Author Topic: Потребни ми се информации и делови за компјутер Galaksija  (Read 333 times)

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2727
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Добив нарачка да склопам една Galaksija за колекционер, па треба да почнам да собирам информации и делови. Текстовите од списанијата веќе ги имам скенирано, исто и изгледот на плочката, процесор Z80 имам, епромите 2716. 2732 и рамот 6116 претпоставувам може да се најдат сеуште, не сум проверил. Другите ситни делови се лесно достапни. Најголем проблем мислам дека ќе ми бидат тастерите, не знам кај да ги барам пошто се специфични. Секоја идеја е добредојдена.

Ако има некој, посебно постарите членови, било какви податоци, склопена Galaksija што му стои така, само плочка или делови за неа, особено тастатура, нека ме контактира преку ПП... ;)People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

LightCraft Studio

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9352
 • оптимист до крај!
``Mision impossible``br 10  !!!! Секоја чест штом се зафакаш со вакви работи.Еве мала помош, макар што мислам дека на форумите во бивша ЈУ ке најдеш и готов уред за евтини пари!


Code: [Select]
https://forum.benchmark.rs/showthread.php?175745-Galaksija
Code: [Select]
http://retrospec.sgn.net/users/tomcat/Galaksija/MagScans/
Code: [Select]
http://www.dejanristanovic.com/rac1/rac1umet.htm
Code: [Select]
https://www.youtube.com/watch?v=NPDcvZwGBMA
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2727
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Фала Батка... ;) Знаеш дека муштеријата секогаш е во право, што и да нарача, мое е да го исполнам... ;)
Иначе знам дека го има по огласите надвор, ама мене ми треба да најдам некој примерок овде кај нас, макар и половичен, очерупан, неисправен... На времето кој знае колку искрини компјутери растурив, тастатурите отидоа во ѓубре, да знаев дека сега ќе ми требаат тастерите ќе зачував некоја... :P
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

LightCraft Studio

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2727
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Сите делови пристигнаа и галаксијата е скоро готова, освен тастерите, ама може и без нив да се проба дали работи... 8)
Сега ми треба некој јунак, по можност од Скопје, што поседува програматор за да ги снимиме епромите 2716 и 2732.
Ако има таков нека ми пише ПП да се договориме околу деталите... ;)
Најдоле ги има потребните фајлови за епромите.People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10796
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Ако не ти е итно, имам намера да го нарачам овој програматор.

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/163167013166


Немам проверено дали може да ги програмира тие EEPROM-и, но најверојатно може.

Ако не ти се брза, имав намера да го нарачувам наредниов месец... значи ќе стигне некаде почеток на Септември :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2727
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Мене лично не ми се брза, ако не се најде некој друг во меѓувреме, ќе те имам во предвид... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

LightCraft Studio

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5238
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
@Гига, ги поддржува, го имам истиот,
@Лордзи ако не ти е проблем да ги праќаш по карго можам јас да ти ги испрограмирам
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline Zan

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 789
И јас го имам програматорот, LordZi може да завршиме работа.
Жан

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2727
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Фала ви и на двајцата, Zan ај пиши ми тел. во ПП да се договориме... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

LightCraft Studio