Author Topic: рачка со топол воздух  (Read 4704 times)

Online Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: рачка со топол воздух
« Reply #30 on: 04.12.2011, Sunday, 16:21:49 »
ѓаволе да ти најдам некоја замерка за тоа со компресорот од кола. како прво троши МНОГУ голема струја за едно моторче (5-6А, а при пуштање троши многу поголема струја), мерачот што е на него не е за проток мерење него е за притисок мерење што е во гумите, на излез тебе ти треба континуиран млаз на воздух, ама дека тој компресор има само едно клипче на интервали ке ти дува. многу е бучно, или ако најдеш некој по асален компресор па да е тивок, ама тешко тоа, па покрај тоа вибрира многу па ке треба на некои гуми да го ставаш за колку-толку да се пригушат тие осцилации...
знам дека тој мерачот е за притисок на гумите, јас ќе му вградам за проток да мери

а викаш со овај компресорот не би можело да се прави :(
треба да барам сега по нет некој друг

@ Гига, кај најде лемило за 3000 денари ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10859
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: рачка со топол воздух
« Reply #31 on: 04.12.2011, Sunday, 17:23:14 »
ама нешто кога ќе направиш ти не е исто со тоа што ќе го купиш

Мене исто ми е ;D. Барем за алат кога станува збор, подобро да купам одколку да правам, сум правел алат и на крајот пак сум морал да купувам ;) ;D. Купено и правно не е исто и правам алат само кога немам друг избор и кога го нема да го купам тоа што ми треба ;).

а викаш со овај компресорот не би можело да се прави :(
треба да барам сега по нет некој друг

Неколку пати спомнав, ова евентуално може да се изгради со моќна пумпа за аквариум, принципот на работа на компресорот во оригиналните лемни станици е тој. Единствен начин да се исплати како проект за самоградба е тој. Пумпи за аквариум има насекаде, така да, секој може да најде и да купи една. Е сега цената, тоа е друг проблем :S. Не знам која цена се помоќните, ама знам дека не се евтини (околу 1000 денари беа порано, сега не знам која цена се :S). Така да, кога ќе ставиш се на кантар, пак мислам дека не се исплати :S.

@ Гига, кај најде лемило за 3000 денари ?

Па во Алфа, на спрат горе, баш ги гледав, лемна станица само со SMD дувалка, без обичен леткум е 3000 денари. Единствен недостаток е тоа што го кажав, тие лемни станици немаат термо сензор, само со обичен 555 се изведени за да ги даваат сигналите за греење на греачот (може и некое друго коло да беше, ама слична функција како 555 има ;)).

Во самоградбата на ваков тип на станици најголем проблем е компресорот и каде да се најде. Ќе претпоставам дека ќе најдеш некој компресор кој може да биде адекватна замена и ќе претпоставам дека е евтин (на пример до 500 или 600 денари). Ако на ова ја додадам и цената на рачката од 600 или 700 денари, цената на деловите за да се направи, кутијата, потенциометри, LED дисплеи за прикажување на температура, контакти, црево за воздух, трудот, маката, баждарење... сума сумарум, според мене не се исплати. Да поправаш веќе купечка некоја, да, се исплати, ама да правам вакво нешто од нула, не. Дури и да најдеш адекватно компресорче, само на тебе ќе ти врши работа бидејќи тој тип на компресори ги нема секаде да се купат, а и ќе ги снема од пазарот за некое време (знаеш како е кај нас, се носи определена роба определен временски период и потоа ја снемува) и потоа проектот ти е неупотреблив :S.

Не ме сваќајте погрешно, не сум против самоградба на вакви работи, ама онаму каде што се исплати маката и трудот, за ова не верувам дека ќе се исплати.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Online Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: рачка со топол воздух
« Reply #32 on: 04.12.2011, Sunday, 17:27:02 »
нема во алфа повеќе такви станици, барем јас долго време не сум видел
сите се сега со дисплеи кој покажуваат моментална темепратура со регулации со глупости и коштаат околу 5000 денари

кутја црева и станато добиваш од компресорот кој кошта 400 денари, тебе ти треба само контролата и дисплеите да ги направиш
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10859
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: рачка со топол воздух
« Reply #33 on: 04.12.2011, Sunday, 17:30:27 »
сите се сега со дисплеи кој покажуваат моментална темепратура со регулации со глупости и коштаат околу 5000 денари

Па пак се исплати, во Скопје истиве се 7000 денари, 2000 денари поевтини се во Алфа ;). Со додатна обична лемна станица се или само со SMD дувалка?

кутја црева и станато добиваш од компресорот кој кошта 400 денари, тебе ти треба само контролата и дисплеите да ги направиш

Епа ајде стави слика да видам како изгледа тој компресор, па ќе видиме дали може нешто да се прави со него ;). Ако може, зошто да не, го има во продажба (претпоставувам) скоро секаде и најверојатно ќе го има уште долго време, така ;)?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Online Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: рачка со топол воздух
« Reply #34 on: 04.12.2011, Sunday, 18:22:58 »
мислам дека тие со додатно лемило се 7000 денари
а овие глупите само фенот што им е е се по 5000 денари

го има скоро сегде, мислам дека го имаше во еуротулс ама таму па беше 550-600 денари, по овие продавачите по тезгите низ пазари може да се исценкате до 400 деанри :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10859
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: рачка со топол воздух
« Reply #35 on: 04.12.2011, Sunday, 19:09:18 »
мислам дека тие со додатно лемило се 7000 денари
а овие глупите само фенот што им е е се по 5000 денари

Аха, епа прашај ги дали може да отвориш една рачка и да провериш што има во тие од 5000 денари. Ако има термопар на врвот од греачот, тогаш тие се ОК и мислам дека не е прескапо за 5000 денари SMD лемна станица со термопар ;).

го има скоро сегде, мислам дека го имаше во еуротулс ама таму па беше 550-600 денари, по овие продавачите по тезгите низ пазари може да се исценкате до 400 деанри :)

А имаш слика да видам како изгледаат? Само ме интересира, зошто ако навистина се толку евтини и може лесно да се прилагодат за овој проект, зошто да не ;), севкупно деловите би ве фатиле околу 1500 до 2000 денари, а пак можете да имате прилично солидна SMD дувалка ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Online Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: рачка со топол воздух
« Reply #36 on: 04.12.2011, Sunday, 19:28:17 »
да лемилата се со термопар, и со дисплеи напред :)
регулација на проток на воздух и температура и приказ на температурата на воздухот
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: рачка со топол воздух
« Reply #37 on: 04.12.2011, Sunday, 19:57:00 »
Во право е Девил.Јас за дуќан земав некоја си ВЕВххх со СМД лемилица и рачка со топол воздух. Коки од втора ја прегоре ( греачот во рачката отиде) па интервениравнме за нов греач и сега е во ред.Има дисплеј со тастери за подесување температура и засега е добра. Врвот на СМД лемилицата не  е ништо здраво,па мора да барам нешто поквалитетно.Цената беше околу 5000 ден+ ПТТ.
« Last Edit: 04.12.2011, Sunday, 20:04:04 by batka »
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline SKOLS

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2761
 • Gender: Male
Одг: рачка со топол воздух
« Reply #38 on: 04.12.2011, Sunday, 20:13:02 »
го има скоро сегде, мислам дека го имаше во еуротулс ама таму па беше 550-600 денари, по овие продавачите по тезгите низ пазари може да се исценкате до 400 деанри :)
мислиш на компресорче што се приклучува на запалката во автомобил?Тоа е 550-600 денари?Ако збориш за рачка за дувалка со термопар на пазар дека има јас никогаш немам видено.Иначе одма проверувам утре на пазар ако зборуваш за рачка за дувалка  ;D

Online Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: рачка со топол воздух
« Reply #39 on: 04.12.2011, Sunday, 20:23:12 »
да за таков компресор зборувам, тој може да се најде и за 400 денари, а рачките за замена што се продаваат за лемните станици (со топол воздух) коштаат 600-700 денари, и во ним има вграден термопар и има црево низ кое се пуштени жиците од термопарот и од греачот, истото црево се користи и за протокот на воздух
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

stefanjanevski

 • Guest
Одг: рачка со топол воздух
« Reply #40 on: 04.12.2011, Sunday, 20:41:54 »
Значи се вкупно за да си средиш една дувалка ќе те кошта некаде 1500 денари, што и не е многу скапо кога ќе видиш каква работа врши :D

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10859
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: рачка со топол воздух
« Reply #41 on: 04.12.2011, Sunday, 22:10:12 »
да лемилата се со термопар, и со дисплеи напред :)
регулација на проток на воздух и температура и приказ на температурата на воздухот

Епа тогаш, јас мислам дека за 5000 денари се исплати ;). Мислам дека е добра зделка ;).

ПС: Како што немаме избор, одлична зделка е ;D.

Во право е Девил.Јас за дуќан земав некоја си ВЕВххх со СМД лемилица и рачка со топол воздух. Коки од втора ја прегоре ( греачот во рачката отиде) па интервениравнме за нов греач и сега е во ред.Има дисплеј со тастери за подесување температура и засега е добра. Врвот на СМД лемилицата не  е ништо здраво,па мора да барам нешто поквалитетно.Цената беше околу 5000 ден+ ПТТ.

И јас имам една изгорено, нормално е тоа, особено ако прв пат работиш со така опрема. Јас ја ставав на максимум лемилицата, не заев колкав проток на воздух ќе ми треба, колкава температура, за колку време се загрева определена компонента и се одлемува... дур го дознаам се тоа експериментрав и изгорев еден греач. Да се разбереме, сепак, греачиве се Кинески, така да, не очекувајте превисок квалитет, ама освен греачот (да чукнам во дрво ;D), се останато е тип топ ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Acki2009

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 110
Одг: рачка со топол воздух
« Reply #42 on: 07.12.2011, Wednesday, 14:02:51 »
Ако сакате поставете подетални информации околу грејачот, дебелина на грејачот, должина отпор итн.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10859
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: рачка со топол воздух
« Reply #43 on: 07.12.2011, Wednesday, 15:28:12 »
Ако сакате поставете подетални информации околу грејачот, дебелина на грејачот, должина отпор итн.

Јас еднаш поставив нформации, еве ја темата во која се дискутираше околу тоа:

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=2942.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MKD-Boy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 103
Одг: рачка со топол воздух
« Reply #44 on: 15.11.2014, Saturday, 21:58:46 »
Devil, сори што пишам во стара тема...
Но што направи со тоа што велеше дека ке направиш, дали ја направи лемилицата на топол воздух?!
Ако ја направи дај баш кажи што и како ако не ти е мака, или дајте некој предлог поедноставен.