Author Topic: Кога е измислено првото интегрирано коли и што имало внатре  (Read 1007 times)

Offline MAKEDONIA

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1257
 • Gender: Male
 • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
  1959 istovremeno dvajca pobarale patent za integralno kolo Kirby i Noyce
imalo samo eden tranzistor tri otpora i eden kondenzator,so golemina na mal prst od vozrasten covek ???
i kako izgledalo za upotreba
Во 1961 година првиот комерцијално достапен интегрирани кола дојде од Ферчајлд Полупроводничкa корпорација.Сите компјутери а потоа почна да се направени со користење на чиповите, наместо на индивидуалните транзистори и нивните придружни делови.Texas Instruments прв пат употребен на чипови во воздухопловната компјутерите и Minuteman проектили во 1962 година.Тие подоцна се користат за производство на чипови првиот електронски преносни сметачи. Оригиналниот ИЦ имаше само еден транзистор, три отпорници и еден кондензатор и беше со големина на najmal прст на возрасen covek.
  prvoto Philips ic
« Last Edit: 01.12.2010, Wednesday, 18:39:24 by MAKEDONIA »

Jove

 • Guest
Одг: Koga e prvoto integralno izmisleno i sto imalo vnatre
« Reply #1 on: 30.11.2010, Tuesday, 17:19:52 »
македониа извини за офтопик но кога е измислен отпорнико и кога е измислена првата ламба пошто ти разбираш од ламби :o

Offline MAKEDONIA

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1257
 • Gender: Male
 • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Koga e prvoto integralno izmisleno i sto imalo vnatre
« Reply #2 on: 30.11.2010, Tuesday, 18:12:31 »
prviot otpornik e izmislen stom imalo zica bidejki prvite otpornici se od zica ,predstava ,domasnata grealka svetilkata so grejno vlakno itn
Fleming pisuva deka megu 1889-1904 ja pravi prvata dioda triodata doaga pokasno

Jove

 • Guest
Одг: Koga e prvoto integralno izmisleno i sto imalo vnatre
« Reply #3 on: 30.11.2010, Tuesday, 20:43:27 »
имаш репутација за ова  ;D нормално позитивна  ;)

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2891
 • Gender: Male
Што ќе му се олку жизи изврзани околу... ?

Jove

 • Guest
бицикле тие се ламби

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
еве што се има внатре во првото интегрално:


Еве шема за аудио појачало од 2 вати користејки го истото коло:
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MAKEDONIA

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1257
 • Gender: Male
 • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
toa e prvoto IC na Philips, dodeka najprvoto imalo eden tranzistor tri otpori i eden kondenzator