Author Topic: Програми за цртање плочки  (Read 3941 times)

Offline enterprise

 • Нов член
 • *
 • Posts: 15
 • Gender: Male
 • live long and prosper
Програми за цртање плочки
« on: 05.12.2009, Saturday, 23:27:15 »
Code: [Select]
http://rapidshare.com/files/316834402/Paket_programi_za_crtanje_plocki.rar.html
Code: [Select]
MD5: A50D3B0FFE19439444141F058439C72C
На овај линк има неколку програми за цртање на плочки.
Се надевам дека добро би Ви помогнале во вашата изработка на печатените кола. :)
Поздрав!
« Last Edit: 05.12.2009, Saturday, 23:30:35 by Devil »
:)

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Програми за цртање плочки
« Reply #1 on: 05.12.2009, Saturday, 23:31:14 »
би те замолил следниот пат да ги кодираш твоите линкови :)
а она кодот подолу за што се користи ???
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Програми за цртање плочки
« Reply #2 on: 06.12.2009, Sunday, 01:36:53 »
еве малце помош како се прави кодирање на WEB линк
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=92.0
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline enterprise

 • Нов член
 • *
 • Posts: 15
 • Gender: Male
 • live long and prosper
Одг: Програми за цртање плочки
« Reply #3 on: 06.12.2009, Sunday, 13:31:22 »
Мислам дека кај овие книгите што ги поставив по електротехника направив како што треба.
Се извинувам поради ненамерните грешки.
Поздрав!
:)

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Програми за цртање плочки
« Reply #4 on: 06.12.2009, Sunday, 13:36:48 »
:D нема проблем, ајде прв пати ти беше незнаеше што треба
поздрав
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Програми за цртање плочки
« Reply #5 on: 06.12.2009, Sunday, 17:34:08 »
Друже уживај, се што е ненаморно не е проблем :) Програмов дали има можност да направи од електрична во монтажна шема?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline enterprise

 • Нов член
 • *
 • Posts: 15
 • Gender: Male
 • live long and prosper
Одг: Програми за цртање плочки
« Reply #6 on: 06.12.2009, Sunday, 17:40:44 »
Со Sprint Layout јас работам и тој нема можност да изработува монтажни шеми. Тој PCB express немозам да ти одговорам зато што не го користам ама ако веќе бараш таков побарај го програмот Eagle. Овај програм ја има бараната работа само треба малку да се испроба кај се подесуваат дебелини на ленти и некој слични работи.
Поздрав!

Post Merge: 06.12.2009, Sunday, 18:08:00
Еве ја и другата програма.

Code: [Select]
http://rapidshare.com/files/317161285/Cadsoft_Eagle.rar.html
MD5: FBC7125EAF95AB7FD9D0C7FA23156920

Мислам дека се две, ќе видите.
« Last Edit: 06.12.2009, Sunday, 18:08:00 by enterprise »
:)

Offline VLATKO*

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 545
Одг: Програми за цртање плочки
« Reply #7 on: 08.12.2009, Tuesday, 01:03:33 »
Јас користам PCB Wizard 3.50 Pro Unlimited, и има можност за претварање од електрична во монтажна шема.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Програми за цртање плочки
« Reply #8 on: 08.12.2009, Tuesday, 01:10:21 »
enterprise фала за програмот, сега ке го снимам
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Gestak

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 240
 • Gender: Male
Одг: Програми за цртање плочки
« Reply #9 on: 13.12.2009, Sunday, 10:15:47 »
Еagle има можност за трансформација на монтажни шеми и печатени јас ја користам и супер е има и за задебелување на линиите.

Offline Zdravkovski

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 500
 • Gender: Male
 • elektricar
  • најдобриот електричар во Велес
Одг: Програми за цртање плочки
« Reply #10 on: 04.03.2010, Thursday, 21:19:19 »
Значи вака ме интересира дали може или дали има програма во која ја внесуваш шемата а она после сама според шемата си ја исцртува плочката (  ;D )

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Програми за цртање плочки
« Reply #11 on: 04.03.2010, Thursday, 21:25:40 »
има eagle подржува тоа исто така и Target 3001 и имаше некој други ама не можам да се сетам
ама моја препорака не цртај така пошто нема да ти дојде како што треба бидејќи базата на делови е една а ти ќе купиш други
и нема да ти одговараат после
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Програми за цртање плочки
« Reply #12 on: 04.03.2010, Thursday, 21:31:07 »
а има ли некоја програма (сега многу ке барам) значи...ја цртам монтажната шема, и електричната шема и да ги спореди тие две дали се ок...? во случај да сум утнал нешто при цртање...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline BorceBT

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1824
 • Gender: Male
  • www.trajkovski.net
Одг: Програми за цртање плочки
« Reply #13 on: 04.03.2010, Thursday, 21:37:02 »
Околу правење на плочка автоматски од шема:

Ова успева само за дво или повеќеслојни плочки и не доаѓа во предвид за ВФ или за брзи компјутерски уреди. За такви намени сепак мора рачно да се направи плочката.
За еднослојни плочки нема шанса комплетно да ти ја нацрта и ќе останат доста линии недоцртани (едноставно човечкиот мозок е подобар од компјутерската програма).

Тоа уткање се тестира со DRC Check и го има во повеќето програми, се разбира треба претходно шемата да е добро нацртана и успешно внесена во програмот и преведена во RatsNest.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Програми за цртање плочки
« Reply #14 on: 04.03.2010, Thursday, 21:39:04 »
има една електра мислам дека се вика и е само за тоа
ама дали ќе ти користи ...
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!