Author Topic: Гравирки и слични електрични машини  (Read 2164 times)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10783
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Гравирки и слични електрични машини
« Reply #45 on: 16.07.2018, Monday, 11:32:47 »
Немам загледано макита/мактек дали имаат вакви глодалици, некако ептен сум задовилен од ними, а мактек и прилично поефтини се, а ист е квалитетот ( некој ват се послаби ).

Не, за жал, вакви алатки не прават :S. И јас барав, ама немаат такво нешто на каталог :S.

Како сакаш, ама јас пак ќе ти кажам, ако не се брзаш, земи ги копиите на Dremel од Кинезите. Не се скапи, а се навистина стабилни и немаат ексцентар. До сега три имам нарачано од три различни продавачи, ниедна немала проблем ;). Јас од мојата, не можам да се пожалам, еве веќе вторра или трета година година ја користам, а останатите две се нарачани за пријатели, кај нив се, немам чуено да се пожалат ни они. Еве ти линк на ebay. Значи ако бараш, ќе бараш ваква, копија на Dremel 100 MultiPro. Нема така да ја бараш, ќе пишеш само rotary tool во Search и ќе ти извади резултати ;). Кога ќе го видиш ова моделче, тоа е тоа што ти треба ;). За 1000 денари, мислам дека се исплати да пробаш ;). И да не е нешто како што треба, секогаш може да му пишеш на продавачот да ти ги врати парите ;).

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/172876347836


Исто како и за сите останати нискобуџетни гравирки, multi-chuck и се останато ќе мораш посебно да си нарачаш. На Кинескиве копии се фаќаат футеру со напречен пресек од 8mm и со 0.75mm од. Имаш повеќе во следната тема ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=14071.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2875
 • Gender: Male
Re: Гравирки и слични електрични машини
« Reply #46 on: 16.07.2018, Monday, 16:11:14 »
Па барем е проверена работа :)
Само мултичук на линкот од темата не ми излезе, ваљда се стандар нема да го грешам.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10783
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Гравирки и слични електрични машини
« Reply #47 on: 16.07.2018, Monday, 18:58:08 »
Само мултичук на линкот од темата не ми излезе, ваљда се стандар нема да го грешам.

Е како не излезе, ај види го името на темата и зошто е ставена во „Документи“ ::).

Има различни, пази да не земеш каков што не треба. Кинеските копии на Dremel користат навој со напречен пресек од 8mm и од (чекор на навојот) од 0.75mm. Пишува во темата за кои гравирки какви се навоите, а има и некои други информации.

Ако продавачот нема наведено димензии на навој, не земај од него, најди некој друг кој има наведено колкави се димензиите на навојот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2875
 • Gender: Male
Re: Гравирки и слични електрични машини
« Reply #48 on: 16.07.2018, Monday, 22:53:08 »
Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/152534791231ended, е тоа излага кај мене  :)
Али ќе разбарам чим има димензии.
« Last Edit: 16.07.2018, Monday, 23:19:20 by bicikle »

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10783
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Гравирки и слични електрични машини
« Reply #49 on: 17.07.2018, Tuesday, 03:45:51 »
Кога било тоа пишано, го имало тој производ на продажба, сега го нема. Затоа се и ставени сликите, како водич, да знаеш што да бараш ;). Пиши на ebay или aliexpress "multi chuck" и први резултати што ќе ти ги извади се 100% вакви чаурчиња ;).

Еве едно кое сега се продава на ebay ;).

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/122801766089
Само од листата избери "long-8x075" (8mm напречен пресек со чекор од 0.75mm) ;).
« Last Edit: 17.07.2018, Tuesday, 16:23:25 by GigaWatt »
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2875
 • Gender: Male
Re: Гравирки и слични електрични машини
« Reply #50 on: 17.07.2018, Tuesday, 11:36:53 »
Чим има димензии немат как да бегат :)