Author Topic: Програма за продавници со поддршка за фискални апарати  (Read 3619 times)

Offline BorceBT

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1824
 • Gender: Male
  • www.trajkovski.net
Програма (Универзална Продавница) за работа со различни фискални апарати можете да најдете овде:

Code: [Select]
http://www.uprodavnica.com
Во програмата се поддржани касите и печатачите на Accent (Synergy), David (Mak Elit) и фискалните апарати Handy.
« Last Edit: 17.10.2014, Friday, 18:28:09 by BorceBT »
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline kosturon

 • Нов член
 • *
 • Posts: 14
Поздрав БорчеБТ!
Вака сега. Ја инсталирав програмата универзална продавница на Win7 и ја работам преку виртуелна машина. Селектирав се што требаше преку виртуелната машина да работи на COM1 ама немам никаква комуникација помеѓу фискалната и компјутерот. На фискалната ги направив сите подесувања што ги имаше во упатството. Направив кабел по шемата што ја имаш дадено, ама незнам да ја поврзам фискалната со COM портата ( физички ја поврзав ама имам некаква грешка некаде најверојатно во штелувањето). Лиценца добив од Трајковски.нет. Те молам за помош!!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10857
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Мислам дека нема опција VMWare да се поврзува преку COM и LPT порти, мада не сум сигурен, ги немам разгледанбо новиве верзии, јас имам една постара (6.5) и знам дека препознава само plug-and-play devices како UBS devices на пример, за COM и LPT мислам дека не препознава, или треба рачно да се подеси, искрено не знам :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline kosturon

 • Нов член
 • *
 • Posts: 14
Види, дечково што ја дистрибуира програмава ми кажа дека некој го решил проблемот со виртуална машина, што значи дека преку WIN7 има опција да селектираш еден порт. Ја најдов и таа опција ама некако не можам да се снајдам.......

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10857
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Извини, ама за Win7 не можам да помогнам, да беше XP или 2003, можеби, ама од Win7 имам многу површни познавања (неколку реинсталации и инсталирање на програми :S).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1824
 • Gender: Male
  • www.trajkovski.net
Види, дечково што ја дистрибуира програмава ми кажа дека некој го решил проблемот со виртуална машина, што значи дека преку WIN7 има опција да селектираш еден порт. Ја најдов и таа опција ама некако не можам да се снајдам.......

А кој ја дистрибуира програмава нелегално?
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline kosturon

 • Нов член
 • *
 • Posts: 14
Никој не ја дистрибуира туку е дозволено да ја симнеш, па авторот ќе ти прати клуч. Извини ако не разбра од муабетов или за мојата недоискажаност.
Поздрав

Offline BorceBT

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1824
 • Gender: Male
  • www.trajkovski.net
Има можност за мапирање на физичката COM порта на компјутерот со виртуелната COM порта на виртуелната Windows XP машина и работи добро - тестирано со VMWare.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10857
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Има можност за мапирање на физичката COM порта на компјутерот со виртуелната COM порта на виртуелната Windows XP машина и работи добро - тестирано со VMWare.

Да, ама проблемот бил со VMware и Win7 :S, под XP и Server 2003 и кај мене работи (пробав со понова верзија на VMWare), ама имало проблеми ако VMware е инсталиран на Win7 :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline kosturon

 • Нов член
 • *
 • Posts: 14
Дали знаете кој продава лиценца за WinXP Professional???

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Лиценца за ХР професионал не се продава,може да купиш хоме или  седмица. ( хоум едишн е околу 100 ЕУ)
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline Malecko

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3063
 • Gender: Male
Дали знаете кој продава лиценца за WinXP Professional???
Лиценца за ХР професионал не се продава,може да купиш хоме или  седмица. ( хоум едишн е околу 100 ЕУ)
Да,ама мислам дека може да го најде и на нет,со све кракот или keygen-от :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10857
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Дали знаете кој продава лиценца за WinXP Professional???
Лиценца за ХР професионал не се продава,може да купиш хоме или  седмица. ( хоум едишн е околу 100 ЕУ)
Да,ама мислам дека може да го најде и на нет,со све кракот или keygen-от :)

Проблемот е тоа што ако си правно лице, мораш да имаш лиценциран софтвер, барем на опремата што си ја пријавил во фирмата, зашто ако дојде инспекција, следуваат казни... :S
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Мора да имаш соодветна налепница на кукиштето и доказ дека си го платил софтверот!
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline IPCOM

 • Нов член
 • *
 • Posts: 1
Zdravo

Sakam da ja simnam programata meguta linkot ne raboti. Dali nekoj ja ima pa da ja prati da ja proveram sto kako ???

Пишувај кирилица - читај правила!
« Last Edit: 20.07.2011, Wednesday, 10:27:44 by LordZi »