Author Topic: Ретки електронски компоненти  (Read 11052 times)

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Ретки електронски компоненти
« on: 09.10.2010, Saturday, 00:26:37 »
Темава ке биде посветена на наоѓање на ел. компоненти кои ги има во се помал број на продавници и нивниот број од ден на ден се намалува.
Па секој што бара нешто што е реткост да се најде во ова време, слободно нека пише па оној што знае нека пише.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Ретки електронски компоненти
« Reply #1 on: 09.10.2010, Saturday, 00:28:33 »
Јас прв ке прашам :) Ме интересира дали некој знае каде може да се набават:
- Дупли варикап диоди од типот BB104G или KV1310 ?
- Феритни филтри за VHF опсегот ?
- Транзистори BF494 ?
« Last Edit: 09.10.2010, Saturday, 01:00:21 by DX-er »
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3063
 • Gender: Male
Одг: Ретки електронски компоненти
« Reply #2 on: 09.10.2010, Saturday, 00:29:38 »
Ај јас да прашам да не знае некој кај да најдам UM66 интегрално коло?  :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Ретки електронски компоненти
« Reply #3 on: 09.10.2010, Saturday, 01:02:23 »
во ценовникот од гац што го имам има таков интегралец...така да таму побарај...иначе мислам дека добро ке е и да се пишува каде сте побарале, односно во кои продавници сте барале и не сте нашле....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3063
 • Gender: Male
Одг: Ретки електронски компоненти
« Reply #4 on: 09.10.2010, Saturday, 01:07:35 »
во ценовникот од гац што го имам има таков интегралец...така да таму побарај...иначе мислам дека добро ке е и да се пишува каде сте побарале, односно во кои продавници сте барале и не сте нашле....
Го барав во логинг и во гац ама го немаа ни во двете. :) >:( А пишува ли цена?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Ретки електронски компоненти
« Reply #5 on: 09.10.2010, Saturday, 01:12:09 »
во ценовникот од гац што го имам има таков интегралец...така да таму побарај...иначе мислам дека добро ке е и да се пишува каде сте побарале, односно во кои продавници сте барале и не сте нашле....
ако може дај ми го ценовникот да го видам, да видам што се имаат и по која цена.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Ретки електронски компоненти
« Reply #6 on: 09.10.2010, Saturday, 11:07:53 »
DX-er, имам BF492 и BF493 ако ти бркаат работа.
« Last Edit: 09.10.2010, Saturday, 13:13:01 by LordZi »
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Ретки електронски компоненти
« Reply #7 on: 09.10.2010, Saturday, 12:06:26 »
DX-er, имам BF492 и BF492 ако ти бркаат работа.
јас имам пробано со BF495 ама се многу послаби, изгледа мора баш тие. сепак фала за понудатс
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Ретки електронски компоненти
« Reply #8 on: 09.10.2010, Saturday, 13:14:20 »
Мислев BF492 и BF493, сум напишал двапати BF492 ::) :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Ретки електронски компоненти
« Reply #9 on: 09.10.2010, Saturday, 13:20:21 »
да го прашам ристе(дечкото од гац) дали ке може да го ставам ценовникот па тука ке го ставам....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Ретки електронски компоненти
« Reply #10 on: 09.10.2010, Saturday, 14:20:45 »
Дх-ер какви феритни филтри бараш? Да не се феритни лончиња или пак феритни прстени?

Споено мислење: 09.10.2010, Saturday, 14:55:04
« Last Edit: 09.10.2010, Saturday, 14:55:04 by batka »
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Ретки електронски компоненти
« Reply #11 on: 09.10.2010, Saturday, 18:45:52 »
да го прашам ристе(дечкото од гац) дали ке може да го ставам ценовникот па тука ке го ставам....
Не, нема да може бидејки на нив им беше понудено соработка меѓутоа тие не одговорија така да не смееме да им правиме такви реклами, едино може по лична порака.

Дх-ер какви феритни филтри бараш? Да не се феритни лончиња или пак феритни прстени?

Споено мислење: 09.10.2010, Saturday, 14:55:04Па највеке личат како тој во вториот документ, првиот што е со повеке дупчиња ама не сум баш сигурен. Мене ми треба 5 такви бидејки сакам да правам Вероника ПЛЛ 1W (таа големата со 6 интегрални кола - ПЛЛ аналогна логика) Па ако имаш такви како за таа вероника пиши ми.
« Last Edit: 09.10.2010, Saturday, 18:49:11 by DX-er »
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Ретки електронски компоненти
« Reply #12 on: 11.04.2011, Monday, 17:42:07 »
Може да се најде (купи) 1N4751А кај нас, и ако може, по која цена може да се купи?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline cika

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 288
 • Gender: Male
 • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
Одг: Ретки електронски компоненти
« Reply #13 on: 11.04.2011, Monday, 20:26:56 »
Да не има некој од Бт транзистор 2N2219 оти во алфа немат..
Let's make things better.

Offline Malecko

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3063
 • Gender: Male
Одг: Ретки електронски компоненти
« Reply #14 on: 11.04.2011, Monday, 20:29:50 »
DX-er таков транзистор BF494 МИСЛАМ дека има во гац,ама не е сигурно. :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker