Author Topic: Кога немате простор за кондензаторите...  (Read 838 times)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Еве вака се прави ;D.

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Хахахаха и ова излегло од фабрика?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
За жал тогаш немаше дигитални апарати, ниту телефони со 3 камери, иначе ке видевте едно чудо што јас само еднаш го имав во животот сретнато.  :o Имено , се работеше за радио со појачувач 2х 3 вати отприлика ( значи стерео!) , марка RFT, во кое сите кондензатори беа врзани слично, на една шина од фибер  и беа залепени со лепак сличен на Неостикот  на неа! :P ;)Имаше помеѓу 30 -40 кондензатори и беа буквално наредени по големина и вредности ( од 10 до 1000 mF!)  ;D ;D Кој имал толку стрпливост - секоја му чест! :)
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline krema

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 202
 • Gender: Male
Што уред е ова?
Горе десно на сликата се гледа дека имало голем зорт. :)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Не бе луѓе, јас го преправав ;D.

Искрено, не мислев дека ќе биде сватено како „глеј што напраиле Кинезиве“ ;D.

Инаку, станува збор за LCD монитор и генерално земено исправен беше, само електролити подуени имаше и немав адекватни по висина, па ги ставив така на страна ;). Поентата ми беше да дадам идеја (на некои кои можеби нема да им текне) како да ги сместите кондензаторите на местата на кои не ги собира, а притоа да не мора да купувате нови, само поради тоа што не ги собира оние кои веќе ги имате на располагање ;).

Мониторот е ОК, само плочата е потемнета од греење на некои компоненти. Сепак, станува збор за постар 4:3 LCD монитор Fujitsu. Од искуство, овие монитори практично немаат смрт. Иако изгледа како да е се потемнето и изгорено, се е ОК, освен електролитите, но и разбирливо е зошто се подуени, биле во близина на ладлните тела во напојувачката секција. Единствено тие можно е да се малку поддимензионирани, но не е ситуацијата толку страшна ;).

А десниот потемнет дел од плочката за напојување е делот со високонапонските трансформатори за неонките. На нив, и да сакам не можам да им додадам ладилни тела :D. Такви се какви што се, ама ако терале волку време, ќе тераат уште, значи дека не им пречи тој степен на загреаност ;).

Основата за кондензаторите е направена од онаа пластичнана изолација за пакување на пратки (благодарност до Кинезите кои ми ја пратија заедно со пратките нарачани од ebay од Кина ;D), а кондензаторите се лепени, како што пиша batka, со Neostik (или Неостик, како милувате ;)), пробав со супер лепак да ги лепам, ама не одеше... не знам зошто ???... некако не се врзува со оваа пластика... можеби бидејќи е мека и како стиропор, кој знае. Со Неостик убаво се залепија и немаше проблем ;).

Кондензаторите се користени и намерно не сакам нови да ставам бидејќи се знае квалитетот на кондензаторите кои може кај нас да се набават. Повеќето од нив се Јапонски (RLC, Matsushita, Philips, итн.), така да, станува збор за квалитетни кодензатори, освен тоа, на овој начин не се поставени во близина на ладилните тела, така да, нема што да грее до нив и да ги суши ;). Животниот век на мониторот е практично продолжен за уште толку колку што истерал ;) (мислам дека е производство од 2004, 2005-та, така нешто).

Се надевам дека на некој му дадов идеја ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Интересна модификација... :D Јас најверојатно би ги ставил вака легнати под плочката, за да нема толку долги жици... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DL1BT

 • Нов член
 • *
 • Posts: 21
Лоша одлука, паразитивните елементи си ги зголемил на излезните кондензатори, Највеќе L ќе порасне со што на напонските водови ќе има повисоки „шпици“... Ќе работи, не дека нема, но има шанса дека некој чувствителен дел (пример дигиталните делови) да неможе да ги издржи шпицовите :-)

Online bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Кај увртените парици се анулира тој ефект, полињаа се ништат меѓусебно...

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Па тука и нема многу големи струи да течат. 8) Ќе помине ,секако. ;) Но, интересно е што порано  кога се започнувало со употребата на транзисторите,многу  фабрички уреди личеле на уреди со ламби, па да не ве чуди ако некаде најдете место печатена плочка ваков начин на поставување на елементите ( поготово пасивните!). ???
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline DL1BT

 • Нов член
 • *
 • Posts: 21
Кај увртените парици се анулира тој ефект, полињаа се ништат меѓусебно...

