Страници: 1 2 [3] 4   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: Регенератор за CRT екрани  (Прочитана 5383 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #30 пратена : 13 Февруари 2011, 15:12:01 »

Хахахахаха Зеленко Зеленко Зеленко, па ова е моето лампашко радио Зеленко. Ова се моите слики од него Зеленко. Ама овој модел не се вика Simfonija, се вика Melodia Delux. Тој трансформаторот лево е излезниот трансформатор, ама не планирам да го расклопувам цело радио, го чувам како антиквитет Шмекерко. Би го извадил транзформаторот само за да му го дадам на некој винклер и да минамота исто такво, инаку не би го вадел за да го искористам во регенераторот :S.

А што е толку специјално кај ова трафо, мене ми личи на најобично излезно трафо од лампашки засилувач. Ако треба такво, имам уште едно такво слично од еден стар полски грамофон со интегриран лампашки засилувач Шмекерко. Ќе ставам слики кога ќе можам. Ќе може тоа да се искористи?
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
MAKEDONIA
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1405


Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna


« Одговор #31 пратена : 13 Февруари 2011, 23:11:34 »

jas imam dva profesionalni obnovuvaci na cevki ama ne sum gi koristel zadnite30 godini , koga ke dojdam na leto vo Makedonija ke vi gi iscetkam site ekrani pocnajte da davate brojcinja za clenovite na forumot besplatno ne go rasipuvaj radioto za obnovuvac ,ne se koli vol za kilo meso
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #32 пратена : 14 Февруари 2011, 13:37:41 »

ne go rasipuvaj radioto za obnovuvac ,ne se koli vol za kilo meso

Не не, не ни планирав Шмекерко Зеленко. Таман работа Зеленко, ќе расипувам старо радио за регенератор Зеленко, нема шанси Зеленко. Него поентата ми беше само да го извадам излезниот транзформатор и да видам дали некој виклер може да ми направи исто такво Шмекерко. Тоа ми беше поентата Шмекерко.

koga ke dojdam na leto vo Makedonija ke vi gi iscetkam site ekrani pocnajte da davate brojcinja za clenovite na forumot besplatno

Мене барем, не ми треба регенерирање на екранот, него чисто онака само се интересирав како се градени и како функционираат Шмекерко. Имав пред некое време еден телевизор на сервис на кој најверојатно му требаше само „миење“ на катодата, ама бидејќи го немав регенераторот, му реков на сопственикот дека ова не се прави, барем не тука (кај мене во работилница), му спомнав дека некои сервисери имаат регенератори за екрани, нојас немам, така да, тоа е тоа. Човекот на крајот ми го остави телевизорот и рече дека ќе си купел нов Зеленко. Ми рече дека не можел да се „замара“ и да бара сервисери, кој имал регенератор, кој немал... Така да, јас добив на подарок исправна шасија (мада се ќе се вади и ќе оди за делови, ама нема везе Зеленко), а он си купи нов LCD телевизор Зеленко. Така да, „ојде возот“ Зеленко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
MAKEDONIA
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1405


Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna


« Одговор #33 пратена : 14 Февруари 2011, 14:01:40 »

katodnite cevki obicno traat i do 20 godini rabota moze greskata da e vo drugo na toj tv napravi  slika da se vidi kakva e greskata
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #34 пратена : 14 Февруари 2011, 14:13:32 »

katodnite cevki obicno traat i do 20 godini rabota moze greskata da e vo drugo na toj tv napravi  slika da se vidi kakva e greskata

Расклопен е веќе, пластиките и екранот отидоа во контејнер :S. Имапе Samsung-ов екран, така да не верувам да било нешто ептен ептен квалитетен :S. Да беше Toshiba или Philips, можеби и ќе се сомневав во некој друг дел. Плус, цел телевизор е микропроцесорки контролиран. Кај нив има едно „златно правило“, или се работи супер, или ништо не работи Зеленко, ретко се случува да работи „делумно“ или „полуисправно“ Зеленко. Не ради друго, сите модули се во еден чип (CPU), и ако еден не работи, нитуеден не работи :S. Така да, не верувам дека бил некој друг дел :S.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
MAKEDONIA
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1405


Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna


« Одговор #35 пратена : 14 Февруари 2011, 14:44:14 »

katodni cevki pravat i ako ima razlika vo merkite odat kako vtora klasa
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #36 пратена : 14 Февруари 2011, 14:45:23 »

katodni cevki pravat i ako ima razlika vo merkite odat kako vtora klasa

Па најверојатно, овој беше таков Шмекерко. Башка, Samsung се познати по тоа дека не прават добри/квалитетни катодни цевки Зеленко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
MAKEDONIA
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1405


Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna


« Одговор #37 пратена : 14 Февруари 2011, 16:07:56 »

mozebi ne se nivni,proizvodstvo na cevki ne e ednostavna rabota
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #38 пратена : 14 Февруари 2011, 17:31:50 »

mozebi ne se nivni,proizvodstvo na cevki ne e ednostavna rabota

Телевизорот не беше Samsung, мониторот беше, телевизорот мислам дека беше LG, или така нешто Шмекерко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
electron
Гостин
« Одговор #39 пратена : 15 Февруари 2011, 13:33:08 »

Факт е дека цтр мониторите имаат зрачења што ги оштетуваат органите за вид, и тоа баш така како што напишавте погоре, полека ама сигурно и трајно. за разлиак од нив, не знам точно кои монитори (лцд, осд тфт...) новите монитори можеби послабо, но имаат зрачење со многу повисока фркфенција, од х-зраците па до некој си космички зрачења... Дали се шпекулации или вистина, ќе видиме највероватно за некоја година. Доколку цтр се користи како тв, на растојание од метар два и не создава некој си здравствени проблеми т.е. големи оштетувања на видот. Барем посолидните екрани...

