Author Topic: дајте совет за UHF Модулатор  (Read 3755 times)

Offline at.koce

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 497
 • Gender: Male
Одг: дајте совет за UHF Модулатор
« Reply #15 on: 07.03.2011, Monday, 14:46:02 »
Напојумањето мора да биде точно 6.2V  ??? ::)

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: дајте совет за UHF Модулатор
« Reply #16 on: 07.03.2011, Monday, 15:30:55 »
Не,нека биде 6 в .Ова е направено веројатно што стабилизацијата е направена од 9 в на стабилизатор со зенерка 6,2 в
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline at.koce

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 497
 • Gender: Male
Одг: дајте совет за UHF Модулатор
« Reply #17 on: 07.03.2011, Monday, 16:15:13 »
Аха, оваа верзија има поквалитети перформаси од таа од нинтендото?

Offline aleksandar94

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 74
 • Gender: Male
Одг: дајте совет за UHF Модулатор
« Reply #18 on: 08.03.2011, Tuesday, 21:46:47 »
Inace poveketo modulatori od nintendo(barem onie kineskite sto gi imase na veliko pred nekoj 6-7 godini) se napojuvaat so 9v DC, posvezo mi e vo memorijava taka pa kolku da napomenam. izvinete za latinicata ke ja sredam naskoro.
Админ: пишувај на кирилица
« Last Edit: 08.03.2011, Tuesday, 21:58:09 by DX-er »

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: дајте совет за UHF Модулатор
« Reply #19 on: 08.03.2011, Tuesday, 23:57:58 »
Овој модулатор има видео влез само и пренесува видео сигнал без звук.Но,многу е едноставен и затоа како решение е прифатлив.Има и подобри, а многу посложени решенија.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline MarkoMK

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 929
 • Gender: Male
Одг: дајте совет за UHF Модулатор
« Reply #20 on: 10.03.2011, Thursday, 01:45:59 »
дај слика да го видиме како изгледа одулаторот од бит пазар и јас сум заинтересиран

еве слики:


Life is too short to remove USB safely ..

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: дајте совет за UHF Модулатор
« Reply #21 on: 10.03.2011, Thursday, 02:22:03 »
Интересен уред и цена! Квалитет???
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline MarkoMK

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 929
 • Gender: Male
Одг: дајте совет за UHF Модулатор
« Reply #22 on: 10.03.2011, Thursday, 07:37:37 »
Интересен уред и цена! Квалитет???
Па не е којзнае што, на пример јас со ДВД го приклучив, и одвреме навреме може некоја линија или пречка  горе доле да искочи... Можам да кажам задоволителен квалитет. :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: дајте совет за UHF Модулатор
« Reply #23 on: 10.03.2011, Thursday, 10:10:18 »
Вреди во секој случај, скоро 200ден. ќе те коштаат само пиновите, кабелот и прекинувачот да ги купиш, а кај е трафото, деловите... ;) :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: дајте совет за UHF Модулатор
« Reply #24 on: 10.03.2011, Thursday, 10:55:01 »
Значи на пазар може вакви да се најдат... хмммммм, добро е да се знае ;). И мене може да ми треба за брзо време ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 929
 • Gender: Male
Одг: дајте совет за UHF Модулатор
« Reply #25 on: 10.03.2011, Thursday, 11:47:52 »
Вреди во секој случај, скоро 200ден. ќе те коштаат само пиновите, кабелот и прекинувачот да ги купиш, а кај е трафото, деловите... ;) :)

Во право си, а да не ја спомнувам кутијата... Вака убаво нема шанси да го спакуваш.. Уствари можеш ама ќе се изнамачиш...
Life is too short to remove USB safely ..

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: дајте совет за UHF Модулатор
« Reply #26 on: 10.03.2011, Thursday, 13:27:14 »
а каков е квалитетот на сликата ? Мислам балансот на боите, светлината, контраст и бистрина на слика
Дали сликата е како да ставиш антена и да фатиш некоја ТВ со супер сигнал ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: дајте совет за UHF Модулатор
« Reply #27 on: 10.03.2011, Thursday, 14:52:13 »
а каков е квалитетот на сликата ? Мислам балансот на боите, светлината, контраст и бистрина на слика
Дали сликата е како да ставиш антена и да фатиш некоја ТВ со супер сигнал ?

Па би требало така некако да биде, а и да не е, колку за тест сигнал би требало солидна слика да вади. Јас би го змеал за тоа. Од PC до земам сигнал преку TV-Out, на екран прикажувам тест слика, потоа оди овој уред, и си имаш свој сопствен тест сигнал генератор, за 200 денари ;). Одлично за сервисирање на телевизори ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 929
 • Gender: Male
Одг: дајте совет за UHF Модулатор
« Reply #28 on: 10.03.2011, Thursday, 15:26:55 »
а каков е квалитетот на сликата ? Мислам балансот на боите, светлината, контраст и бистрина на слика
Дали сликата е како да ставиш антена и да фатиш некоја ТВ со супер сигнал ?

Па не е нај нај квалитетот... Кај мене се појавуваше една како линија најгоре на екранот, сега незнам, може мојов примерок бил таков.. Инаку со боите, бистрината и светлината е ОК.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: дајте совет за UHF Модулатор
« Reply #29 on: 10.03.2011, Thursday, 15:36:34 »
Па смени го каналот, можно е таа фрекфенција да е со пречки па затоа се појавува линија
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.