Точно, под претпоставка дека coupling помеѓу двете жици = 1 и ефективната површина меѓу нив е 0 :-) Жиците имаат изолација - со што површината меѓу нив ќе е поголема од 0, истотака не се бесконечно блиску една до друга (не се увртени ептем цврстто - покафански термин?) па затоа каплингот нема да е 1.

Излезните кондензатори освен што треба да ја издржат струјата на товарот, треба да ја издржат и прекинувачката струја со која што се полнат. Фреквенцијата на прекинување на напојувањата во денешно време е типично над 50тина kHz, со што и малечко додавање на индуктивност ќе биде забележено.

Во минатото оставањето на долги жици меѓу компонентите (особено кондензаторите) било простено поради ниската феквенција на работа. Филтер кондензаторите биле наместени да ги филтрираат 50-те херци или 100те херци на влез, овде работата е на повеќе десетици (ако не и стотици!) kHz

Извор: работам како power electronics инжинер за прекинувачки напојувања, секој nH од индуктивитет ми ствара кошмари :-)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Интересна модификација... :D Јас најверојатно би ги ставил вака легнати под плочката, за да нема толку долги жици... ;)

И јас така мислев, ама подоцна ми текна дека пак ќе бидат блиску до ладилните тела на полупроводниците, така да, се решив вака да ги поставам ;). Освен тоа, немаше доволно место за сите, кондензаторите се постари и релативно поголеми од оние кои веќе беа поставени, а освен тоа, поставив кондензатори со дупло поголеми вредности од оние кои беа веќе ставени, така да, сакал-нејќел, не можат да бидат мали :D и ќе мора некаде да ги преместиш ;D.

Лоша одлука, паразитивните елементи си ги зголемил на излезните кондензатори, Највеќе L ќе порасне со што на напонските водови ќе има повисоки „шпици“... Ќе работи, не дека нема, но има шанса дека некој чувствителен дел (пример дигиталните делови) да неможе да ги издржи шпицовите :-)

Не му се грижам многу за тоа бидејќи, како што веќе наведов, вредностите се дупло поголеми од оние кои беа веќе ставени. Вака имам правено повеќе пати, никогаш не сум имал проблем ;). Само што, сега ми текна да post-ирам бидејќи... па, ни сум ставил, а не сум ни видел слика на форумов од ваква изведба ;).

@DL1BT: Инаку да, се сложувам дека кај многу моќни напојувања ова може да направи проблем. Ова напојување е за монитор... колку моќно може да e ::) :D. За вакви уреди за домашна употреба, нема никаков проблем да направи ваква преправка. Вакви преправки имам правено и на ATX SMPS-и, немало проблем ;). Еве, баш од компјутерот од кој го пишувам коментарот, така имам сменето електролити во секундарот, врзани се преку увртени парици за плочата, а самите кондензатори... кај имав место, таму ги врзав со „везици“ ;D (не знам како точно се викаа на Македонски). Далеку од тоа дека имам некоја слаба машина, Core i7 со 32GB RAM и 3 диска, далеку од тоа дека не влече струја, си влече, едно 300, 400W континуирано и е скоро 24/7 пуштена, а со вака преправените електролити работи барем една година. Баш пред некој ден ја отворав за да ја чистам и неа и напојувањето, ниту електролитите беа подуени, ниту машината има проблеми при работа ;).

Значи, пак ќе наведам, ова не важи за индустриски уреди. Кај нив си има стандарди кои мора да се исполнат... ова е „крпење“ за, генерално земено, домашна употреба ;)... иако може да се примени и во некои професионални или полупрофесионални ситуации, сепак, треба прво да се проба, да се види дали решението е стабилно и дали прави проблеми, ако не прави, нека тера, ама ако прави, се знае, ќе си се набават адекватни електролити и тоа е тоа ;).

