Author Topic: Регенератор за CRT екрани  (Read 8364 times)

Offline Urahara

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 194
Одг: Регенератор за екран
« Reply #15 on: 02.09.2010, Thursday, 19:42:20 »
Еве како изгледа иднината : ЛЦД екран(монитор за ПК) 24 инчи е околу 10.000 денари,а екстерна ТВ картица со сите можни влезови и излези е 3000 денари плус 1000 ден за сараунд звучници(активни).
Значи,можеш да приклучиш и камера,ДВД,мобилен тлф. ,да снимаш на компјутер итн,да гледаш филмови од мрежа и се што ти текне!
Се на се (грубо) 14.000 ден!
ЦРТ ТВ е 5000 ден за 55 см екран!

Да точна е логиката, 5000 денари за 55цм екран и ЦРТ телевизор и гратис во тој пакет имаш уверение за постепено и споро уништување на очите.

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2875
 • Gender: Male
Одг: Регенератор за екран
« Reply #16 on: 18.12.2010, Saturday, 09:40:27 »
Малце ќе пишувам оф топик, за што се извинувам, но кога веќе се направи муабет за разлика помеѓу новата и старата технологија.....
Факт е дека цтр мониторите имаат зрачења што ги оштетуваат органите за вид, и тоа баш така како што напишавте погоре, полека ама сигурно и трајно. за разлиак од нив, не знам точно кои монитори (лцд, осд тфт...) новите монитори можеби послабо, но имаат зрачење со многу повисока фркфенција, од х-зраците па до некој си космички зрачења... Дали се шпекулации или вистина, ќе видиме највероватно за некоја година. Доколку цтр се користи како тв, на растојание од метар два и не создава некој си здравствени проблеми т.е. големи оштетувања на видот. Барем посолидните екрани.
Понатака, иако се верува дека слушаме фрекфенции до 20кхз, сепак повисоките фркфенции имаат и тоа позитивно влијание на нас-човековиот организам. Доколку на некој "испечен"  музичар со релативно добар и изострен слух му пуштите оркестар или било каква музика на аудио систем со опсег до 20кхз, веднаш ќе препознае дека нешто "не штима". Поготово ако се работи за систем во кој има засилувач од д-класа, која едвај се справува со фрекфенции до 20кхз....
Друга работа, ако некој имал можност да слушне Mrshall JCM-800 од првите верзии, сигурно има представа колку навистина се 50-60 вати (неверувам дека некој слушал маршал-јцм800 на мах.)
Доколку сте имале ваква прилика сте ја осетиле надмоќта на старата технологија....  :)

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9352
 • оптимист до крај!
Одг: Регенератор за екран
« Reply #17 on: 25.12.2010, Saturday, 17:02:05 »
Абе,многу далеку отиде! ;D ТФТ мониторите имаат предност во тоа што боите се многу поверни,па оние што работат графика,штампа и сл.,каде боите кои ги гледате на екранот треба да бидат вистински,односно да се во соодност -  видено/испечатено.На  ЛЦД монитор не е можна таква споредба ( лаже бојата! ;) кај него).Друго,тфт мониторите од новите генерации не зрачат толку многу,а графичарите ги бараат токму нив иако работат и по 12 часа на нив.Трето сум свирел на Маршал(и тоа со дупла кутија (со 8 х 12 инчи Селекшн 12 Л) *до даска* во време од 12 минути. Се скршија два прозорци во салата на Гимназијата и *љубезно* ме исклучија од штекот.. Добри времиња беа, сега не можам ни 30 вато да слушам,ми идат на нерви.Пред една недела симнав некоја музика за релаксација од Тибет ;D ;) и ја слушам навечер на слушалки.пред спиење ;)
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5238
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Регенератор за екран
« Reply #18 on: 25.12.2010, Saturday, 17:05:45 »
Некни нешто на школо по електронски уреди и склопови зборувавме со професорот за најчести проблеми кај телевизориве со катодна цевка, па спомна дека на школо имаме ваков уред :)
само проблем било тоа што ако ептем е за нигде тв-то нема да трае долго, пробувале тие со некој монитор но после 2 дена работа пак почнал да забушава
така да зависи од телевизор до телевизор
ќе видам сега вгодина ако ми предава пак тој постариот професор ќе му речам да ми го даде тоа чудото па ќе го сликнам, ќе го прашам плус нешто информации, па ако имаа и упатство или сервисна документација (што не верувам ) за тоа ќе ја копирам па ќе скенирам и ќе ја ставам на форум :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline MAKEDONIA

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1257
 • Gender: Male
 • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Регенератор за екран
« Reply #19 on: 25.12.2010, Saturday, 17:09:41 »
ne e problem jas imam nekolku takvi uredi ke vi stavam sema

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2875
 • Gender: Male
Одг: Регенератор за екран
« Reply #20 on: 25.12.2010, Saturday, 17:18:00 »

да малце отпоке забегав?(ме) со темава али ај ... :)
еее кој кеф да свириш на маршал до даске, па амкар и 12 минути :) Инаку според мене тфт-то дома некако блеа слика ми дава, непријатна, али сепак тоа е вкус, што нема врска со квалитетот и со тоа што го кажа  :)

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9352
 • оптимист до крај!
Одг: Регенератор за екран
« Reply #21 on: 06.01.2011, Thursday, 00:02:20 »
Ако ти е постар мониторот и електролитите*отидени* ,нормално е сликата да биде бледа.Зборувам за нормален,испрабен и подесен монитор.Иначе,сум видел монитори кои *удараат* на розово,а газдата е уверен дека се е ОК,дури и овците му се поубави * розникави*.За вкусовите не треба да се полемизира. ;D
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline VLATKO*

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 545
Одг: Регенератор за екран
« Reply #22 on: 07.01.2011, Friday, 21:49:51 »
да не отварам сега друга тема,ке прашам овде имам еден стар телевизор на село Ei,има некој проблем со боите,зелената ја тера накај плава,а исто така и има треперење на сликата,некогаш треперењето ззна е ида престане но некогаш цело време трепери,ако знае некој да ми помогне пошто не се разбирам толку во тв уредиве,во кој дел да барам квар.

Offline ShAdOw

 • Глобален Модератор
 • Експерт
 • *****
 • Posts: 882
 • Gender: Male
 • shadow@elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Регенератор за екран
« Reply #23 on: 07.01.2011, Friday, 21:59:32 »
да не отварам сега друга тема,ке прашам овде имам еден стар телевизор на село Ei,има некој проблем со боите,зелената ја тера накај плава,а исто така и има треперење на сликата,некогаш треперењето ззна е ида престане но некогаш цело време трепери,ако знае некој да ми помогне пошто не се разбирам толку во тв уредиве,во кој дел да барам квар.

VLATKO* прочитај ја книгава и мислам дека ќе го решиш проблемот со нишкиот телевизор ;).

Поправка на ТВ приемници и видео рекордери: http://elektronika-mk.net/index.php?topic=3474.0
« Last Edit: 13.02.2011, Sunday, 13:32:28 by ShAdOw »
Јас со моето знаење несебично помагам на другите на кои им е потребна помош. Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав помогни! Нема ништо лошо да ти се случи ако споделиш знаење со некој друг.

Offline VLATKO*

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 545
Одг: Регенератор за екран
« Reply #24 on: 07.01.2011, Friday, 22:01:47 »
слаб сум со нет сега,ако знае некој нека пише,иначе фала за книгава ке пробам неделава да ја симнам.

Offline gapostolski

 • Нов член
 • *
 • Posts: 3
Одг: Регенератор за екран
« Reply #25 on: 10.02.2011, Thursday, 16:08:18 »
еве во прилог уште една шема со некое упатство,имено истиот регенератор го користам веќе 10-тина години(морам да признаам во последно време се помалку и помалку,затоа што луѓето веќе си купуваат нови тв по дрско ниски цени).
Воглавном фукнционира ,но не сите типовина екрани се регенерираат(кај мониторите скоро ниеден не ми прошол а сум пробал барем 10-тина)
п.с. шемата е превземена од друг форум и мислам дека нема да имате проблем со преведувањето.
поззз...

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10796
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Регенератор за екран
« Reply #26 on: 10.02.2011, Thursday, 17:04:26 »
Хмммм, фала многу за шемата, баш ќе ја разгледам ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MAKEDONIA

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1257
 • Gender: Male
 • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Регенератор за екран
« Reply #27 on: 12.02.2011, Saturday, 00:28:02 »
nacrtor neznam dali moze da poprava ekrani mnogu e cuden,vo sporedba so drugite

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10796
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Регенератор за екран
« Reply #28 on: 12.02.2011, Saturday, 15:45:55 »
Јас уште не сватив трансформаторот Tr од што е изваден, во текстот вика дека е од старо радио (вика „на пример EI Simfonija“), но не знам дали ова радио кое го спомнува е лампашко радио или смао некое малечко транзисторче. А и да знам за кое ради станува збор, не знам од кој дел на радиото да го извадам трансформаторот ???. Мене тоа не ми е јасно :S.
« Last Edit: 13.02.2011, Sunday, 15:05:02 by GigaWatt »
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MAKEDONIA

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1257
 • Gender: Male
 • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Регенератор за екран
« Reply #29 on: 13.02.2011, Sunday, 00:53:30 »
Simfonija e lampasko i ima eden izlezen i eden mrezen trafo


« Last Edit: 13.02.2011, Sunday, 15:06:04 by GigaWatt »