Author Topic: Надворешен изглед на проектите  (Read 2030 times)

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Надворешен изглед на проектите
« on: 25.12.2010, Saturday, 17:47:22 »
Ај не е баш најдобро да се речи надворешен изглед ама не може соодветно да се објасни
значи се работи за уредите/ плочите дали се во кутија или надвор

епа вака според мене поубаво е да не се во кутија,
зошто
1. да се гледа како изгледа уредот
2. полесно е за извршување на некој мерења, не мора цело време отвори затвори да правиш на кутијата
3. ако се случи нешто па да изгоре некој елемент многу лесно се наоѓа ( гледаш кај шо гори :))
4. лесно може да се надградува, не мора да се префрлува во друга кутија, само земи жички и поврзи со другата плоча

сепак за да биде вака треба плочата убаво да ја заштитите да внимавате да не направите краток спој и сл.

што мислите вие како е поубаво и зошто така
еве некое сличе


Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3063
 • Gender: Male
Одг: Надворешен изглед на проектите
« Reply #1 on: 25.12.2010, Saturday, 18:00:01 »
Ииииииииииии шефе ова на првата слика твој проект е :D ;D?Ако се твои проектите кажи што се,глеам нешто со фото апарат е првото ;D.Добро и јас,скоро секој проект не ми е во кутија него така на плочката е ;D.Е добро сега ако правиш некое појачало и нема тоа потенциометарот да ти виси на жици,наместо да е фино во кутија се спаковано.Плус подобро е во кутија по добар ти е пристапот...Е сега да речеме за пик кит 2,тој подобро да е надвор освен ако не е правен у смд па да се зезне ако му падне нешто(не ѓуле на пример :D),ако е вака стандард DIP паковање тоа пик-от зашто да не.Ете случајот со колегата DX-er,го шибнал во кутија и престанал да работи,и на мене у 99% од случаите,а нешто го пикнам во кутија одма не работи хахах :D :D :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Надворешен изглед на проектите
« Reply #2 on: 25.12.2010, Saturday, 18:14:39 »
не се мој проектите, онака на гугл ги најдов :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline MartinSk

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 647
 • Gender: Male
Одг: Надворешен изглед на проектите
« Reply #3 on: 25.12.2010, Saturday, 18:52:22 »
малечко до некаде имаш право, на пример јас некогаш и намерно не ги ставам во кутија проектите туку ми е поинтересно кога ги гледам сите делови, а и тоа што викаш кога ке ги ставиш во кутија одма не работат хахахаха :D

Offline Malecko

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3063
 • Gender: Male
Одг: Надворешен изглед на проектите
« Reply #4 on: 25.12.2010, Saturday, 18:55:15 »
малечко до некаде имаш право, на пример јас некогаш и намерно не ги ставам во кутија проектите туку ми е поинтересно кога ги гледам сите делови, а и тоа што викаш кога ке ги ставиш во кутија одма не работат хахахаха :D
Па така е,онака мерак ти прави си викаш ту ту ту што убо сум го направил,па тоа редоследот на деловите хахахах :D ;D,а понекогаш мораш во кутија да ги ставаш,сакал нејќел мораш,особено некои кои работат на 220V,за да не те растресе ќе ги ставиш,а и од безбедност ;) :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MartinSk

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 647
 • Gender: Male
Одг: Надворешен изглед на проектите
« Reply #5 on: 25.12.2010, Saturday, 18:57:56 »
коа го праев Light show-то од емитер работеше на 220V и не го ставив во кутија, а не ни го користев многу а за овие проективе на ницка струја ретко ги ставам во кутија на рпимер 5*5*5 ЛЕД коцката ми стои на работна маса и се дивам колку убаво сум си ја направил хх xD

Offline Malecko

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3063
 • Gender: Male
Одг: Надворешен изглед на проектите
« Reply #6 on: 25.12.2010, Saturday, 19:04:01 »
коа го праев Light show-то од емитер работеше на 220V и не го ставив во кутија, а не ни го користев многу а за овие проективе на ницка струја ретко ги ставам во кутија на рпимер 5*5*5 ЛЕД коцката ми стои на работна маса и се дивам колку убаво сум си ја направил хх xD
хе хе хе,што викам јас ;) :D 8)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MartinSk

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 647
 • Gender: Male
Одг: Надворешен изглед на проектите
« Reply #7 on: 25.12.2010, Saturday, 19:05:14 »
поубав проект неам направено :))

Offline SKOLS

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2761
 • Gender: Male
Одг: Надворешен изглед на проектите
« Reply #8 on: 25.12.2010, Saturday, 19:05:40 »
Мартин колку пари ја продаваш коцката?

Offline MartinSk

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 647
 • Gender: Male
Одг: Надворешен изглед на проектите
« Reply #9 on: 25.12.2010, Saturday, 19:18:57 »
оваа што ми е дома ми е за спомен, иначе може да ти направам друга а за цената ке се дог  ::)

Offline SKOLS

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2761
 • Gender: Male
Одг: Надворешен изглед на проектите
« Reply #10 on: 25.12.2010, Saturday, 19:19:17 »
ај ќе се договориме.

Offline MartinSk

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 647
 • Gender: Male
Одг: Надворешен изглед на проектите
« Reply #11 on: 25.12.2010, Saturday, 19:23:13 »
ама не е евтина да знаеш  :P

Offline SKOLS

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2761
 • Gender: Male
Одг: Надворешен изглед на проектите
« Reply #12 on: 25.12.2010, Saturday, 19:23:54 »
ок,пиши ми по пп

Offline Malecko

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3063
 • Gender: Male
Одг: Надворешен изглед на проектите
« Reply #13 on: 25.12.2010, Saturday, 19:25:31 »
Мартин колку пари ја продаваш коцката?
СКОЛС,немаше ти направено една таква коцка? ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2761
 • Gender: Male
Одг: Надворешен изглед на проектите
« Reply #14 on: 25.12.2010, Saturday, 19:26:46 »
имам.Прашувам еден другар сака таква да купи