Author Topic: Засилувач за играчка џипче на 27 MHz  (Read 928 times)

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6237
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Засилувач за играчка џипче на 27 MHz
« on: 26.05.2018, Saturday, 22:39:22 »
Имам една играчка џипче на кое радио контролата е на 27MHz, дометот е само 15m. Ми треба некој мал предзасилувач кој што ке го засили сигналот од далечинското. Дали има некој таква шема да ми препорача ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Online batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9351
 • оптимист до крај!
Re: Засилувач за играчка џипче на 27 MHz
« Reply #1 on: 26.05.2018, Saturday, 23:25:38 »
 Стави  му подолга антена и смени го излезниот транзистор со појак, друго  е се во домен на `` ако - тогаш...`` ;)
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6237
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Засилувач за играчка џипче на 27 MHz
« Reply #2 on: 26.05.2018, Saturday, 23:29:14 »
Внатре се е SMD, има едно транзистпрче ама ептен мало и нема ознака :(
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Online batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9351
 • оптимист до крај!
Re: Засилувач за играчка џипче на 27 MHz
« Reply #3 on: 27.05.2018, Sunday, 21:58:40 »
Види дали е NPN/PNP и замени го со обичен транзистор пример 2N2222.изолирај го од околината да не допре негде и евентуално види во емитерот колкав е отпорникот.Ако е до 100 оми во ред,  ако не намали го .Антената пресметај ја , метар и нешто треба да биде.  ;D ;) ???
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10788
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Засилувач за играчка џипче на 27 MHz
« Reply #4 on: 28.05.2018, Monday, 00:08:33 »
И, се разбира, по преправката, стави појаки батерии на далечинскиот управувач ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Online batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9351
 • оптимист до крај!
Re: Засилувач за играчка џипче на 27 MHz
« Reply #5 on: 28.05.2018, Monday, 07:52:02 »
Јас би рекол два пара батерии да стави. 8) ;)
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6237
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Засилувач за играчка џипче на 27 MHz
« Reply #6 on: 28.05.2018, Monday, 23:49:26 »
Ама со два пара батерии са не исчури или не би требало? Сега како што е фабрички работи на 2 АА батерии (3V). Си викам да ја извадам таа малата антена и да го одлемам калемот од плочката па да ставам поголема антена. После следен чекор ке биде со замена на излезниот транзистор, ама да видам прво дали е PNP или е NPN.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10788
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Засилувач за играчка џипче на 27 MHz
« Reply #7 on: 29.05.2018, Tuesday, 00:11:32 »
Комотно може да му ставиш 18650 Li-Ion батерии ;). Може и неколку во паралела ;).

Не е лошо да пробаш со Li-Ion батерии, да видиш како ќе работи и без модификација на излезниот транзистор, можно е да се зголеми дометот на онаа далечина на која сакаш да се зголеми ;). Ако не успее, пробај она што што го пиша batka и ако работи, отпосле направи ја модификацијата со батериите ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Online batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9351
 • оптимист до крај!
Re: Засилувач за играчка џипче на 27 MHz
« Reply #8 on: 29.05.2018, Tuesday, 14:49:19 »
Во секој случај предвиди надворешни батерии, ама напонот не го подигај! Само капацитетот нека биде поголем поради поголемата потрошувачка. Е сега, нема да биде можеби убаво и елегантно, ама можеш да ставиш батерии или под самото кукиште на далечинскиот управувач или пак со кабел да ги прицврстиш например на појасот.Зависи како го замислуваш тоа.Во секој случај прво изврши измени и ако се проработи барај решенија.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10788
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Засилувач за играчка џипче на 27 MHz
« Reply #9 on: 30.05.2018, Wednesday, 00:13:55 »
Во секој случај предвиди надворешни батерии, ама напонот не го подигај!

Може за малку. До кај 4.1, 4.2V не би требало да има проблем, Li-Ion до толку одат максимум ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6237
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Засилувач за играчка џипче на 27 MHz
« Reply #10 on: 30.05.2018, Wednesday, 19:23:37 »
Фала ви за помошта, деновиве ке пробам па ке пишам за исходот. Па што биде биде ;)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.