Author Topic: Sprint-Layout 5.0  (Read 8887 times)

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Sprint-Layout 5.0
« Reply #15 on: 30.07.2011, Saturday, 12:04:44 »
тоа прашање оди тука
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1934.0

погледни ја темава можеби ќе најдеш нешто што ти треба
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline JovanOH

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 203
 • Gender: Male
Одг: Sprint-Layout 5.0
« Reply #16 on: 30.07.2011, Saturday, 19:47:15 »
Може некој да даде линк од каде може да ја симнам програмава, но не демо верзија?

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Sprint-Layout 5.0
« Reply #17 on: 30.07.2011, Saturday, 21:49:15 »
Такви работи само преку ПП, никако на форум...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline BOBAN

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 559
 • Gender: Male
 • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: Sprint-Layout 5.0
« Reply #18 on: 08.01.2012, Sunday, 17:06:06 »
дали некој би можел да ми објасни накратко како може да го снимам проектот т.е. да го конвертирам некако да може да го печатам.., пред да си го преинсталирам компјутерот она за печатење ми го преврлаше автоматски во Power Point (Microsoft Office) е сега може само во слика и никакво излегува.

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Sprint-Layout 5.0
« Reply #19 on: 08.01.2012, Sunday, 17:22:39 »
симни си некој пдф принтер, јас користам Bullzip PDF printer, тоа ти е како виртуелен принтер, ама фајлот ти го дава во пдф формат и можеш после тоа да си го принташ....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline BOBAN

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 559
 • Gender: Male
 • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: Sprint-Layout 5.0
« Reply #20 on: 08.01.2012, Sunday, 21:38:23 »
немам принтер но дали можам да го направам само да го изнесува во пдф формат и како

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Sprint-Layout 5.0
« Reply #21 on: 08.01.2012, Sunday, 21:44:17 »
немам принтер но дали можам да го направам само да го изнесува во пдф формат и како

Code: [Select]
http://www.bullzip.com/products/pdf/info.php
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BOBAN

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 559
 • Gender: Male
 • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: Sprint-Layout 5.0
« Reply #22 on: 08.01.2012, Sunday, 22:05:34 »
благодарам

Offline at.koce

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 497
 • Gender: Male
Одг: Sprint-Layout 5.0
« Reply #23 on: 21.02.2012, Tuesday, 02:22:39 »
Дали кога се принта пцб треба да биде активирана опцијата „mirror"?

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Sprint-Layout 5.0
« Reply #24 on: 21.02.2012, Tuesday, 07:03:59 »
не треба, со тоа ќе ти излези однопаку сликата
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline Z31GH

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 709
 • Gender: Male
Одг: Sprint-Layout 5.0
« Reply #25 on: 21.02.2012, Tuesday, 21:10:58 »
одлична програма што се повеќе ме фасцинира

Споено мислење: 21.02.2012, Tuesday, 22:04:59
ок еве една плочка од еден мој проект што е при крај, сепак треба уште малку да се поработи на неа. Левиот дел на плочката е регулатор на напон за исправувач од 20А а десниот дел е напојување за дигитални мерни инструменти, волт и ампер метар, кое што треба да биди посебно и со посебен трансформатор. Овде е верзија 4, не е 5 оти таа ја имам  :)
добра програма е, чиста 5-ка

« Last Edit: 21.02.2012, Tuesday, 22:05:00 by Z31GH »
Hams do it! With Frequency

Offline Z31GH

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 709
 • Gender: Male
Одг: Sprint-Layout 5.0
« Reply #26 on: 21.02.2012, Tuesday, 21:39:03 »
верувам дека е најдобра, сепак за нашите потреби мислам дека sprint layout е сосема доволна. Јас како радиоаматер и како хоби електроничар не се разбирам во микроелектроника, а и мислам дека секој од нас ќе даде чиста 5-ка за sprint layout  ;)
Hams do it! With Frequency

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Sprint-Layout 5.0
« Reply #27 on: 21.02.2012, Tuesday, 22:36:12 »
Еве јас нешто што работам
1. Адаптер за PIC програматори мојата најнова верзија2. Напојување 0-45V 0-ХА (при дизајн е регулацијата за струја)


3. Проектот на кој моментално работам, DDS генератор на сигнал


последното е во прототип фаза, моментално работам на дизајн на првичната шема и на софтверот, а како ја цртам шемата цртам и надополнувам на плочата :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline Z31GH

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 709
 • Gender: Male
Одг: Sprint-Layout 5.0
« Reply #28 on: 21.02.2012, Tuesday, 22:47:26 »
добро изработено од твоја страна, тебе ти е сигурно тоа и професија а се гледа дека си многу навлезен во електрониката
Hams do it! With Frequency

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Sprint-Layout 5.0
« Reply #29 on: 21.02.2012, Tuesday, 22:52:45 »
па и не ми е професија, студент сум, ова онака за тепање време работам, и кога ми треба нешто (кога правам нешто/дизајнирам нешто ново)
инаку не е нешто посебно

напојувањето е правени по стандарди со запазување на димензиите и слично, другите се така начкртани :P
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!