Author Topic: Најевтини делови во државата  (Read 4385 times)

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Најевтини делови во државата
« on: 17.09.2010, Friday, 14:53:39 »
Бидејки можно е еден дел во една продавница да е скап а во друга евтин па макар и во најскапите продавници може да се најде нешто евтино а и во нај евтините продавници може да се најде поскапо па во оваа тема ке зборуваме за тоа каде има нај евтини делови.

Препораки:
Во темата Најевтини делови , предлагам сите да пишеме во своите постови, ако сакаме нешто да напишеме само да направиме едит и потоа да допишеме а не во друг пост бидејки кога ке се направат 5-6 страни многу ке биде тешко за снаоѓање. Мислам дека вака е најдобро. Ако имаме 5 члена на овој форум и во оваа тема ке имаме 5 поста ама секој ке се грижи за информациите од својот пост.

Пишете:
-име на дел по можност и марка
-име на продавница
-цена
-забелешки

На пример:
Најевтини 2N3866 во Алфа 50 ден. (не се оригинал ама бркаат работа во АБ класа и со мала побуда до 15V)

Доколку некој член забележи дека има измени во цените или делот не е на залиха во продавницата нека пише за да членот кој ја објавил информацијата направи корекција. По направената корекција адмонистраторот/модераторот ке го избрише известувачкиот пост.

Најдобро да ставаме датуми после новите ажурирања на пример допишувам: Варикап диоди BB105 во Алфа во Битола цена 6 денари. 9.10.2010
« Last Edit: 19.01.2012, Thursday, 00:36:59 by Devil »
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Најевтини делови во државата
« Reply #1 on: 17.09.2010, Friday, 14:58:37 »
Во Скопје
Најевтин PIC12675 има во Логинг за 63 ден. Во БТ И ГАЦ се многу поскапи!
Најевтин pic16f84 има во БТ 140 ден. во ГАЦ и Логинг се многу поскапи
Најевтини BFR91 и BF199 по 20 ден. во БТ
Најевтини 2N2219 во БДС во ѓорче петров 22 ден. сега се 25 ден.
Најевтини BFR96TS во БТ Електроника 20 ден. 11.10.2010
Најевтини 2N2222 во БТ Електроника 4 ден. (Пластично куќиште) 11.10.2010
Најевтини дупли варикап диоди BB204 во ASWO 50 ден. пазете да не ви дадат стара диода
Во БТ во Скопје TDA2030A е 23 денари.

Во Битола
Најевтини UHF конектори за FM предаватели има во Алфа електроника и тоа за 40-50 ден. (цената варира)
Најевтини тример кондензатори 10-60pF во Алфа 30 ден.
Најевтин калај 250 грама 1mm во Алфа 290 ден.
Најевтини кристали 4MHz во Алфа 17 ден. сега е 25 ден
Најевтини 2N3866 во Алфа 50 ден. (не се оригинал ама бркаат работа во АБ класа и со мала побуда и до 15V)
Варикап диоди BB105 во Алфа во Битола цена 6 денари. 9.10.2010

Поштарина до Скопје 150 ден.


ДОКОЛКУ ИМА ПРОМЕНИ ВО ЦЕНИТЕ КАЖЕТЕ МИ.

Пишете и вие... и болдирајте ги важните зборови за полесно снаоѓање
« Last Edit: 22.02.2011, Tuesday, 00:14:41 by DX-er »
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Најевтини делови во државата
« Reply #2 on: 17.09.2010, Friday, 15:20:28 »
Најевтини Штипчиња „крокодилки“ има во BT (Скопје), цената им е 10 ден. (единствен проблем е тоа што ги има само црни и црвени и не се со сврвен квалитет, ќе мора малку да ги „досредите“ нитните со кои се проврзани горната и долната вилица од крокодилчињата кога ќе стигнете дома ;)). Во Loging (Скопје) се најевтини, 8 денари е една, но исто така имаат само црни и црвени (сега за сега, рекоа дека ќе им дошла роба). Инаку има и поквалитетни (по изработката се гледа, поквалитетни се), но имаат само шарени (зелени, жолти и сини) и поскапи се (20 денари е една), така да, вие направете си пазар дали ви се исплати или не ;).

Најевтини Буксни има во BT (Скопје), цената им е 20 ден. (исто така ги има само во црна и црвена варијанта, но за разлиак од крокодилчињата, квалитетот им е подобар, има два типа од кои можете да бирате, а и двата се иста цена, изберете ги оние кои имаат кружен прстен - кој треба да го одржува всушност контактот - околу металното тело на буксната, поквалитетни се)

Најевтин ICL7107 има во BT (Скопје), цената му е 90 ден. (оригинал е, производство на Intеrsil, мада Bojan спомна дека веќе немало, се истрошиле :S).

Голем избор на ременчиња и ластичиња за декови, видео плеери, CD плеери, итн. има во BT (Скопје), цената им е релативно евтина (максимум да е 50, 60 денари едно), ременчиња и ластичиња има скоро од секакви големини, од најмали до најголеми.

LM1036 има во ГАЦ (Скопје), цената му е 140 денари, не знам дали е најевтин, ама сигуерен сум дека во Loging и да го имаат, поскап е. Инкау станува збор за интегрирано коло за тонска контрола. Еве и datasheet за него.

ICL8038 (функцискиот генератор) го има во Алфа Електроник (Битола) по цена од 557 денари. Скапо, ама го нема на нитуедно друго место :S.
« Last Edit: 22.02.2011, Tuesday, 00:10:34 by GigaWatt »
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Најевтини делови во државата
« Reply #3 on: 20.09.2010, Monday, 19:35:58 »
PIC16F84  има во битола 3-та реонска кај тој сервисерот што продава 120 денари се, продавачот е приглув малку и не секогаш продава мали количини

PIC16F628A 20MHz има во алфа, негде 125-130 денари се
2N7000 транзистор има во алфа за 12 денари
BS170 транзистор, алфа, 7денари
кристал 20MHz алфа, 22 денари, не секогаш има брзо им ги купуваат
LCD дисплеј, 2х16, син со бели точки, 400 денари во битола во Алфа, претходно имаше едни зелени ама не беа толку квалитетни

 
« Last Edit: 09.10.2010, Saturday, 18:42:28 by GigaWatt »
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Најевтини делови во државата
« Reply #4 on: 25.09.2010, Saturday, 15:45:01 »
Ај и ја да сторам сефте овде ;D ;)

ICL7107 има(ше) во ГАЦ за 120ден., ама некоја фирма WINGCHUNG :o, моментално нема, ама редовно дополнуваат, поскап е отколку во БТ ама ако е некој зорт, ќе му се најде, да не купува од Логинг за 180ден.. Иначе, чисто сумњам дека тој од БТ е оригинал интерсил, ама за таа цена па баш ми е и гајле, само нека работи :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Најевтини делови во државата
« Reply #5 on: 29.09.2010, Wednesday, 22:50:20 »
ај сега сефте и ја да акнам едно тука..

BC547 во БТ (Скопје)---3 денари
зенер диоди 0,5W во БДС електроника во Ѓорче (Скопје)---2 денари
зенер диоди 1,3W во БДС електроника во Ѓорче (Скопје)---5 денари
« Last Edit: 30.09.2010, Thursday, 01:49:26 by GigaWatt »
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3063
 • Gender: Male
Одг: Најевтини делови во државата
« Reply #6 on: 28.10.2010, Thursday, 19:00:46 »
Еве цени на некои пикови со ддв од логинг: :D :-*
-PIC12F675---------- 63 ден
-PIC12F629---------- 56 ден
-PIC16F628---------- 172 ден
-PIC16F628A--------- 131 ден

Ги прашав и за PIC18F2550,ама не ми пратија цени... :) :)

Ајде за сите што сте надвор од Скопје,или па далеку живеете,само што ми вратија од логинг дека и они праќале компоненти по пошта.Поштарината е 100ден но зависела од тежината на пратката бла бла бла,ете јас не знаев дека праќаат ама и они праќале :D :D.

Во гац имате релиња со максимална струја на контакти до 10А

Eве кои типови на релиња ги имате во ГАЦ
-5V
-6V
-9V(мислам)
-12V
-15V
-24V
-48V


Сите одат по 50 ден,
« Last Edit: 19.01.2012, Thursday, 00:51:14 by Malecko »
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Најевтини делови во државата
« Reply #7 on: 14.02.2011, Monday, 20:52:22 »
XR2206 алфа електроник 177 денари парче, мислам дека има уште некој примерок
прекинувачи 3 нозе 3 позиции 25 денари (125В 3А/ 250В 2А мислам дека се треба да препроверам)
тример отпорник било кој 8 денари
PIC18F2550 5.8E односно ~360 денари
PIC16F876 мислам дека беа околу 4.5Е ама треба да препроверам не сум сигурен
LCD дисплеј 2х40 800 денари
пиковите не ми се сигурни деновиве ако одам ќе препроверам пак
« Last Edit: 17.01.2012, Tuesday, 00:13:38 by Devil »
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Најевтини делови во државата
« Reply #8 on: 01.06.2011, Wednesday, 20:18:40 »
MC34063A има во алфа битола 15 денари е, имаат уште некое парче
во похуманите продавници во скопје се движи околу 20 денари
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Најевтини делови во државата
« Reply #9 on: 01.06.2011, Wednesday, 21:23:02 »
MC34063A има во алфа битола 15 денари е, имаат уште некое парче
во похуманите продавници во скопје се движи околу 20 денари

За што се користи ова?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Најевтини делови во државата
« Reply #10 on: 19.01.2012, Thursday, 00:08:34 »
MC34063A има во алфа битола 15 денари е, имаат уште некое парче
во похуманите продавници во скопје се движи околу 20 денари

За што се користи ова?

switching регулатор е...ама не ми се свиѓа баш како функционира кога е поврзан како step down регулатор...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Најевтини делови во државата
« Reply #11 on: 19.01.2012, Thursday, 00:18:21 »
ова се користи во тоа од ICD2 клонот како step-up конвертор :)
за да се добие потребен напон за програмирање...

Избегнувајте во оваа тема офф топик ...
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline BOBAN

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 559
 • Gender: Male
 • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: Најевтини делови во државата
« Reply #12 on: 19.01.2012, Thursday, 00:50:16 »
Алфа Електроник

ДИОДИ
IR:
LD274...................................................10
IR..........................................................10

Исправувачки:
1N4148..................................................2
1N4141..................................................2
1N4003..................................................2
1N4007..................................................2
1N4004..................................................2

LED:
5mm Зелена..........................................4
5mm Црвена..........................................4
5mm Бела(насочна)..............................5
5mm Плава(насочна)............................6
5mm Зелена(насочна)..........................7/8
10mm Бела(насочна)............................16

Зенер:
ZF9.1v....................................................3
ZF15v.....................................................5

Грец:
Грец 1А 400V.........................................35

IR приемни диоди:
TSOP1738...............................................50


ТРАНЗИСТОРИ
BC:
BC547.....................................................3
BC557.....................................................3
BC307.....................................................3

SD:
2SD1292.................................................12
2SD667(A)...............................................5

Tip:
Tip31.......................................................12
Tip120.....................................................11
Tip122.....................................................11

2N:
2N3904...................................................3
2N3055...................................................25/35
2N7000...................................................12
2N2222...................................................3

2SK:
2SK2608.................................................72

2SC:
2SC5387.................................................87

BS:
BS170.......................................................7

BD:
BD139.......................................................8

IRF:
IRF634......................................................25

BT:
BT169.......................................................6
КОНДЕНЗАТОРИ
2p7...........................................................3
12pF.........................................................3
22pF.........................................................3
2-30pF(TRIMER)........................................40
1.6nF........................................................3
10nF.........................................................3
22uF/16v..................................................2
47nF.........................................................3
100nF.......................................................3
470nF.......................................................7
470nF/400VDC.........................................15
1uF...........................................................3
1uF/50v....................................................2
2.2uF/350v...............................................4
4.7uF/50...................................................2
10uF/16v..................................................2
30uF/25v..................................................3
33uF/16v..................................................3
470uF/10v................................................3
1000uF/16v..............................................5
1000uF/25v..............................................6
2200uF/16v..............................................9
4700uF/42v..............................................75IC
LM:
LM386...........................................
LM833.....................................................25/30
LM317.....................................................14
LM337.....................................................24

TL:
TL071......................................................12
TL072......................................................12/15
TL074......................................................12/15

TDA:
TDA7052.................................................40
TDA7560.................................................290
TDA2822M............ ..................................12

PIC:
PIC24F08KA101................................
PIC16F628A 20MHz.................................125/130

NE:
NE555......................................................8
NE5532....................................................20
NE5532....................................................20
NE5534....................................................25/30

ATMEL:
ATMEGA8..................................................232

ULN:
ULN2803A................................................20

HEF:
40106......................................................14

Лежишта
Лежишта за IC:
DIL20........................................................5
DIL18........................................................5
DIL14........................................................3
DIL8..........................................................3


Лежишта за батерии:
2xAA.........................................................20

Лежишта за осигурачи (FUSE):
FUSE.........................................................20


Осигурачи
6.3A..........................................................3


РЕГУЛАТОРИ
7818.........................................................12
7824.........................................................13
7805L.......................................................5


КРИСТАЛИ
8MHz.........................................................24
20MHz.......................................................22


Бакарни плочки
Уни.. плочка 10х15cm..............................50


Прекинувачи
Tастер-6mm...............................................10
Прекид. 16A...............................................40

Релиња:
Реле 12vdc.................................................35


Потенциометри
10K.............................................................30
50K.............................................................30
1М...............................................................30


Поголеми отпорници
1.1R/7W......................................................20


Варистори
S20K275......................................................30


Екрани/Дисплеи
2x16 HD44780 Controller............................330


Конектори
DB25(машки)..............................................25


Сите цени се во Македонски денари.
« Last Edit: 14.06.2012, Thursday, 00:08:19 by BOBAN »

Offline filipmkd

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 124
Одг: Најевтини делови во државата
« Reply #13 on: 19.01.2012, Thursday, 20:46:59 »
Најефтини електролитски кондензатори има во Алфа Битола . Проверено

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Најевтини делови во државата
« Reply #14 on: 19.01.2012, Thursday, 20:48:26 »
Најефтини електролитски кондензатори има во Алфа Битола . Проверено
Не е темата замислена вака да работи, види го првиот пост, треба да напишеш колку пари од колку pF nF uF е делот.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.