Author Topic: Мал робот  (Read 2254 times)

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Мал робот
« Reply #15 on: 27.09.2010, Monday, 21:50:12 »
Не функционира како што треба,треба да се доработи.Проблемот е во неможноста заменување на одморите,односно скратување на часовите ;D :D ;)Ја имам и оригиналната шема.Има друг начин како тоа да се реши.Ке ставам посебен пост за тоа.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline deophorant

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 300
Одг: Мал робот
« Reply #16 on: 28.09.2010, Tuesday, 11:28:12 »
Такво нешто многу лсно се прави со микроконтролер, RTC, и сериска комуникација со добро изработена програма за РС. Сите измени ке се прават од програмата од РС, а модулот ке си работи независно. Сакав да конструирам вакво нешто порано но ова одзема 3-4 дена работа, а ако нема заработка од него бадијава е, зашто нема каде да се користи на друго место, ако не е во школо, безкорисно е. Ако имате пазар за вакво нешто можеме да изработиме.

Offline SKOLS

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2761
 • Gender: Male
Одг: Мал робот
« Reply #17 on: 28.09.2010, Tuesday, 16:49:05 »
а Деофрант може да поставиш шеми?!Ако има и програма за ѕвончето!!

Offline deophorant

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 300
Одг: Мал робот
« Reply #18 on: 29.09.2010, Wednesday, 08:43:06 »
Немам шеми и програма, тоа е идејата, да почнам со дизајн од нула и да го сработам за 3-4 дена. Со готова шема и програма се прави за 2 саата. Не е ни сложено да се направи, само одзема време. Ако веке некој има добиено понуда да изработи вакво нешто за пари, а неможе да го изработи самостојно, тогаш можеме да се организираме и да го изработиме заедно, секој ке си добие онолку колку што сработил. Јас можам да го констуирам цел уред, но немам толку време за губење ако нема фајде од тоа, сепак имам многу побитни работи, а и делењето на повеке дела е со цел секој да заработи нешто. Јас ке го сработам тој дел што вие неможете, и решен проблем.

Offline SKOLS

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2761
 • Gender: Male
Одг: Мал робот
« Reply #19 on: 29.09.2010, Wednesday, 14:32:40 »
Не,јас само прашав но зашто не направиш такво ѕвонче дигитално и да го дадеш во Емитер!?

Offline deophorant

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 300
Одг: Мал робот
« Reply #20 on: 29.09.2010, Wednesday, 16:30:21 »
А зошто да направам такво ѕвонче и да го дадам во емитер? За да направам такво звонче и да го дадам во емитер треба да биде правено со РIC, затоа што таму правилата им се да се изработи уредот со комерцијални елементи што ги има на пазарот (а во македонија "ништо" нема). И второ ке ме малтетираат со многу работи и на крај ке ми дадат 2000-3000 (претпоставка) хонорар, а јас 4-5 дена ке се шинам од работа. А каде е да се плати хардверот, да се направи сето тоа и после авторските права да му ги препуштиш на друг. Во емитер вреди да се објават проекти кои се наогаат по интернет страни, се изработуваат за  саат, се писува текст за усте еден саат, и си земаш 2000 денари и ок е. Ама после иде и обврска да им програмираш микоконтролери за секој што сака, да одговараш на тие прашањата, свашта. Мене не ми се испалти да правам готови проекти за емитер. Ако има некој да понуди стварно нешто од што има да се заработи може да се прави. А правам проекти од кои има што да се научи, или да се интересни и корисни за по дома или работилница, или па да се има заработка од проектот. Овој не го гледам мегу наведените, затоа што јас немам корист од него, заработувачка нема (ако се објави во емитер), а и е прилично прост и едноставен од кој нема што да се научи, едноставно само монотоно да се сработи.

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Мал робот
« Reply #21 on: 29.09.2010, Wednesday, 16:53:17 »
Е,е,е, не оди баш така .Ама добро,дај направи програма.програмирај ПИК-ови ,а јас го правам остатокот и наоѓам купци. Во старт го покриваме Велес,Градско,Чашка,пола Скопје........ Не ти го крадам и копирам програмот :D ;) :),не ме интересира тоа.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline deophorant

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 300
Одг: Мал робот
« Reply #22 on: 29.09.2010, Wednesday, 19:34:22 »
Готово се пазаривме, како зелка да продаваме  ;D. Скоро во секој уред од овој тип целата финта е во софтверот, хардверот е прилично прост, контролерот, MAX232 (ако иде со сериска), DB9 конектор, и реле,и по некој транзистор за релеите. Тоа може било кој да го направи за 2 саата. Ако си стварно заинтересиран да се договориме подобро и да поцнеме со реализација, затоа што јас сум премногу зафатен следниов месец тоа нема да оди баш брзо, идејата беше јас да ги правев неопходните делови а не цел софтвер, па и софтверот за РС, за кој има еден куп програмери што можат да завршат работа.

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Мал робот
« Reply #23 on: 29.09.2010, Wednesday, 20:52:48 »
луѓе, луѓе
ве молам доколку планирате нешто да правите и да дискутирате отворете тема околу тоа, не ја растурајте оваа..
да не речите дека не сакам да дискутирате, поедноставно е кога ќе отвори некој темава да види 2-3 страни поврзани со тоа отколку да гледа 9 страни од кој 8 се офф топик ..
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Мал робот
« Reply #24 on: 30.09.2010, Thursday, 22:41:23 »
ОК програмери - јавете ми се правиме бизнис!
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.