Се извинувам за офтопик, но да разјасниме еднаш засекогаш:

Во раните 60-ти години во САД, Џенерал Електрик произведе "само една" серија на телевизори кои што имаа "малку повисоко електромагнетно зрачење" од останатите модели, и кога го откриле тоа производството на тој модел веднаш било прекинато.
Од тогаш постои тој мит дека телевизорите имаат "штетно зрачење" кој влијае врз здравјето е раширен низ цел свет.

Погрешно!

Научните истражувања докажуваат дека тоа се само приказни за мали деца, да се натераат да не седат долго пред Тв.
Институтот за радиологија во Воената болница во Скопје вршеше испитувања на CRT монитори и телевизори, и резултатите велат дека НЕ се работи за јонизирачко зрачење (радиоактивни Х зраци) туку за електромагнетно зрачење. И тоа електромагнетно зрачење е мало (2 милигауси според TCO-92, TCO-95 и TCO-99 стандардите) и е далеку под нивото кое може да се смета за штетно, а најважно е што тоа зрачење практично паѓа на нула на само неколку сантиметри од екранот.
Да било штетно тоа зрачење на планетава не би имало живот бидејќи самата Земја има електромагнетно поле од отприлика 500 милигауси кое што секојдневно поминува низ нашите тела.
И сонцето емитува неутринско зрачење, секојдневно сме бомбардирани со милијарди и милијарди неутрина кои што можат да поминат низ било каков материјал. Опасно е тоа?

Значи ве молам аман од шпекулации, не постои никакво космичко, радиоактивно, тахионски зрачење ниту пак има вуду магии и слични измишљотини.

Проблемот со видот настанува поради долго гледање во "неприродната светлина" што ја емитираат CRT мониторите и поради ниската фреквенција на рефрешот на сликата. Велам неприродна затоа што во текот на илјадници години еволуција нашите очи се навикнати да гледаат светлина која се одбива од телата а не во изворите на светлина, како што е мониторот. Од тука се појавува заморот на очите при долго гледање во монитор.

Дека старата технологија е надмоќна над новата, не ви држи вода. Се' се врти, се' се менува. Новото е направено да го биде подобро, побрзо, поефикасно од старото. А тоа што некои преферираат постари технологии, дали поради носталгија или друго, тоа е прашање на вкус, за тоа не се дискутира.
Сочувана
filipmkd
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 127


« Одговор #40 пратена : 15 Февруари 2011, 14:08:31 »

Не сум во тек со темата ама на тој телевизор по што поправам телевизори ЛГ се случува подножјето на екранот на РГБ плочката да е дефект или да нема Г2 а сигурно 100 % не е екранот .... треба да се провери дали има ГРЕЕНЈЕ HT
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #41 пратена : 15 Февруари 2011, 14:12:07 »

Не сум во тек со темата ама на тој телевизор по што поправам телевизори ЛГ се случува подножјето на екранот на РГБ плочката да е дефект или да нема Г2 а сигурно 100 % не е екранот .... треба да се провери дали има ГРЕЕНЈЕ HT

Ех, да го знаев ова пред да го расклопам... ама кој да знае... ни на крај памет не ми текна да ги проверам напоните на решетките :S. Ама дека даваше слика, и си викам, изгледа напоните се во ред, па не ги нипроверив :S. Добро, тоа е тоа, памет за друг пат, благодарам за информацијата Шмекерко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
MAKEDONIA
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1405


Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna


« Одговор #42 пратена : 15 Февруари 2011, 21:38:46 »

neli e merkata od Gaus promeneta vo Tesla
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #43 пратена : 15 Февруари 2011, 22:04:08 »

neli e merkata od Gaus promeneta vo Tesla

Тесла е за јачина на магнeтно поле, можеби Гаус е за електромагнетно зрачење (не се исти тие две работи, исто како мерката за јачина на светлина и осветленост Шмекерко).
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
MAKEDONIA
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 1405


Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna


« Одговор #44 пратена : 15 Февруари 2011, 23:03:04 »

SI-edinica tesla (T = Wb/m²) ili cgs-edinica gauss (1 T = 10 000 Gauss

Споено мислење: [time]15 Февруари 2011, 22:06:09[/time]
uste 1968 godina ima napraveno tv 58x31 palci(1palec=2,54cm) vo boja so laseri neznam zosto uste ne se go pustile vo promet

Споено мислење: [time]15 Февруари 2011, 22:24:50[/time]
« Последна промена: 15 Февруари 2011, 23:55:53 од GigaWatt » Сочувана
Страници: 1 2 [3] 4   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: