Author Topic: Гравирки и слични електрични машини  (Read 2455 times)

Offline Hahahaha

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 692
Re: Гравирки и слични електрични машини
« Reply #15 on: 03.05.2018, Thursday, 23:53:45 »
Јас со неа имам футери од 0.5 до 3.2 милиметри

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Гравирки и слични електрични машини
« Reply #16 on: 04.05.2018, Friday, 00:20:42 »
Значи доаѓа multi chuck заедно со неа, така? Ваков?Мислев на видот на навојот... инаку, јас барем, не гледам поента да имам ваква алатка ако нема или не може да се намонтира multi chuck.

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=14071.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Re: Гравирки и слични електрични машини
« Reply #17 on: 04.05.2018, Friday, 00:35:30 »
Quote
Не ги гледај првите 4, тие најчесто ги користат како фрези (router). Не се добри за прецизна работа, потешки се од рачните гравирки. А за моќноста... би рекол дека се до кај 300W, не и повеќе од тоа, но тоа е доволно за фреза за домашна употреба. Практично, тоа се брусилки без делот за пренос, толку. Има на YouTube туториали како да преправиш брусилка во фреза ;).
Немам претстава вака во живо колкави се, изгледа се измеѓу гравирка и линиска брусалка, мене ми изгледаа како да може да се управува лесно со ними... Нејсе, тогаш на друга опција ќе одиме.
Хахахаха лидл нема во мк колку што знам, барав на ибеј ама нема. Инаку на ибеј, према фрзата не би требало да се скапи.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Гравирки и слични електрични машини
« Reply #18 on: 04.05.2018, Friday, 01:08:20 »
А зошто воопшто ги гледаш тие, па на првата страна од темава баш ти даде линкови за гравирки копии на Dremel 100 MultiPro, земи си таква ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Re: Гравирки и слични електрични машини
« Reply #19 on: 04.05.2018, Friday, 09:36:43 »
Јас само разгледував на ибеј и али, ми излегоја и тие па реков да прашам што се како се :)

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Гравирки и слични електрични машини
« Reply #20 on: 04.05.2018, Friday, 10:14:34 »
Јас би размислил и за Проксон, ги има на Амазон за околу 50е. и се класа над Дремел и сличните на нив. Јас имам земено и е стварно топ. Едини проблем е што треба некој во ЕУ да ја нарача и да ви ја донесе, Амазон не праќаат такви работи за МК.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Re: Гравирки и слични електрични машини
« Reply #21 on: 04.05.2018, Friday, 11:33:33 »
србија/грција има лидл?
Овде е 25 евра се вањда
Code: [Select]
https://www.lidl.de/de/parkside-feinbohrschleifer-pfbs-160-b2/p277911?searchTrackingQuery=PFBS+160+B2&searchTrackingId=Product.277911&searchTrackingPos=1&searchTrackingOrigPos=1&searchTrackingRelevancy=98.83&searchTrackingPage=1&searchTrackingPageSize=36&searchTrackingOrigPageSize=36

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Гравирки и слични електрични машини
« Reply #22 on: 04.05.2018, Friday, 14:50:37 »
Во Грција сигурно има Lidl маркети.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DimitarMK

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 51
Re: Гравирки и слични електрични машини
« Reply #23 on: 04.05.2018, Friday, 16:53:25 »
Треба да начекаш неделна промоција во LIDL за тоа што сакаш да купиш, инаку на лагер јок.

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Re: Гравирки и слични електрични машини
« Reply #24 on: 04.05.2018, Friday, 16:55:27 »
Јас би размислил и за Проксон, ги има на Амазон за околу 50е. и се класа над Дремел и сличните на нив. Јас имам земено и е стварно топ. Едини проблем е што треба некој во ЕУ да ја нарача и да ви ја донесе, Амазон не праќаат такви работи за МК.

Да не мислиш на овие од логин?

Code: [Select]
http://www.loging.mk/289/192673/0/ShowProduct/Mini_bormashina
Ако имат грчко ќе бараме некој пошетан :) ем 800 е "шипинг" т.е повратна со бус.
« Last Edit: 04.05.2018, Friday, 17:00:58 by GigaWatt »

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Гравирки и слични електрични машини
« Reply #25 on: 04.05.2018, Friday, 17:04:44 »
Оваа од логинг е на 12V/40W и е доста помала, јас таа што ја земав е на 230V.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Гравирки и слични електрични машини
« Reply #26 on: 04.05.2018, Friday, 17:12:28 »
@bicikle: Немој да си се излажал да си земал на 12V. Само на мрежен напон, само така ќе добиеш на моќност, на 12V... ќе се гњавиш до задутре и назад... сум го преживеал тоа и затоа ти го препорачувам ова. Освен тоа, веќе имаш една или две кои работат на низок еднонасочен напон, кажи дали имаат моќ ???. Да, колку да избушиш едно дупче на ППК, ама за нешто друго, на пример сечење на дебел железен лим ???... сигурно не ;). Со гравирка која работи на мрежен напон, што сакаш може да правиш, имам сечено и 5mm дебела челична плоча со неа, сече :)... споро, ама оди и не престанува ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 692
Re: Гравирки и слични електрични машини
« Reply #27 on: 04.05.2018, Friday, 21:43:50 »
србија/грција има лидл?
Овде е 25 евра се вањда
Code: [Select]
https://www.lidl.de/de/parkside-feinbohrschleifer-pfbs-160-b2/p277911?searchTrackingQuery=PFBS+160+B2&searchTrackingId=Product.277911&searchTrackingPos=1&searchTrackingOrigPos=1&searchTrackingRelevancy=98.83&searchTrackingPage=1&searchTrackingPageSize=36&searchTrackingOrigPageSize=36

Јас ја имам истата ги има и во Грција, сега баш кога ке отидеш незнам дали ќе ја има во маркет. Јас ги нарачував online и до врата ми ги доставуваа.

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Re: Гравирки и слични електрични машини
« Reply #28 on: 04.05.2018, Friday, 22:15:25 »
Да да тоа приметив затоа препрашав.

Offline trouble92

 • Нов член
 • *
 • Posts: 18
Re: Гравирки и слични електрични машини
« Reply #29 on: 15.05.2018, Tuesday, 02:23:53 »
Минатата недела ја имаше во лидл во грција од четврток до сабота, ја купив 22 евра има се и сешто од додатоци и има 3 години гаранција. Треба само следење или на страната или има апликација на плеј стор бираш за во која држава и излегват од време на време многу убај работи :D
« Last Edit: 15.05.2018, Tuesday, 02:26:02 by GigaWatt »