И уште ова да го напоменам, во право е DL1BT за дебелината на водовите, ставете колку што можете подебели водови ;). Значи, увртени парици од FTP кабел не бркаат работа, ќе треба сами да си вртите лицнасти водови :S. Јас имам искористено прилично квалитетни водови од некој стар уред (мислам дека од некој медицински уред беа извадени жиците, така да, не може да не се со солиден квалитет). Изолцијата не мора да е предебела бидејќи и онака напонот кој го исправуваат не е преголем, но задолжиелно да се изолираат лемните точки меѓу водовите и самите изводи на кондензаторите со панцир (термо) црево, како што е прикажано на сликата. Освен тоа, колку што може подобро одвоете ги жиците од кондензаторите од металната шасија на уредот. На сликата тоа не е прикажано, но подоцна, горниот дел од шасијата, од каде што жиците поминуваат прилично блиску до шасијата, го изолирав со истата онаа изолациона пластична фолија (од пакети од пратки од ebay) и избушени се адекватни места на истата, на истите места на кои металната шасија имаше дупки за ладење на компонентите од уредот ;).
« Last Edit: 18.06.2018, Monday, 01:16:12 by GigaWatt »
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Online bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Кај увртените парици се анулира тој ефект, полињаа се ништат меѓусебно...

Точно, под претпоставка дека coupling помеѓу двете жици = 1 и ефективната површина меѓу нив е 0 :-) Жиците имаат изолација - со што површината меѓу нив ќе е поголема од 0, истотака не се бесконечно блиску една до друга (не се увртени ептем цврстто - покафански термин?) па затоа каплингот нема да е 1.

Излезните кондензатори освен што треба да ја издржат струјата на товарот, треба да ја издржат и прекинувачката струја со која што се полнат. Фреквенцијата на прекинување на напојувањата во денешно време е типично над 50тина kHz, со што и малечко додавање на индуктивност ќе биде забележено.

Во минатото оставањето на долги жици меѓу компонентите (особено кондензаторите) било простено поради ниската феквенција на работа. Филтер кондензаторите биле наместени да ги филтрираат 50-те херци или 100те херци на влез, овде работата е на повеќе десетици (ако не и стотици!) kHz

Извор: работам како power electronics инжинер за прекинувачки напојувања, секој nH од индуктивитет ми ствара кошмари :-)
И самите кондензатори имаат паразитна отпорност и индуктивност,исто какко и самите водови, фрекфенцијата варира од модел до модел. Така би трбало ништо да не функционира :D
Нити шпицовите се со бесконачно голема амплитуда, нкти пак е невозможно да се потиснат. Не се по 2 метри водовите. Претежно во вакви случаи на место од оригиналот се ставаат и мкт кондензаторчиња да се намали еср. Али и вака ќе функционира, не се овие уреди од стотици kw или медицински уреди на пример, па со мал крах на осцилаторот да спржи опрема од милиони евра или човечко битие :)
Него ако си во можност препорачај некој наслов на книги на твојта тема :) по можност македонски, може и хард копи.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Него ако си во можност препорачај некој наслов на книги на твојта тема :) по можност македонски, може и хард копи.

Имаш многу такви книги во секцијата за книги... за жал, ниедна не е на Македонски, а ако најдеш некоја, те молам пиши бидејќи ќе треба забава да се прави ако такво нешто излезе ::) :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Online bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Е бога ми, со топ ќе пукам, затоа прашав. Не мора да е стриктно дл1бт, може било кој да предложи. По факултетиве како стојат со литература. Од панче сенаоѓа негде нешто?

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Кога немате простор за кондензаторите...
« Reply #14 on: 19.06.2018, Tuesday, 05:46:00 »
Можно е да има скрипти, но не верувам и книги. Не им се исплати да ги издаваат. Да, целото издавање, средување на книгата, итн., се тоа е покриено од универзитетот, ама повеќе од 300, 400, 500 примероци, не издаваат :S. И за 300 примероци, толку замарање, па да се среди, па ова она... згора на тоа, нема да смееш да им ја делиш на студентите во електронска верзија, бидејќи тогаш веќе има авторски права дефинирани и покриени со закон, така да... се одлучуваат да не издаваат книги, туку, дури и ако напишат нешто професорите, најчесто го делат во електронска форма.

Има FB групи во кои студентите си споделуваат материјали, би требало таму нешто да најдеш... јас одамна веќе сум аут од тоа, така да, не би знаел да ти посочам некоја.

И немој да мислиш дека тоа што ќе го начекаш (ако начекаш нешто на Македонски) дека ќе биде лесно сватливо. Тоа ќе биде на едно многу теоретско академско ниво и далеку дека нешто од тоа ќе биде практично применливо. Ако сакаш малку по практичен приод, се знае, книгите се на Англиски. Баш ми текна сега на една, имаше многу добар практичен приод, ама не ми текнува на името ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."