24 by GigaWatt »
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Re: Проблем со гравирка Extol 40411
« Reply #9 on: 16.04.2018, Monday, 04:11:49 »
Чим нема пренос тешко дека ќе се сече со неа....
Него ако си во можност пушти линк од копијата :)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Проблем со гравирка Extol 40411
« Reply #10 on: 16.04.2018, Monday, 11:30:46 »
Чим нема пренос тешко дека ќе се сече со неа....

Е како не :D, јас попара правам со неа :D.

Изгледа не знаеш колку се моќни. Не дај боже да те поткачи ако имаш монтирано камче со циркулар, убаво ќе те расече... не дај боже нешто полошо да не направи :S. 180W на 30.000 вртежи не е баш така малку колку што мислиш. Сметај дека работат на наизменичен мрежен напон и дека не оди ништо преку адаптер или нешто друго. Колку што може да даде мрежа, толку влече ;).

Него ако си во можност пушти линк од копијата :)

Имаме зборувано за нив во доста теми, еве една во која се спомнува, конкретно Zan има нарачано таква, нека пише каква е ;). Да не биде муабетот само јас ги фалам :D.

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=7350.msg121367#msg121367
Еве и линк на ebay. Ако од овој продавач се продадат, побарај од друг ;), не ги продава само еден продавач ;).

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/252865770364
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Re: Проблем со гравирка Extol 40411
« Reply #11 on: 16.04.2018, Monday, 15:48:14 »
 И тука системот е `` да ти се погоди!``.Бадијата докажуваме, ама еве конкретно ова машинка тресе и се бара помош. Ако успееш да ја отвориш и само со рака заврти го роторот ке видиш каде е проблемот. Иначе точно е дека брзините се големи, ама квалитетот опаѓа со брзината. Не ја оптоварувајте до максимум! Најмногу 2/3 од силата.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 574
 • Gender: Male
Re: Проблем со гравирка Extol 40411
« Reply #12 on: 16.04.2018, Monday, 16:41:46 »
Извинете малку што доцнам, имав некои обврски, но еве успеав нешто да сликам. Имено, таа се тресе кога е вклучена на која било брзина, безразлика. Е, сега, кога со раката ќе ја стегнам за пластикава што е ( куќиштето фактички ) некако ја стегам и го снемува тоа, но се зависи како ќе ја стегнеш, некогаш не успева тоа. Ако треба уште нешто да сликам, ќе сликам.  ;)
Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Re: Проблем со гравирка Extol 40411
« Reply #13 on: 16.04.2018, Monday, 20:38:34 »
Гига ја имаш истренирано раката, ако знаеш да сечиш и осет ако имаш и со нај кинеска ќе сечиш. За почетник ми беше зборот. Инаку ме има брусалка поткачено, али и не е толку опако, каменот не зафаќа како сечилата со запци. Запците се сташна работа дури и кога врти од инерција машината, па макар и 2000рпм да се на 50w.
Атанас вака, прво лагетите обложи ги со слој-два изолир-трака, потоа и статорот кај што се потпира. Пробај стегни така како ќе биде.
План б, лежиштата за лагерите обложи ги со санитарен силикон, така да влезат со малце зорт, но сепак да може да влезат со умерена сила, а не со прекумерна сила. Исто и кај лежиштето  на статорот, само поентата е рамномерно да ставаш силикон. Може и внатрешна гума да ти збрка работа. Ќе оставиш да се исуши силиконот ден два, па кога ќе склапаш рабовите треба да зеат 2-3мм, што ќе ти биде луфта за стегање.
« Last Edit: 16.04.2018, Monday, 23:31:48 by bicikle »

Online Hahahaha

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 692
Re: Проблем со гравирка Extol 40411
« Reply #14 on: 17.04.2018, Tuesday, 00:19:11 »
Еве кај мене како изгледа внатрешноста, ова е иначе Parkside германско производство, го купив 30тина евра ама ми се погоди ептен. Многу тивко работи и воопшто не грее. Пред неколку дена имав порачка од 1200 плочки, сите плички ги избушив за два дена и воопшто не загреа. На другата слика е што се е вклучено во тие 30тина евра« Last Edit: 17.04.2018, Tuesday, 00:33:21 by GigaWatt »