Author Topic: LED Осцилоскоп 1MHz  (Read 4350 times)

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: LED Осцилоскоп 1MHz
« Reply #60 on: 04.10.2010, Monday, 00:03:34 »
Тешко, пошто треба се да размонтирам за да ја дојдам до долниот дел од плочката.
Иначе ја направив за неколку саати, распоредот на елементите можеш да го видиш на таа сликата што ми е од плочката, само идеш према шемата вод по вод и поврзуваш со жички, одзема време ама еднаш се прави тоа :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Dzanak

 • Нов член
 • *
 • Posts: 3
Одг: LED Осцилоскоп 1MHz
« Reply #61 on: 16.03.2016, Wednesday, 23:37:32 »
Дечки епа вака јас решив да го направам овој уред и го направив нацртав плочки во програм,се средив ама имам мал проблем. :/ Кога ќе го влкучам уредот ми свети вториот ред од лед диодите почнувајќи од доле ако земеме да гледаме.И кога ќе донесам сигнал на влез си светат некој лед диоди ама не се гледа сигналот како што треба и се гледа дека некој диоди трепкаат ама како што напоменав не се гледа убаво сигналот.За Cx ставив вредности од 10nf,100nf и 1pf. Ja прегледав неколку пати и шемата на плочката и жичите кој идат до дисплејот да не случајно сум утнал нешто ама како што видов не.Инаку ја направив поправената шема од 3тата страна што ја има постирано BorceBT.