Author Topic: Поправка на Ace Tone VM-30  (Read 2042 times)

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Re: Поправка на Ace Tone VM-30
« Reply #30 on: 04.05.2018, Friday, 10:30:27 »
А оти не си зеде "оригинал" бас појачало ?
Патем звучникот од 360вати по мое е 120вати реално, па тда7294 таман ќе му дојде.

Offline KiloVolt

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 719
 • Gender: Male
 • Високонапонски Фанатик
Re: Поправка на Ace Tone VM-30
« Reply #31 on: 04.05.2018, Friday, 14:05:37 »
Quote
Провери само да не си го средил трафото, а со друго не се замарај ако не е само до трафото.
Не разбирам, како да сум го средил трафото?
Кога спомнав мотање трафо мислев на друго за моќниот засилувач, не за ова. Ова работи скроз ок не ни загрева.

Quote
Реверб спиралата е ``од мајка``таква и не пипај ништо оти после ``ќе гребе како загорено тенџере`` што велеше еден познат гитарист. ``Се ла ви`` во превод од француски !!
Не ја чепкам секако, не правам модификации, какво е такво е. Евентуално ако се расипи нешто, како осигурувачот што се расипа сега ама е средено.

Quote
Овакви топчести транзистори ( патем германиумски се мислам!) не сум видел со години.
Не можам ни datasheet да најдам. CDC13000-1D, ако може некој да најде нека постира овде, јас скапав барање и ништо.

Quote
А фактот дена не е градено на печатена плоча кажува дека некаде кај 60-тите години припаѓа.
Го има на каталози од 1969-1971 година.

Quote
Гледам дека има и еден мал трафо до мрежниот, можно е да е пуш - пул, како што порано ги граделе излезите.
Ете гледаш не ми текна дека е можно да е пуш-пул... Ама зошто е 3тиот транзистор тогаш? Нели пуш-шил со два се изведува?

Quote
А оти не си зеде "оригинал" бас појачало ?
Патем звучникот од 360вати по мое е 120вати реално, па тда7294 таман ќе му дојде.
Искрено, немав пари, а кога го слушнав ова и кога видов на нет колку е старо (имам фетиш за стара електроника морам да признаам  ::) ) Веднаш го зедов, и освен тоа, можам да свирам и да врзам микрофон за со пеач, или уште една гитара за другар ми да не мора да го влечка и неговото кога си вежбаме, а доволно е гласно за вежбање со тапанар. А и reverb-от не е лош додаток...
А за звучникот, искрено, и мене за толку ми делува. Амортизерот и спајдерот нема шанса да се мрдаат доволно за да се приближи до 200W според мене, со 70W на 100Hz веќе движеше напред назад добри 60-70% од максималната положба.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Поправка на Ace Tone VM-30
« Reply #32 on: 04.05.2018, Friday, 15:15:53 »
Во основа двоканален миксер е, едниот е за инструмент другиот за вокал. Е сега од тие канали на сликата левиот

Епа изгледа нешто не е во ред со ефектот на другиот канал. Ништо, не чепкај, користи си го оној на кој има ефект и терај така.

Него дај пиши дали го воопшто го направи ова чудо ;D... бидејќи за тоа беше отворена темава, ова останатово се е попатно, се расплини муабетот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Re: Поправка на Ace Tone VM-30
« Reply #33 on: 04.05.2018, Friday, 19:00:32 »
цитирам - Ете гледаш не ми текна дека е можно да е пуш-пул... Ама зошто е 3тиот транзистор тогаш? Нели пуш-шил со два се изведува?
Имаше шеми со трафо и три транзистори, првиот ја врти фазата, а другите двата се врзани за да се добие ниска импенданса беа дополнителен излезен трафо.Имаше некои такви шеми порано.Ако најдам нешто приближно ке постирам.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline KiloVolt

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 719
 • Gender: Male
 • Високонапонски Фанатик
Re: Поправка на Ace Tone VM-30
« Reply #34 on: 04.05.2018, Friday, 19:49:44 »
Quote
Него дај пиши дали го воопшто го направи ова чудо ;D... бидејќи за тоа беше отворена темава, ова останатово се е попатно, се расплини муабетот ;).
Да да, го направив, ставив внатре држач за осигурувач на местото на стариот а EMI филтер ќе ставам деновиве, да купам кабел и да ја средам масата прво. Сакам да врзам заземјување директно на шасија, а колото со нуловањето да остани, бидеќи кога свирам на различни места не секаде има заземјување, па би сакал да има опција за нуловање.

Инаку конечно го исеков шрафот и отворив. Мислев дека јас сум ги правел електронските уреди неуредно...

Прашање до поискусните членови, што компонента е оваа?
« Last Edit: 04.05.2018, Friday, 23:23:36 by GigaWatt »
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Поправка на Ace Tone VM-30
« Reply #35 on: 04.05.2018, Friday, 20:55:30 »
Личи на жичан тример (реостат), негде до кај 1W моќност.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Поправка на Ace Tone VM-30
« Reply #36 on: 04.05.2018, Friday, 23:24:24 »
Мислев дека јас сум ги правел електронските уреди неуредно...

А, не се чуди, старите изведби вакви беа, без плочки. Ехеее, да видиш старо лапмпашко радио, нема плочка, само метална шасија, лемни точки и од секоја од нив, од по неколку компоненти на една или друга страна.

Личи на жичан тример (реостат), негде до кај 1W моќност.

Да, и мене на тоа ми личи, реостат.

А каков и колкав осигурувач стави? Електромагнетен или топлив? Чисто ме интересира ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline KiloVolt

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 719
 • Gender: Male
 • Високонапонски Фанатик
Re: Поправка на Ace Tone VM-30
« Reply #37 on: 06.05.2018, Sunday, 19:59:45 »
А каков и колкав осигурувач стави? Електромагнетен или топлив? Чисто ме интересира ;).
2A спор (бавен, тром) топлив. Ако најдам електромагнетен ќе ставам, привремено ова е доволно... (читај прв цитат во signature xD )
« Last Edit: 06.05.2018, Sunday, 20:37:07 by Toma »
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Re: Поправка на Ace Tone VM-30
« Reply #38 on: 06.05.2018, Sunday, 21:28:05 »
Оригиналот е 1,6А. ;)
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Поправка на Ace Tone VM-30
« Reply #39 on: 07.05.2018, Monday, 01:49:31 »
Ееееее, де де, ај сега да не ситничариме за 400mA ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Re: Поправка на Ace Tone VM-30
« Reply #40 on: 07.05.2018, Monday, 09:00:52 »
Eхехе да знаеш колку значат тие 0,4А!! >:( ;)
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Поправка на Ace Tone VM-30
« Reply #41 on: 07.05.2018, Monday, 10:28:40 »
Знам дека значат, ама ако решило да изгори нешто, ќе изгори и со 1.6 и со 2A осигурувач ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Re: Поправка на Ace Tone VM-30
« Reply #42 on: 07.05.2018, Monday, 14:54:56 »
Mногу значи осигурачот да е правилно димензиониран. :)И не е се едно дали ке биде брз или тром.Ако треба пример да биде 1А, тогаш сите промени со повлекување на струја над 1А нема да му наштетат на уредот,Ако ставиме 2А веќе уредот нема заштита, како да немало осигурач :o :(. Не занемарувајте ја улогата и вредностите на осигурачите. Тие знаат некогаш да ви спасат куп пари! 8)
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Re: Поправка на Ace Tone VM-30
« Reply #43 on: 08.05.2018, Tuesday, 00:54:52 »
Електромагнетен осигурач ќе падне и пред спор и пред брз од 1А.