Страници: [1] 2 3 4   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Регенератор за CRT екрани  (Прочитана 5446 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« пратена : 25 Август 2010, 21:22:52 »

Некој ми спомна дека постоел ваков уред (или некако се вадел напон од некој дел на телевизорот, не знам кој) кој го регенрирал екранот.

Инаку ова го прашувам по барање на едне мој другар (нешто се бави со сервисирање и малку поголемо познавање има од мене кога станува збор за сервисирање на видео уреди, ама сепак, ни он не е сезнајко Зеленко). Значи го немам телевизорот (екранот) „пред мене“ па да можам да пробувам, него само прашувам тоа што он ме праша мене Шмекерко.

Проблемот е следниов. Телевизорот се пушта во работа, работи еден час, час и половина, некогаш повеќе некогаш помалку, и после тоа снемува слика (има тон, нема слика), значи екранот е сосема црн, дури ни во тотална темница не се гледа дека работи. Така „терал“ некое време и после некое време (не знам точно колку, претпоставувам половина година или нешто така) екранот веќе воопшто не работел. Се пушта телевизорот, но за разлика од претходно кога бил сосема црн, сега бил сив и имал цик-цак бели (сивкасто-бели) линии на екранот (слично на принципот на кој се испишуваат линиите на екранот при формирање на сликата, само што сега линиите се на многу поголемо растојание, на растојание од 1, 2, 3cm).

Е сега, некој му спомнал (а и он сам видел додека работел во некој сервис) дека екранот бил проблемот и дека треба да се направи таканеречена „регенерација“ на екранот. Тоа се правело (као демек) со врзување на некаков уред наречен „регенератор на екран“ кој го „тргал“ оскидираниот слој од катодата на екранот (зите знаеме дека не постои апсолутен вакуум, па така не постои ни во катодните цевки, има мал број на кислородни атоми кои „се лепат“ за негативно поларизираниот дел од тој вакумиран простор, односно катодата). Е сега (као демек) со чистење на катодата од овој оксиден слој (чистењето било слично на чистењето на креч од греачи во машини за перење, се вади греачот, се пушта на 220V без вода и кречот почнува да пука и сам си паѓа) се средувал екранот и „ќе терал“ барем уште 5, 6 месеци (а некогаш и повеќе).

Е сега, имам неколку прашања:

1. Дали воопшто постои ваков уред.

2. Ако постои, дали може да се направи/купи.

3. Ако не постои, но сепак може да се изведе вакво нешто со користење на некои напонски извори кои се наоѓаат во самиот уред (или вон него), како се поврзува сето ова за катодната цевка.

4. Ако постои и може да се изведе „регенерацијата“ (на било кој од претходно наведените начини), колку навистина го продолжува векот на траење на екранот, или тоа зависи од екран до екран, па не може да се даде некоја поконкретна цифра.

5. Ако постои вакво нешто, посебен уред кој се нарекува „регенератор на екрани“, ќе може некој да ми даде шема или ако не барем нека го објасни принципот на работа на овој уред (и како го викаат на англиски), па да знам сам да си барам шема за вакво нешто од net, или евентуално ако не најдам, барем да знам како функционира па сам да си направам шема Шмекерко.

Благодарам однапред Шмекерко.
« Последна промена: 28 Јуни 2013, 04:42:29 од GigaWatt » Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
Devil
Администратор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 6577


admin[@]elektronika-mk.net


WWW
« Одговор #1 пратена : 25 Август 2010, 21:57:28 »

Околу проблемот тон има слика скн,
Еве што најдов од една книга „TV prirucnik “ се вика и има опишано за најчести проблеми кај ЦРТ телевизори, додуша за стари телевизори е ама принципот на работа мислам дека е тој и кај поновите ( не дека измислија нов телевизор, само ги надградуваат старите )

Нема слика, тон добар
- Нема висок напон на анодата од катодната цевка ( би требало кинескоп да се вика ама ај ) или е премал
- Нема напон на првата или втората решетка од кинескопот Смешко
- Не работи хоризонталниот осцилатор или хоризонталниот излезен степен

мене ми се случуваше исто, значи прегрева делот за висок напон ( еден транзитор таму ) од напојувањето и напонот ми паѓаше, така да после одредено време снемува слика, тон има Смешко
ова некако најверојатно ми е, нека провери убаво напојувањата и останато, нека внимава има огромни напони и до кај 15.000V можат да се сретнат овде онде Смешко

Сив екран, тон добар
-Неисправен излезен степен на појачалото за слика ( видео појачало)
- Неисправна електроника во меѓуфреквентен засилувач на слика или видео детектор

Хоризонтални темни линии на екран наместо слика
- Неисправна електроника во локалниот осцилатор, кај бирачот за канали
- Некој елемент од локалниот осцилатор сменал вредност ( изгоре најверојатно )
- Има прекин на водовите од локалниот осцилатор


Сочувана

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!
Malecko
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 3661« Одговор #2 пратена : 25 Август 2010, 22:59:22 »

Еве ги сликите запаковани Зеленко
Код:
http://www.megaupload.com/?d=X1FQ14S6
а еве ја таа другата шема простата
 
« Последна промена: 25 Август 2010, 23:07:01 од Devil » Сочувана

If you're good at something, never do it for free... -Joker
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #3 пратена : 25 Август 2010, 23:09:38 »

Еве ги сликите запаковани Зеленко
Код:
http://www.megaupload.com/?d=X1FQ14S6

Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
Malecko
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 3661« Одговор #4 пратена : 25 Август 2010, 23:17:02 »

Aј пробај сега дали ќе сака да се симне GigaWatt Шмекерко
Сочувана

If you're good at something, never do it for free... -Joker
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #5 пратена : 25 Август 2010, 23:27:20 »

Aј пробај сега дали ќе сака да се симне GigaWatt Шмекерко

Сега е веќе друг муабет, но за секој случај, еве и перманентен mirror Шмекерко.

Код:
http://www.box.net/shared/r72in9ory9

Околу проблемот тон има слика скн,
Еве што најдов од една книга „TV prirucnik “ се вика и има опишано за најчести проблеми кај ЦРТ телевизори, додуша за стари телевизори е ама принципот на работа мислам дека е тој и кај поновите ( не дека измислија нов телевизор, само ги надградуваат старите )

Нема слика, тон добар
- Нема висок напон на анодата од катодната цевка ( би требало кинескоп да се вика ама ај ) или е премал
- Нема напон на првата или втората решетка од кинескопот Смешко
- Не работи хоризонталниот осцилатор или хоризонталниот излезен степен

мене ми се случуваше исто, значи прегрева делот за висок напон ( еден транзитор таму ) од напојувањето и напонот ми паѓаше, така да после одредено време снемува слика, тон има Смешко
ова некако најверојатно ми е, нека провери убаво напојувањата и останато, нека внимава има огромни напони и до кај 15.000V можат да се сретнат овде онде Смешко

Сив екран, тон добар
-Неисправен излезен степен на појачалото за слика ( видео појачало)
- Неисправна електроника во меѓуфреквентен засилувач на слика или видео детектор

Хоризонтални темни линии на екран наместо слика
- Неисправна електроника во локалниот осцилатор, кај бирачот за канали
- Некој елемент од локалниот осцилатор сменал вредност ( изгоре најверојатно )
- Има прекин на водовите од локалниот осцилатор

Ќе му речам се убаво да провери од ова и ќе пишам што направил Шмекерко. Мада морам да признаам дека многу поискусен од мене е во видео техника и доста се разбира, така да не верувам да превидел нешто, ама пак за секој случај ќе му спомнам Шмекерко.

А за регенераторов, треба да се види како работи, само што го симнав текстот и шемата, уште немам видено како функционира, да ја изанализирам малку па ќе пишам Шмекерко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
z33dgm
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 130


« Одговор #6 пратена : 26 Август 2010, 12:32:43 »

Постои уред генератор на висок напон ( знам сервисер во Штип го има ) кој го поврзува на катодната цевка и директно му пуста висок напон за да ги надокнади изгубените електрони или така некако беше не ме фаќајте за збор мислам дека така некако работи како што ми има објаснувано
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #7 пратена : 26 Август 2010, 12:39:56 »

Не дека ги надокнадува, него најверојатно го „крши“ оксидираниот слој од катодата (слично како кај греачи за машини за перење кога се чистат од бигор) Шмекерко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
Urahara
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 219


« Одговор #8 пратена : 26 Август 2010, 17:31:52 »

Не дека ги надокнадува, него најверојатно го „крши“ оксидираниот слој од катодата (слично како кај греачи за машини за перење кога се чистат од бигор) Шмекерко.

Точно така, со високонапонски и високоффрекфенциски пулсови ја *мие* катодата така што се регенерира екранот. Ги има многу на ebay овие уреди, единствено знам дека еден има во Штип, друг не сум сретнал.
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #9 пратена : 26 Август 2010, 17:37:05 »

Значи потребни се високофреквенциски импулси за да може ова да функционира, така? Со напон од 220V-на мрежа ништо не се прави? Значи шемата што ја има post-ирано malecko е во принцип неупотреблива?
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
batka
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 9541


оптимист до крај!


« Одговор #10 пратена : 30 Август 2010, 22:14:44 »

Точно,постои уред кој ги *пука* електродите на топот со висок напон,ама во многу случаи не успева да се спаси екранот.Има и друга техника кога се *наварува * нов * топ* од електроди на стариот екран,со вакум пумпа се вади воздухот,а сето тоа се залива со специјална постапка на лепењето на стаклото.Но,ако имате проблем со екранот(и само со екранот!),ако сте се осигурале дека сигурно етој,имате доста отпади каде можете да најдете друг,исправен екран(секако половен)Таа техника е толку евтина да не се исплати веке да се замарате со регенерација на екрани. Шмекерко Cheesy
Сочувана

Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #11 пратена : 31 Август 2010, 01:11:01 »

Ова чисто ме интересираше дали навистина постои нешто такво, зашто начекав и на интернет една страница (не ми текува како и беше името сега) каде што имаше и цела документација за вакви типови на уреди. Таа шемата што ја post-ираше malecko (таа што е спакувана и upload-ирана на megaupload) кога ја рагледав поубаво, всушност видов дека  е шема за ваков уред од некој произвдител кој го има произведувано уредов Зеленко. Не знам кој производител, но заедно со уредот доставувал и распоред на пинови на катодната цевка и напони на греење на грејното влакно Шмекерко. Инаку, колку што успеав од шемата да видам, навистина работи на релативно висок напон и висока фреквенција, така да тоа колото со сијалицата и со напонот за греење на катодата (онаа едноставната шема) е само екстремно симплифицирана верзија од тоа како треба всушност да изгледа тој уред Шмекерко. Напонот е висок, но не доволно и фреквенцијата е ниска, така да тоа е релативно проста шемичка, а најверојатно и не може секаде да функционира :S.

Инаку имам чуено и за таа постапката каде што се менува целиот заден дел од катодната цевка и пак се „залепува“ нова катода на цевката Зеленко. Еден колега кај што работев во една фирма, тука во Скопје, го има тоа правено во 90-тите, и баш ми кажувал, луѓето пресреќни, за 5, 6 илјади денари нов телевизор имале (не можел да тера колку стариот, ама пак, уште 6, 7, 8, години ги служел). Само што мислам дека веќе го нема тој апарат, од Германија го донел и го користел некое време (дур му се исплатело најверојатно), па после го продал.

имате доста отпади каде можете да најдете друг,исправен екран(секако половен)

А локации на отпади Молам?. Баш имавме отворено тема за локации на отпади, ама само Bojan посочи еден, и никој друг :S.
« Последна промена: 31 Август 2010, 01:15:36 од GigaWatt » Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
Urahara
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 219


« Одговор #12 пратена : 31 Август 2010, 21:23:43 »

Доколку мене ми се расипи телевизорот со катодна цефка ќе го фрлам во контијнер.

Зошто ? Времето на старите добри катодни цефки замина, исто како што замина времето на старите добри вакумски ламби.

Време е да одиме напред. Ајде за едно 3-4 години ќе имаме и 3Д холограми по дома (читај ова, за македонија тоа време би било 30-40 години оти сме многу напред нели).
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12598


Не фалширам


« Одговор #13 пратена : 01 Септември 2010, 13:17:09 »

Па искрено, не ми се фрлаат од чиста носталгија и плус некако навикнат сум на 4:3 резолуции Зеленко. 16:9 некако не ми „лежи на очи“, не дека ми пречи, ама кога би можел да бирам (што во денешно време не можеш, што и да се гледа е 16:9, одобено DVDRip-ови), дефинитивно би зибрал 4:3. А тоа дека времето на добрите катодни цевки е „мртво“, тоа се сложувам, уште неколку производители останаа кои произведуваат катодни цевки, а и за електронските цевки важи истото. Поради тоа дома гледам да си направам „залихи“ од нив (електронските цевки), зашто кај и да е, ќе ги снема или ќе станат екстремно скапи Зеленко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
batka
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 9541


оптимист до крај!


« Одговор #14 пратена : 01 Септември 2010, 13:41:24 »

Еве како изгледа иднината : ЛЦД екран(монитор за ПК) 24 инчи е околу 10.000 денари,а екстерна ТВ картица со сите можни влезови и излези е 3000 денари плус 1000 ден за сараунд звучници(активни).
Значи,можеш да приклучиш и камера,ДВД,мобилен тлф. ,да снимаш на компјутер итн,да гледаш филмови од мрежа и се што ти текне!
Се на се (грубо) 14.000 ден!
ЦРТ ТВ е 5000 ден за 55 см екран!
Сочувана

Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.
Страници: [1] 2 3 4   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: