Author Topic: За во школо ми треба  (Read 2123 times)

Offline daniel spasovski

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1331
 • Gender: Male
За во школо ми треба
« on: 18.09.2010, Saturday, 11:05:31 »
Ке може некој да постира материјал на српски или македонски јазик за темата ТВ-Техника ми треба по предмтето аналогна електроника  ;D  :D ?

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10857
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: За во школо ми треба
« Reply #1 on: 18.09.2010, Saturday, 16:16:34 »
Имам цела книга на Македонски, ама треба да ја скенирам целата :S, инаку книгата е релативно солидна (всушност е скрипта).

Ако имаш време отиди до ЕТФ во Скопје и побарај кај е фотокопирницата „Самикоп-Р“, таму ја има истата скрипта за предметот „Онсови на Телевизија“ (по стара проргама така се викаше предметот, сега не знам како се вика), ќе ја побараш само теоријата (значи книгата), не и задачите и испитните задачи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline deophorant

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 300
Одг: За во школо ми треба
« Reply #2 on: 18.09.2010, Saturday, 17:08:47 »
Имаше многу добри матријали од Проф. Д-р. Љупчо Пановски но неможам да ги најдам кај ми се.
GigaWatt ако ги имаш тие матријали закачи ги негде и остави линк. А инаку имаше и од емитер една брошура, а и таа скрипта од самикоп не е лоша

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: За во школо ми треба
« Reply #3 on: 18.09.2010, Saturday, 17:26:14 »
Колега,дај е-маил да ти пратам литература од мои и странски извори.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline daniel spasovski

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1331
 • Gender: Male
Одг: За во школо ми треба
« Reply #4 on: 18.09.2010, Saturday, 17:30:12 »
еве мој емајл колега  ;D lepi_mafija@hotmail.com

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: За во школо ми треба
« Reply #5 on: 18.09.2010, Saturday, 18:01:27 »
Испратено!
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10857
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: За во школо ми треба
« Reply #6 on: 18.09.2010, Saturday, 20:08:50 »
Имаше многу добри матријали од Проф. Д-р. Љупчо Пановски но неможам да ги најдам кај ми се.
GigaWatt ако ги имаш тие матријали закачи ги негде и остави линк. А инаку имаше и од емитер една брошура, а и таа скрипта од самикоп не е лоша

Па на тие материјали и мислам, од професорот Пановски, материјалот е солиден (сум читал и подобра литература од таа, но далеку е од лоша и оваа литература ;)).

Ги немам во дигитална форма, ги имам ама како фотокопии, а книгата не е мала (башка што целата е исшарана со highlighter-и), така да ќе ми треба време да ја скенирам :S. Ама еве се најде batka и му даде материјали ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Sajko

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 126
 • Gender: Male
Одг: За во школо ми треба
« Reply #7 on: 22.09.2010, Wednesday, 19:02:27 »
Ај ако може и на мене колеги на borce.krstevski@hotmail.com
R135
└┼┼┤
  246

Offline SKOLS

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2761
 • Gender: Male
Одг: За во школо ми треба
« Reply #8 on: 22.09.2010, Wednesday, 20:47:52 »
а не ви е по пракса?!мене по пракса ми бара за миксети,па ако има некој нешто ве молам да ми прати и на мене.еве меил stefan_skols@hotmail.com Поздрав и однапред благодарам!! :P ;D ;D

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10857
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: За во школо ми треба
« Reply #9 on: 22.09.2010, Wednesday, 21:47:35 »
Не предаваат за миксети на електро (добро, барем не во конвенционална смисла, миксетите се во принцип суматори на сигнал ;)). Плус, мене (скоро) сите материјали од факултет ми се „црно на бело“, немам ништо во дигитална форма :S.

Ако некој ги има материјалите, нека отвори тема и нека ги post-ира како „материјали за тој и тој предмете на ФЕИТ“ или за кој и да е факултет, да може сите да ги симнат и без да ги бараат вака од луѓе ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline deophorant

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 300
Одг: За во школо ми треба
« Reply #10 on: 22.09.2010, Wednesday, 22:02:50 »
Имам доста матријали од предметите од електро но незнам кои имаат авторски права кои не. Сепак кога ке имам повеке време ке ги средам и ке ги закачам некаде да може кој сака да си ги симне.

Offline daniel spasovski

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1331
 • Gender: Male
Одг: За во школо ми треба
« Reply #11 on: 25.10.2010, Monday, 10:31:20 »
deophorant колега до каде си со материјалите имаш време да ги ставиш или веќе ги постави некаде  :) ?

Offline alex

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 55
 • Gender: Male
Одг: За во школо ми треба
« Reply #12 on: 25.10.2010, Monday, 12:07:16 »
Колега,дај е-маил да ти пратам литература од мои и странски извори.

батка, ај закачи ги материјалите на нет или прати му ги на Gigawatt па да ги качи тој
Не биди себичен, сподели го своето знаење со другите... what goes around comes around ;)

Offline deophorant

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 300
Одг: За во школо ми треба
« Reply #13 on: 25.10.2010, Monday, 13:00:45 »
deophorant колега до каде си со материјалите имаш време да ги ставиш или веќе ги постави некаде  :) ?

Матријалите се веке закачени но во VIP делот. Незнам дали смеам да ги делам на други што не се во VIP. Ако може да се дадат, тогаш некој од администраторите нека ти го прати линкот по РМ, во тој случај несмееш да ги даваш на никој.

Offline Maxi

 • Нов член
 • *
 • Posts: 49
Одг: За во школо ми треба
« Reply #14 on: 27.10.2010, Wednesday, 21:34:16 »
имаш книга емитер за Tv техника види овде мислам дека ова е тоа што го бараш

Code: [Select]
http://emiter.com.mk/kniga_poveke.php?kniga_id=8