Страници: 1 ... 50 51 [52]   Оди долу
  Отштампај  
Автор Тема: PICkit2 Клон  (Прочитана 56899 пати)
0 Члена и 1 Гостин ја гледаат оваа тема.
Nikol4e
Нов член
*
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 41


« Одговор #765 пратена : 22 Декември 2016, 22:12:07 »

Не,не мислев на џамперите.Не знаев како да му објаснам ама се снајдов,40такви 20денари.Уште кабелче ми фали за џамперите,Знаете каде може да се најде?Гац нема.
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #766 пратена : 26 Декември 2016, 01:48:52 »

Извади од стари PC куќишта. Power, Reset, HDD и Power LED користат такви пинчиња за да се врзат за матичната плоча. Не вади од Front USB или од Front Audio конектори, жичките им се алуминиумски, нема да можеш да ги лемиш.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
Zan
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 756« Одговор #767 пратена : 16 Мај 2017, 19:31:40 »

Еве мал додаток за програматорот PICkit2, тоа е ZIF подножје (Zero Insertion Force)
Може да се програмираат 8, 14, 18, 28 и 40-пински PIC микроконтролери кои што се во DIP куќиште, а исто и епроми од серијата 24Cxx.
Пластичната кутија е од Логинг, со ознака BOX G407.
Цената на кутијата е 210 денари.

Код:
http://www.loging.mk/2280/168691/0/ShowProduct/Kutija

Преклопникот од страна, ја спојува VPP линијата со 8, 14, 18 ИЛИ со 28, 40-пинските PIC-ови.
Поинаку не можеше да се изведе, морав со преклопник.

Во прилог има нацрт за плочката во PDF формат и цртеж за малата налепница, нацртана во CorelDraw.

* ZIF Socket fot PICkit2.pdf (27.95 KB - преземено 8 пати.)
* Nalepnica za ZIF Socket.zip (5.74 KB - преземено 3 пати.)
« Последна промена: 16 Мај 2017, 19:36:31 од Zan » Сочувана

Жан
stiffy
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 467


ак сакам.


« Одговор #768 пратена : 16 Мај 2017, 20:29:33 »

Фала многу Жан, случајно ако ти требит плочка за ова (или нешо друго), јас частам! Cheesy
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #769 пратена : 17 Мај 2017, 02:46:38 »

Леле, толку се навикнав на работа на протоборд, вакво нешто да ми дадеш сега ќе се збунам Зеленко Зеленко Зеленко.

Одлично скоцкано во секој случај Шмекерко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
Zan
Експерт
****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 756« Одговор #770 пратена : 19 Мај 2017, 07:39:46 »

Леле, толку се навикнав на работа на протоборд, вакво нешто да ми дадеш сега ќе се збунам Зеленко Зеленко Зеленко.

Одлично скоцкано во секој случај Шмекерко.
Сум правел неколку проекти во мали серии од 20-30 парчиња и PIC-от го програмирам пред да го залемам на плочка, без подножје. Во тој случај добро доаѓа ZIF socket Cheesy
Сочувана

Жан
stiffy
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 467


ак сакам.


« Одговор #771 пратена : 05 Јуни 2017, 12:56:46 »

Еве моја изработка на адаптерот од  Жан  Зеленко

Не го спаковав во кутивче, затоа ги калаисав водовите и се обидов да направам легенда...се на се лично испадна CheesyИсто постирав и плочка нацртана во SprintLayout на програматорот...за подобро принтање да се најде Cheesy


* 18948700_10206972745676703_1115245713_o.jpg (66.19 KB, 1334x750 - прикажано 41 пати.)

* 18901683_10206972746156715_685954937_o.jpg (70.94 KB, 1334x750 - прикажано 43 пати.)
* PicKitClone2.LAY (68.47 KB - преземено 5 пати.)
« Последна промена: 05 Јуни 2017, 13:04:16 од stiffy » Сочувана
nsu
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Порака: 1227


« Одговор #772 пратена : 05 Јуни 2017, 13:49:29 »

Nice
Сочувана

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #773 пратена : 05 Јуни 2017, 14:58:16 »

Добро е што си ја преработил во Sprint-Layout Шмекерко. Тестирана ти е плочката, ја имаш направено според верзијата од Sprint-Layout? Да не има грешки, затоа Шмекерко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
stiffy
Стручњак
***
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 467


ак сакам.


« Одговор #774 пратена : 05 Јуни 2017, 16:35:55 »

Пробана е...имам 5-6 плочки досега направено...од нив последните две се сигурно од спринт лејаут и едната ја користам.

Другите ги растурив мислејќи дека не чинат, а тоа било само грешка со калем отпорникот xD

btw ако му треба некој нека пише ќе избарам од плочките, исправни се да не правите нови Cheesy
Сочувана
GigaWatt
Глобален Модератор
Топ Експерт
*****
Надвор од мрежа Надвор од мрежа

Пол: Електроничар
Порака: 12567


Не фалширам


« Одговор #775 пратена : 05 Јуни 2017, 22:26:31 »

ОК, одлично Шмекерко. Да знам да си ја зачувам како работна верзија Шмекерко. Не дека ќе правам друг, ама кој го знае... можеби ќе притреба некогаш Шмекерко.
Сочувана

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."
Страници: 1 ... 50 51 [52]   Оди горе
  Отштампај  
 
Префрли се на: