Author Topic: Најопшто околу радио техника  (Read 22732 times)

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Најопшто околу радио техника
« Reply #315 on: 05.07.2016, Tuesday, 02:19:40 »
Dx-er околу метереолошките сателити си скроз во право и во се што кажа се сложувам. Метереолошките сателити се на тие фреквенции ти што ги кажа. Ова моево англисково е старо а што велиш и војската знае што е добро сигурно они си ги имаат за себе земено најубавите фреквенции зависи за која намена им треба. Но сеуште има уреди во медицината кој работат во овој банд ISM па тука се и микробрановите печки дома кој ги имаме. Но сепак војската овие фрекфенции од 2,45 гигахерци ги користела кај ловците од постарите генерации но сега веќе не. Овие што излегоа сега најновите генерации на ловци системот за  нишање не им работи на овие фреквенции. Сега е воена тајна тоа се менува никој нема да каже за една армија е поразително кога на нејзиниот суперсоничен авион ќе му ја измериш фреквенцијата на нишанскиот радар бидејќи така ќе се заштитиш и ќе можеш ти да зрачиш на таа фреквенција. Ќе знаеш кога авионот ти го зрачи некој тоест си на домет на нишанскиот непријателски радар ќе можеш да маневрираш а си сигурен дека тоа зрачење не е од било што друго него точно знаеш. Друго кога му ја знаеш фреквенцијата точно можеш да пресметаш и други параметри врз основа на тоа од местото каде почнал да зрачи тоест кога(каде) си го детектирал нишанскиот непријателски радар. Кога ја знаеш фреквенцијата точна, местото од кое се зрачи самата бранова должина на електромагнетниот бран тоа е  голем плус и помош за ПВО единиците. Ако знаеш дека ти е озрачен авионот одма полна гас да се извлечеш од дометот на непријателскиот нишански радар. Или ако знаеш дека зрачат цели на земјата(го скенираат теренот) одма знаеш каде ќе биде нападот и тоа бара од единиците голема спремност тоест хипер брзо напуштање на позицијата треба да имаш доста добри квалитетни единици доста брзи што значи многу добро спремни момци што одма знаат да се спакуваат. Затоа русине сите ракетните комплекси за ПВО им се монтирани на многу јаки возила иако се тешки треба и да се брзи. Ова јас онака дадов еден податок каде е примената исто на овие UHF фреквенции во војските кај радарите Како србиве за време на НАТО бомбардирањето дури сами признааваат дека знаеле како работи непријателскиот нишански радар и многу пати оставале маскирни цели како демек лошо маскирани а НАТО авијацијата удирала по нив цело време а тоа биле дрва офарбани со мрежа покриени како демек се хаубици ::) :P ;D ;D. Во секој случај околу војските ние можеме да си погаѓаме само тие што сакаат прават а и можат се им е дозволено во секој банд имаат своја фреквенција како вас радиаматерите.  Но да не главам се сложувам со тебе околу метереолошките сателити и воените сателити.
Quote
Интересно е што контролата на воздушниот сообраќај, метео сателити и морски радари одбрале фрекфенција која е лоша за радио врска бидејки најлесно се впива во влагата во воздухот. Чудно зошто не избрале друга фрекфенција која е по отпорна.
Токму и затоа се напуштени тие фреквенции и се дадени како што велиш на цивилна употреба постар документ е тоа јас што го споделив англиското. Но и тоа како се користи уште ISM бандот во медицината и науката. А околу цивилна употреба уште едно мое мислење ако некој цивил сака да го чујат далеку а не е радио аматер не му помагаат она фреквенциине на UHF PMR и LPD и ред други ништо. Само на 27 мегахерци на CB може озбилно да те чујат некаде подалеку. А добро за ваква кратка комуникација UHF е одлично нема што ништо не е спорно тука.
Quote
Војската од порано има увидено дека тие фрекфенции се лоши бидејки со нив имаат најголеми загуби во сигналот и ги дале за цивилна употреба.


Ова е QSL картица - потврда за одржана радио врска . И не е на германски,ами тоа се посебни аматерски кратенки.Пример -TNX =благодарам, PSE =  молам,.... култура  8) 8)
Батка инаку ме изнасмеа вака во раните утрински часови ;D ;D
« Last Edit: 05.07.2016, Tuesday, 03:17:20 by nsu »
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Најопшто околу радио техника
« Reply #316 on: 05.07.2016, Tuesday, 08:25:11 »
04 Јули 2016, 23:32:55 - во раните утрински часови ??? ??? ??? ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Најопшто околу радио техника
« Reply #317 on: 05.07.2016, Tuesday, 16:33:04 »
А околу цивилна употреба уште едно мое мислење ако некој цивил сака да го чујат далеку а не е радио аматер не му помагаат она фреквенциине на UHF PMR и LPD и ред други ништо.

LPD не ги бива, само 10mW се!
Code: [Select]
https://en.wikipedia.org/wiki/LPD433
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Најопшто околу радио техника
« Reply #318 on: 08.12.2016, Thursday, 14:25:09 »
Еве како се сетиле да ја подобрат комуникацијата преку електромагнетни бранови. Пренесувањето на информации преку X зраци ке го користат NASA за комуникација во вселената.

Code: [Select]
http://qrznow.com/nasa-x-ray-tech-could-enable-superfast-communication-in-deep-space/
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Најопшто околу радио техника
« Reply #319 on: 09.03.2018, Friday, 00:34:46 »
Дали некои од вас има искуство со оние евтини RF модули на 433MHz што се продаваат на aliexpress ? Има ли некој тестирано реално на отворен простор колку имаат домет
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.