Author Topic: Брод со парен погон  (Read 1476 times)

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Брод со парен погон
« on: 01.02.2011, Tuesday, 02:55:14 »
Налетав на ова слика од пред нашето време.Не е лошо моделариве да ја видат.Едноставно ставаш свеќа под резервоар со вода и парата го тера бродот кој ецелиот од лим.Дали некој правел ваква бесна машина? Јас да,на 8 години.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Брод со парен погон
« Reply #1 on: 01.02.2011, Tuesday, 03:21:23 »
хеииии закоооон, никогаш не ми текнало на вакво нешто, а ептен сакам да си направам бродче некое, ама погонот се чудев како да го правам....алал да ти е батка за ова :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Брод со парен погон
« Reply #2 on: 01.02.2011, Tuesday, 03:29:27 »
Не сум по моделарството, ама морам да признаам дека идејата е оригинална ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Брод со парен погон
« Reply #3 on: 01.02.2011, Tuesday, 03:30:00 »
аха...да најдам лимови и време и може ке го правам :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Брод со парен погон
« Reply #4 on: 01.02.2011, Tuesday, 15:29:01 »
Имав како мал (ее,кога беше тоа) добиено една книга ,на германски, со вакви *цаки*,а имаше доста и авио модели,модели на железници итд,па се до електронски направи,електромагнети,детекторски приемници итд. на многу популарен начин представени.Пример: детекторски приемник во кутија за чевли,приемник во кутија сапун... ;) Ама,не знам каде отиде,одамна ја немам.Иначе,имам и собирам доста вакви идеи,пред се врзани со Народна Техника и натпреварите.Последна * Хит* конструкција беше пила за печатени плочи,за шпер-плочи направена од мотор за брисачи,АТХ напојување и рам со пилица за резбање - оригинал решение! Или режач за стиропор со грејна жица ,рачен,поврзан со АТХ ,со кој режеш како со ножици.. ;D ;D ;D
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Брод со парен погон
« Reply #5 on: 01.02.2011, Tuesday, 15:41:42 »
само не знам како пареата ке се насочи да го турка бротчето ? Како што забележав, пареата ке иде нагоре и никому ништо :(
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Брод со парен погон
« Reply #6 on: 01.02.2011, Tuesday, 15:47:57 »
Пареата е насочена преку едно цевче под трупот на бродот и излегува позади коритото на бродот.Уште да направиш далечинска команда за кормилото.. ;D :D ;)
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Брод со парен погон
« Reply #7 on: 01.02.2011, Tuesday, 15:52:03 »
а кога ке го ставиш бродчето во вода, тоа цевчето би било под вода?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Брод со парен погон
« Reply #8 on: 02.02.2011, Wednesday, 00:19:11 »
Сигурно,под вода ама потисокот од пареата би бил доволен да го придвижи бродчето.
Првата ваква шема што ја видов имаше резервоар од округла метална кутија од паштета, а свеќата се ставаше под неа во држач од конзерва од риба! :D Фантазија,ама работеше.Потоа правевме и гумењаци ,ама ова бродче е добра вежба за лемење! ;D
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline MAKEDONIA

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1257
 • Gender: Male
 • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Брод со парен погон
« Reply #9 on: 02.02.2011, Wednesday, 12:14:16 »
Taa kniga injas ja zimav od bibliotekata bese genijalna ako ja najdes ke bide zanimlivo ima nostalgija vo nea a za tie tehnicki knigi od vremeto imam desetina