Author Topic: дајте совет за UHF Модулатор  (Read 3751 times)

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: дајте совет за UHF Модулатор
« Reply #30 on: 10.03.2011, Thursday, 15:41:44 »
Абе,не гледам како да смени канал,изгледа само еден канал е ! :D :DЗа 200 денари и тоа е многу.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10857
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: дајте совет за UHF Модулатор
« Reply #31 on: 10.03.2011, Thursday, 15:46:01 »
Па солидно, зошто да не, не гледам некоја поента да има промена на канал :S, и најверојатно на VHF подрачје е, што значи дека може да го фаќаат и постари приемници ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 929
 • Gender: Male
Одг: дајте совет за UHF Модулатор
« Reply #32 on: 10.03.2011, Thursday, 16:15:21 »
Сега веќе не можам ништо да му правам... ми се раштелува - пробував да добијам џам слика и ги развртев тоа тримерите внатре сега не можам да го вратам како што беше  ;D ;D

Инаку имаше повеќе канали - ги зрачеше наеднаш сите - нешто како хармоници повеќе...
Life is too short to remove USB safely ..

Offline MarkoMK

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 929
 • Gender: Male
Одг: дајте совет за UHF Модулатор
« Reply #33 on: 20.03.2011, Sunday, 23:00:15 »
Не знаев дали да отворам нова тема, ама мислам дека може овде да ја раширам дискусијата. Значи имам една идеја, наместо да се прави РФ модулатор, дали може да го отворам телевизорот, и да најдам каде видео сигналот од МФ засилувачот излегува и оди понатаму(ваљда до ПАЛ степен беше, не ги знам баш добро како одат), и таму да го вметнам надворешниот сигнал?
Ова ми дојде како идеја бидејќи имам еден стар телевизор кој нема видео влез, а тјунерот често му се раздесува незнам од кои причини, и се случува да гледаш некој канал и одеднаш да го снема - па пак да треба да го бараш. Во овој случај и да направам РФ модулатор нема да работи пак...
Само дали е можно ова незнам  :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10857
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: дајте совет за UHF Модулатор
« Reply #34 on: 21.03.2011, Monday, 01:31:21 »
Значи имам една идеја, наместо да се прави РФ модулатор, дали може да го отворам телевизорот, и да најдам каде видео сигналот од МФ засилувачот излегува и оди понатаму(ваљда до ПАЛ степен беше, не ги знам баш добро како одат), и таму да го вметнам надворешниот сигнал?

Да, можно е (имам видено ваква преправка на еден руски телевизор), само што треба да се анализира шемата на телевизорот и да се види во кој дел од шемата е најпаметно да се се пресече водот и да се вметне A/V сигналот (односно, најверојатно само V, A ќе треба накнадно да се додава преку аудио влезот на засилувачот ;D, за A сигналот најлесно е ;) ;D).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1331
 • Gender: Male
Одг: дајте совет за UHF Модулатор
« Reply #35 on: 21.03.2011, Monday, 07:39:19 »
Колега ако сакаш да одиш до крај   пробај со нешто вакво  :)
Code: [Select]
http://www.free-circuit.com/video-and-dvd-modulator-in-vhf-uhf-circuit/

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: дајте совет за UHF Модулатор
« Reply #36 on: 21.03.2011, Monday, 07:49:38 »
Даниел,линков ми дава - Video and DVD Modulator in VHF / UHF Circuiт
ама шемата е од активна антена(засилувач).Од искуство: порано додека немаше ТВ апарати со А/В влезови правевме изводи  до видео појачувач и на извод на потенциометарот за регулација на гласот на старите Нишки и Горенски телевизори.Дури некаде имам и шема за спојување на Б10 и Б20 шасија.Ако ја најдам ке ја ставам да видите како изгледа тоа.Само сепак има разлика од ТВ до ТВ апарат.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline MarkoMK

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 929
 • Gender: Male
Одг: дајте совет за UHF Модулатор
« Reply #37 on: 21.03.2011, Monday, 08:06:52 »
Даниел,линков ми дава - Video and DVD Modulator in VHF / UHF Circuiт
ама шемата е од активна антена(засилувач).Од искуство: порано додека немаше ТВ апарати со А/В влезови правевме изводи  до видео појачувач и на извод на потенциометарот за регулација на гласот на старите Нишки и Горенски телевизори.Дури некаде имам и шема за спојување на Б10 и Б20 шасија.Ако ја најдам ке ја ставам да видите како изгледа тоа.Само сепак има разлика од ТВ до ТВ апарат.

Еј батка дај ако имаш такво нешто сподели  :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10857
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: дајте совет за UHF Модулатор
« Reply #38 on: 21.03.2011, Monday, 08:50:52 »
Искрено, и мене ме интересира ;D. Сакам за едно проектче да искористам еден руски телевизор, црно-бел, ама не знам каде да го вметнам сигналот. Искрено, мене тјунерот и нема да ми треба, така да може и цел тој дел да го извадам ;D. Само за A/V (односно само за V) ќе ми треба ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline danix01

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 512
 • Gender: Male
Одг: дајте совет за UHF Модулатор
« Reply #39 on: 21.03.2011, Monday, 11:06:40 »
најдов нинтендо од 1995 год но како да го поврзам е вистинското прашање.има оклопена кутија од која излегува рф конекторот а во таа кутија влегуваат 5 водови + маса
rules are made to be broken

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10857
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: дајте совет за UHF Модулатор
« Reply #40 on: 21.03.2011, Monday, 13:55:21 »
Некој од тие 5 водови мора да биде +Vcc, провери ја оригиналната плочка на која бил монтиран модулот и види на кој од нив му доаѓа +5V, тој вод е напојување, масатат е куќиштето, а остантите 4 водови :S, е за нив ќе треба да пробаш. Донеси на секој од нив композитен видео сигнал и види при поврзување со кој вод ќе се појави слика на TV-то преку RF влезот ;)
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline danix01

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 512
 • Gender: Male
Одг: дајте совет за UHF Модулатор
« Reply #41 on: 21.03.2011, Monday, 14:35:42 »
Некој од тие 5 водови мора да биде +Vcc, провери ја оригиналната плочка на која бил монтиран модулот и види на кој од нив му доаѓа +5V, тој вод е напојување, масатат е куќиштето, а остантите 4 водови :S, е за нив ќе треба да пробаш. Донеси на секој од нив композитен видео сигнал и види при поврзување со кој вод ќе се појави слика на TV-то преку RF влезот ;)
го најдов приклучокот со 5v  пинови има напон помал од 5v
rules are made to be broken

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10857
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: дајте совет за UHF Модулатор
« Reply #42 on: 21.03.2011, Monday, 14:37:30 »
Нема проблем, можеш и со 9V да го напојуваш ;). Ќе функционира, сум пробал, само може да биде прејак сигналот, па да има пречки, инаку ќе функционира и со 9V ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline TeslaPP

 • Нов член
 • *
 • Posts: 45
Одг: дајте совет за UHF Модулатор
« Reply #43 on: 25.10.2011, Tuesday, 01:21:33 »
Стави на видео влез потенциометар од 100 К према маса, понекогаш ако е премногу силен видео влезот, се јавува премодулација и губиш квалитет