Author Topic: Производи купени на бувљакот :D  (Read 25241 times)

Offline Maxi

 • Нов член
 • *
 • Posts: 49
Одг: Производи купени на бувљакот :D
« Reply #30 on: 19.11.2010, Friday, 11:58:54 »
Јас имам отидено само 2 пати на  бувљакот пред 2 години и пред 2 месеци и забележав дека цените се поголеми за се, кога бев првиот пат се изпазарував таму купив расипано двд,полнач за нокиа кој беше исправен,расипано видео,звучници за компјутер на кои им беше расипано само копчете за исклучување и исклучување и сето тоа ме фати околу 1600/1700 денари  ;D a сега само двд-то е 1500 денари.

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3212
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Производи купени на бувљакот :D
« Reply #31 on: 19.11.2010, Friday, 23:40:39 »
Имам многу шеми за стробоскопи - дури и со ЛЕД,ама не знам дали можам да пуштам атачмент,нешто ме ограничува :-

Споено мислење: 18.11.2010, Thursday, 20:53:46
Тргна работава! Им благодарам на Администраторите!Еве да пробам уште нешто!! ;)

батка ке можеш ли да кажеш од кај ти е најдена таа шемата strobo.gif така што ја имаш аплоадирано, дека има еден отпорник (R3) вика see text па можеби ке правам такво нешто, па ако можеш да го дадеш текстот ако го имаш, или страната од кај што ја имаш најдено...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2875
 • Gender: Male
Одг: Производи купени на бувљакот :D
« Reply #32 on: 19.12.2010, Sunday, 20:10:03 »
Ја зедов  два звучници нишки за 500 денари ама ме зезнаа, едниот беше расипан. И да не беа забранети навреди и пцуења на форумов, "одговоров" ќе беше 5-6 станици, ама ај нејсе, зедов и еден мрежен кабел 15-20 метри stp за 100 денари, ама уште стојт така во котур, т.е. не е употребен. Инаку има и стари работи поскапи од нови во продавница. На пример еден продаваше кенвуд 10 апти премотуван, со пластична мембрана и појачало за 100 евра, а за тоа ја не би дан ни 10 евра, којзнае што појачало беше цело со жици прелемујно ко ајкула да го гризела...
Некоја книга мојт да се најт за 10-50 денари и ладилници за компјутер без или со оштетен вентилатор за 50 денари, ако се исценкаш и за 30... што според мене не  е скапо.

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3212
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Производи купени на бувљакот :D
« Reply #33 on: 20.12.2010, Monday, 16:08:45 »
порано беше многу поевтино, ладилник и кулер од компјутер без ценкање беше 20-30 денари, со ценкање можеше и до 10 денари да го дотераш...сега се поскапеа...пе*ери
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline toni national

 • Нов член
 • *
 • Posts: 8
 • F**k the MP3, I want my compact cassette
Одг: Производи купени на бувљакот :D
« Reply #34 on: 20.12.2010, Monday, 16:38:47 »
Прашањево е многу дискутабилно, според мене нема логика да се дебатира дали е скапо или евтино нешто на бувљак затоа што тоа не е продавница каде што цените се еднаш поставени и толку - нема ценкање, таму се ценкаш и колку ќе успееш да ја спуштиш цената зависи само од тебе (колку ти е важен производот што сакаш да го купиш) и од продавачот (колку му се хитни парите а не колку истите му требаат количински).
Јас на пример одам на бувљак веќе 4 години скоро секој пазарен ден и не сум приметил дека нешто сега е поскапо отколку порано.
Еднаш на пример за еден радиокасетофон имам спуштено цена од 1500 на само 300 денари (му најдов „милион“ маани и продавачот виде не-виде спушташе цена до крај  ;D)

Offline SKOLS

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2761
 • Gender: Male
Одг: Производи купени на бувљакот :D
« Reply #35 on: 20.12.2010, Monday, 17:34:42 »
а сега ладно е на бувљакот?Има народ или слабо? :-\ :(

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2875
 • Gender: Male
Одг: Производи купени на бувљакот :D
« Reply #36 on: 20.12.2010, Monday, 17:40:52 »
Не сум бил поскоро, ама не верувам дека нема... некои од тоа живеат.

Offline SKOLS

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2761
 • Gender: Male
Одг: Производи купени на бувљакот :D
« Reply #37 on: 20.12.2010, Monday, 18:01:03 »
да,имаш право.А еднаш отидов таму и ми кажаа цена 350 денари,јас викам
имам само 100 денари,циго ми вика:ај тогаш за 200.Јас пак викам 100-он ми
вика добро за 100,ајде терај.А пази вика на другар му била тезгата.Да пази! ;D ;D

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6240
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Производи купени на бувљакот :D
« Reply #38 on: 20.12.2010, Monday, 20:48:04 »
мој коментар е дека цените се барем 3-4 пати повисоки од порано, расипан DVD плееер 700 денари, добра цена е? Некаков расипан засилувач за домашно кино 1700 денари, добра цена е? Нокиа цигла 3310 300 денари, добра цена е? Ладилник за процесор 100 денари, добра цена е? Мој одговор е НЕ
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10796
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Производи купени на бувљакот :D
« Reply #39 on: 21.12.2010, Tuesday, 00:11:13 »
мој коментар е дека цените се барем 3-4 пати повисоки од порано, расипан DVD плееер 700 денари, добра цена е? Некаков расипан засилувач за домашно кино 1700 денари, добра цена е? Нокиа цигла 3310 300 денари, добра цена е? Ладилник за процесор 100 денари, добра цена е? Мој одговор е НЕ

Сосема се сложувам... Иако неколку пати го имам спомнато истото, морам пак да го спомнам, навистина се нефер цените, па нов кулер ќе купам за 150 или 200 денари :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2875
 • Gender: Male
Одг: Производи купени на бувљакот :D
« Reply #40 on: 21.12.2010, Tuesday, 00:23:56 »
е кај има кулер за 200 денари? мада нема работа многу со кулери ама мисла се 400-500

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10796
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Производи купени на бувљакот :D
« Reply #41 on: 21.12.2010, Tuesday, 00:33:55 »
е кај има кулер за 200 денари? мада нема работа многу со кулери ама мисла се 400-500

Па има, ако побараш по некои збутани продавнички за компјутери ;). Јас имам начекано цело ладилно тело со кулер за P4 за 200 денари. Не е некој врвен квалитет, ама битно не е на старо ;).

Дури и да се навистина 300 или 400 денари, зар навистина се исплати за скоро неупотреблива и зарибана роба да се наплатува по 100 денари :S ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3212
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Производи купени на бувљакот :D
« Reply #42 on: 21.12.2010, Tuesday, 00:37:09 »
ако сакаш кулери кажи...ја сум човекот со кулерите :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10796
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Производи купени на бувљакот :D
« Reply #43 on: 21.12.2010, Tuesday, 00:40:15 »
ако сакаш кулери кажи...ја сум човекот со кулерите :D

Па искрено да ти кажам, ми требат едно 2 или 3, ама ај да не забегуваме off topic, ќе се договориме преку PM ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3063
 • Gender: Male
Одг: Производи купени на бувљакот :D
« Reply #44 on: 21.12.2010, Tuesday, 00:40:32 »
ако сакаш кулери кажи...ја сум човекот со кулерите :D
Шефе имаш од овие стандардниве кулери за PC?И дали имаш ладилници со све вентилатор за north bridge? ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker