Author Topic: Прекинувач на допир  (Read 4647 times)

Offline najdo

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 407
 • Gender: Male
Одг: Прекинувач на допир
« Reply #45 on: 19.07.2011, Tuesday, 22:42:14 »
батка фала ти многу, на 555 кецот не ми беше врзан на маса и транзисторот неубо го врзав оти на протоборд го напрајв( емитер и колектор заедно ги врзав ). Го средив и работи ко шо треба. Ама јас мислев дека на првиот допир ке се уклучи релето, на вториот да се исклучи. Таква шема да не имаш ?
Оти ова со тајмер вака шашливо е.

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Прекинувач на допир
« Reply #46 on: 19.07.2011, Tuesday, 22:58:54 »
барај по форумов имаше за бистабил тоа ти треба тебе
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Прекинувач на допир
« Reply #47 on: 19.07.2011, Tuesday, 23:49:56 »
Зависи за која намена би ти било.Ке биде малку комплицирано,ако сакаш поедноставно може со еден тастер и два транзистора  да се реши тоа.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.