Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 117746 times)

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6240
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Дечки, кога се работи за транзистори од кој производител сте најзадоволни ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10794
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Старите верзии беа одлични од било кој производител... пред се бидејќи не се произедуваа во Кина. Од новиве... што знам... нема правило, како ќе ти се погоди... само да не се no name... мада и тогаш знаат да се погодат.

Обично ставам постари транзистори, ако имам такви на располагање (или некој слични/адекватни) и гледам да избегнувам се што е произведено по 2000-та година. Иако овие компоненти се користени долги години, најчесто подобро си ја вршат функцијата од многу ганц нови. Кај полупроводниците (барем кај оние од постаро производство) најчесто важи правилото „ако работи во декларираните граници на работа, најверојатно ќе трае вечно“.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6240
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Фала за одговорот Гига. Иначе ме интерресира за транзисторите IRF кои се вака по квалитетни, дали Vishey, Michubishi или некој друг производител?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10794
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Сите нудат некое ниво на квалитет кое, барем според мене, ако се купени на ново, најчесто се гледа по цената. Компоненти од Vishay и Fairchild најчесто се употребуваат во комерцијални уреди, IRF ги има, ама поретко, а од Mitsubishi, веќе не верувам дека ќе начекаш некоја компонента во уред за комерцијална употреба... освен ако ептен нема замена за неа, па мора да ја стават неа. Претпоставувам од наведените, Mitsubishi би бил најдобар избор, ама и најскап најверојатно... затоа изгледа и се избегнуваат во комерцијални уреди.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DL1BT

 • Нов член
 • *
 • Posts: 21
Дечки, кога се работи за транзистори од кој производител сте најзадоволни ?

Транзистори за што? За генерализирано прашање - генералниот одговор би бил : „Од сите производители“ :-) Биди поспецифичен

Online bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2875
 • Gender: Male
Правен е повеќе шати муабетот за старите  новите делови. Порано сосема други цели биле примарни, денес примарни цели се ефтина прооизводња, економичност и ефикасност (намалена потрошувачка ). Еден јсм 800 има термогена снага од 100 вати, потрошувачка од 375w и може да свири  неколку години дљвајќи го максимумот без престан. Денес рингла/греалица човек не може да најде од 600w што ќе работи постојано подолхо од 2 месеци давајќи го максимумот. Изгледа постариве генерации сме навикнати на стариот квалитет па тешко дека ќе направиме уред кој нема да издржи краткотрајно оптоварување далеку поголемо од декларираното.
Е сега кај транзисторите, можеш да ја фатиш и кинеската што би рекол Гига: ако треба транзистор од 15а, стај од 30а  или 2 транзистори паралелно и раат глата. Секако ова не проаѓа секаде, али кај ниско фрекфентните уреди во глобала проаѓа. Исто така кај пулсните сигнали добар бафер е и индуктивен елемент, или рц елемент ( шунт отпорник мислам се викаше ) кај пдредени аплимации...

Offline KiloVolt

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 718
 • Gender: Male
 • Високонапонски Фанатик
Едно кратко прашање:
Што треба да направам за да направам мрежен трансформатор (1.5VA 230-16VAC) да влегува во заситување?
Ако не е возможно ова, ако може некој да ми каже како да направам трафо што лесно се заситува?
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2727
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Пушти DC низ примарот или секундарот и ќе влезе во заситување... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

LightCraft Studio

Online bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2875
 • Gender: Male
Али магнет појак клај му.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10794
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Ама немој многу долгло да тераш еднонасочен напон низ примарот или секундарот, ќе изгорат намотките.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9352
 • оптимист до крај!
Стави сериски и еден PTC. ;D
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline KiloVolt

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 718
 • Gender: Male
 • Високонапонски Фанатик
Ми треба за да се засити од наизменичен напон, а идејава од bicikle ми звучи добро искрено... Ќе пробам со неодимиумски магнети па ќе кажам.. ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Online bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2875
 • Gender: Male
Само пази ќе остане само термичкиот отпор, индуктивниот ќе се изгуби.

Offline DL1BT

 • Нов член
 • *
 • Posts: 21
Што е тоа термички отпор? Ако мислиш „термички отпор“ = DC отпорот на намотката, не си во право.

Кога калем / трансформатор се заситува, се губи ефективната индуктивитет придонесена од јадрото и напотката станува „намотана во воздух“. Индуктивитетот паѓа, но никогаш не постанува 0.

Offline DL1BT

 • Нов член
 • *
 • Posts: 21
Ми треба за да се засити од наизменичен напон, а идејава од bicikle ми звучи добро искрено... Ќе пробам со неодимиумски магнети па ќе кажам.. ;)

Зошто сакаш да го правиш ова ? :-)