Author Topic: Проблем со дигитална камера Samsung gidimax 8mp  (Read 1256 times)

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Камерава ја користам со години и сум многу задоволен со сликите кои ги прави. Проблемот е во тоа што пред една година почна да вади побледи слики па направив рестарт преку менито и потоа се среди и си беше добра. По неколку месеци пак и пак со рестарт ја средив. Сега гледам пак прави побледи слики од нормалното ама со рестарт не може да се корегира. Иначе од други имам слушнато дека и Канон имаат ваков проблем но сликите им удирале на црвено многу.... па ми беше речено дека треба да се наштелова некој чип за да повторно вади добри слики. Што мислите вие за ова, до што е проблемот и дали се исплати да се поправа?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10857
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Па за ислатење, најверојатно да, се исплати, дигиталниве фото апарати не се баш евтини (барем според мене, за мене 5000, 6000 денари не е ситна пара). А за тоа како се прави тоа, искрено не знам. Најверојатно соввтерски, нема доволно простор во дигиталниве фото апарати да ставаат потенциометри ;D. Башка во денешно време се е микроконтролерски контролирано, така да и да сакаш нема да најдеш потенциометри. Пробај побарај на интернет дали има некој нешто такво направено, дали се прави со менување на firmware, дали се прави со поврзување со PC па потоа подесување со некаков софтвер, итн. ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1824
 • Gender: Male
  • www.trajkovski.net
Побарај дали има firmware и софтвер за флешување преку USB за твојот модел на камера.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Проблем со дигитална камера Samsung gidimax 8mp
« Reply #3 on: 21.07.2010, Wednesday, 00:17:37 »
Па моделот е Digimax S800. Него како да барам, на официјалната страна?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10857
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Проблем со дигитална камера Samsung gidimax 8mp
« Reply #4 on: 21.07.2010, Wednesday, 00:28:33 »
Па пробај прво таму, па ако не извади ништо види по странски форуми, побарај на net ;). Ако случајно ништо не најдеш преку Google, пробај барај по рускиве форуми со овој search engine:

Code: [Select]
http://www.nigma.ru/
Русиве нема што немаат, сигурен сум дека ќе најдеш нешто ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Gestak

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 240
 • Gender: Male
Одг: Проблем со дигитална камера Samsung gidimax 8mp
« Reply #5 on: 16.02.2011, Wednesday, 22:21:47 »
Ако ја немаш отворено камерава отворија и види дали имат потенциометри,пошто тие имаат смд потенциометри види побарај,можно е за имаат а можит и да немаат,за проба пари не земаат. ;)
Code: [Select]
http://www.google.com/images?hl=en&biw=1440&bih=809&gbv=2&tbs=isch:1&sa=1&q=smd+potentiometer+images&aq=0&aqi=g1&aql=&oq=SMD+pot

Offline Zdravkovski

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 500
 • Gender: Male
 • elektricar
  • најдобриот електричар во Велес
А да се обидеш кај овластениот сервис и дилер можеби тие ќе ти помогнат јас имав проблем со мемориската карта за КАНОН и луѓето пред да отидам да ми ја заменат ми кажаа се што може да се направи од дома (ако го има сеуште во продажба ако треба течи дека ти е по гаранција) целта ги оправдува постапките а во твојот случај пошто ти е помината што да правиш друго  ;)

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Имам слушнато дека може да се корегира светлина боја и контраст со софтвер, незнам дали е посебен или стандарден(го даваат со камерата). Ова е можно кај некои видови камери, додека акј некои се штелува поинаку, т.е. треба да се отвори камерата.