Author Topic: Сериски кабел за фискална каса Synergy SY50 и SY55  (Read 5292 times)

Offline BorceBT

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1824
 • Gender: Male
  • www.trajkovski.net
На долната шема е прикажан како изгледа кабелот потребен за поврзување на фискалната каса Synergy SY50 преку серискиот порт со компјутер.Кабелот се поврзува на најлевиот утикач на касата кога ја гледате со утикачите свртени накај вас.

Програма (Универзална Продавница) за работа со оваа каса и со останати фискални апарати можете да најдете овде:

Code: [Select]
http://www.uprodavnica.com
« Last Edit: 26.12.2015, Saturday, 20:00:17 by BorceBT »
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline kosturon

 • Нов член
 • *
 • Posts: 14
Благодарност за шемава

Offline kosturon

 • Нов член
 • *
 • Posts: 14
Одг: Сериски кабел за фискална каса Synergy SY50
« Reply #2 on: 30.10.2010, Saturday, 01:14:15 »
Дали можеш да ми кажеш во кој порт на касата се поврзува кабелот???
Пробав на сите 4 ама немам резултат.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10857
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Дали можеш да ми кажеш во кој порт на касата се поврзува кабелот???
Пробав на сите 4 ама немам резултат.

Во виртуелна машина работиш со инсталиран XP?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline kosturon

 • Нов член
 • *
 • Posts: 14
Да во виртуелна машина!! Имам инсталирано Win7 pro лиценциран, арно ама не ми врши работа за софтвер за фисклана, па паралелно ( си има опција преку Мајкрософт легално да си инсталираш WinXp) инсталирав XP се да си работи. И виртуелните порит ги наштеловав преку виртуелна машина ама незнам која порта ја користи фискалната. Има 4 порти.
Ке најдам слика па ќе ја прикачам

Споено мислење: 31.10.2010, Sunday, 17:37:57
Леле за срамота............ Не сум го дочитал првиот пост како што треба....................
« Last Edit: 31.10.2010, Sunday, 17:37:57 by kosturon »

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10857
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Леле за срамота............ Не сум го дочитал првиот пост како што треба....................

Си згрешил во поврзувањето? Обратно си ги свртил конекторите ;D?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline kosturon

 • Нов член
 • *
 • Posts: 14
Да  :-\

Offline viktor k

 • Нов член
 • *
 • Posts: 2
Одг: Сериски кабел за фискална каса Synergy SY50
« Reply #7 on: 24.12.2015, Thursday, 23:26:44 »
Ај ако може некој да ми даде детално упаство како да ја поврзам со компјутер каков кабел ми треба ? Со какви конектори треба да биде и слично .

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Во првата шема на Борче има дадено  се!
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline viktor k

 • Нов член
 • *
 • Posts: 2
Во првата шема на Борче има дадено  се!
Остај шемата не ја разбирам каков кабел е овој и нели може да најдам некаде готив место да го лемам ко што е посочено ? Плус не кој порт на компјутер се врзува ?

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10857
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Сериски кабел за фискална каса Synergy SY50
« Reply #10 on: 26.12.2015, Saturday, 04:40:51 »
Плус не кој порт на компјутер се врзува ?

Serial (COM)... ако имаш PC со плоча со socket понов од LGA775, најверојатно немаш COM порт. Ќе треба да користиш USB-To-Serial конвертор или PCI/PCI-E картица со COM порт/и. Ако имаш лаптоп, само USB-To-Serial може да искористиш.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1824
 • Gender: Male
  • www.trajkovski.net
Одг: Сериски кабел за фискална каса Synergy SY50
« Reply #11 on: 26.12.2015, Saturday, 08:28:59 »
Ако не ја разбираш шемата најдобро побарај да ти го направи кабелот некој друг.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Сериски кабел за фискална каса Synergy SY50
« Reply #12 on: 26.12.2015, Saturday, 18:58:51 »
Очигледно дека треба некој искусен да ти направи  кабел и касата да  ја поврзе со РС.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.