Author Topic: MultiSim 10  (Read 1544 times)

Offline BorceBT

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1824
 • Gender: Male
  • www.trajkovski.net
MultiSim 10
« on: 14.01.2010, Thursday, 15:08:00 »
MultiSim настана кога компанијата National Instruments го купи Electronics Workbench. Верзијата 10 е една од најсофистицираните компјутерски програми за симулација на електрични кола а заедно со додатоците како UltiBoard може да се користи дури и за правење на печатени плочки (и 3D симулација на изгледот на готовиот склоп).

Слики од програмот:« Last Edit: 17.10.2014, Friday, 12:00:51 by BorceBT »
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Baze

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 231
 • Gender: Male
 • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Одг: MultiSim 10
« Reply #1 on: 14.01.2010, Thursday, 15:39:11 »
Супер изгледа програмата.Дали можи да се најде за домашна употреба?  :)

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: MultiSim 10
« Reply #2 on: 14.01.2010, Thursday, 16:02:50 »
еве ја, но триал е
Code: [Select]
http://digital.ni.com/express.nsf/bycode/downloadmultisim?opendocument&lang=en&node=seminar_USако успее некој да најде крак или пач или сериски нека го додаде
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline BorceBT

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1824
 • Gender: Male
  • www.trajkovski.net
Одг: MultiSim 10
« Reply #3 on: 14.01.2010, Thursday, 16:19:13 »
Да не промовираме WareZи бидејќи ќе не исклучат од хост серверот. Иначе постои и нелегална (сите програми постојат нелегално) и секој знае каде може да се најдат: торент, рапидшер, DC++, Sharetastic итн. итн.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Zdravkovski

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 500
 • Gender: Male
 • elektricar
  • најдобриот електричар во Велес
Одг: MultiSim 10
« Reply #4 on: 19.01.2010, Tuesday, 11:43:56 »
Code: [Select]
За кракот контактирајте ме преку лична порака
« Last Edit: 19.01.2010, Tuesday, 13:47:50 by DX-er »

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: MultiSim 10
« Reply #5 on: 19.01.2010, Tuesday, 13:50:39 »
друже морав да го тргнал линкот бидејки забрането е објавување на линкови од рапидшер. Не е до мене, не е ни до другите администратори туку таква е политиката на серверот и ние не можеме да промениме ништо. Сега секој што сака да го има кракот што го закачи нека ти пише порака и ти тогаш можеш да му го пратиш ама вака јавно не смее. Се надевам дека нема погрешно да ме разбереш бидејки тоа е политика на серверот а не на мене или на некој друг администратор. поздрав
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Zdravkovski

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 500
 • Gender: Male
 • elektricar
  • најдобриот електричар во Велес
Одг: MultiSim 10
« Reply #6 on: 19.01.2010, Tuesday, 15:39:29 »
нема лутење само прочитав дека на некој му требаше па само сакав да помогнам ама во иднина нема да закачувам такви линкови кои не се дозволени извинете ме  :-[

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: MultiSim 10
« Reply #7 on: 19.01.2010, Tuesday, 15:42:38 »
Немај гајле но еве во иднина не ако сакаш ти или некој друг да помогне пишете само

Code: [Select]
Имам крак, ако сакате да ви го пратам пишете ми лична порака
Или слично.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Cyberking

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 136
Одг: MultiSim 10
« Reply #8 on: 01.02.2010, Monday, 14:25:09 »
Ја симнувам програмата нека ми прати некој крак преку пп кој го има незнам :)

Offline Georgi

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 353
 • Gender: Male
Одг: MultiSim 10
« Reply #9 on: 01.02.2010, Monday, 15:39:56 »
Ајде и мене ако не е проблем.  ;D

Offline Cyberking

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 136
Одг: MultiSim 10
« Reply #10 on: 05.02.2010, Friday, 16:12:47 »
На сликава гледам 3д ..кај има во програмава 3д да симулира :S?

Offline Pance24

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 102
Одг: MultiSim 10
« Reply #11 on: 01.04.2011, Friday, 15:05:54 »
АЈ и за мене пратими по пп за програмава линк. поз