Author Topic: Кутии од витропласт?  (Read 3117 times)

Offline BorceBT

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1824
 • Gender: Male
  • www.trajkovski.net
Кутии од витропласт?
« on: 22.01.2010, Friday, 03:48:04 »
Русин успешно прави кутии од витропласт, вреди да се види:

Code: [Select]
http://datagor.ru/practice/diy-tech/page,1,4,873-tekhnologija-izgotovlenija-licevykh-panelejj.html
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Кутии од витропласт?
« Reply #1 on: 22.01.2010, Friday, 09:31:54 »
Браво, супер изгледа!
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Goce

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 366
 • Gender: Male
Одг: Кутии од витропласт?
« Reply #2 on: 22.01.2010, Friday, 16:02:32 »
Перфектно е изработено

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Кутии од витропласт?
« Reply #3 on: 28.02.2010, Sunday, 20:40:02 »
да имав толкави плочи витропласт, немаше да правам кутии од нив.... плочки би правел...за тоа им е намената....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline BorceBT

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1824
 • Gender: Male
  • www.trajkovski.net
Одг: Кутии од витропласт?
« Reply #4 on: 01.03.2010, Monday, 02:05:55 »
Ех, да работеше сеуште еуроинвест во Прилеп, на времето пред да затворат правеа плочки по неколку метра  :'(
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Кутии од витропласт?
« Reply #5 on: 01.03.2010, Monday, 11:22:05 »
во скопје во некоја фирма правеле
треба да се распрашам поточно па ќе ви кажам
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Кутии од витропласт?
« Reply #6 on: 19.04.2010, Monday, 02:49:07 »
да имав толкави плочи витропласт, немаше да правам кутии од нив.... плочки би правел...за тоа им е намената....

Се сложувам, вака убаво изгледа кутијата, секоја чест, ама никаде нема толкави плочки витропласт (стварно штета што не работи Еуроинвест, имав земено два три пати поголеми плочки од таму, за многу евтина пара), а и да има, многу поевтино ќе биде ако направам сам метална кутија од некои стари (или нови) лимови.

Не ме сваќајте погрешно, идејата е топ, ама ако држиш фабрика за витропласт плочки, хахаха :D :D :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Aleks

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 269
 • Gender: Male
Одг: Кутии од витропласт?
« Reply #7 on: 19.04.2010, Monday, 10:53:30 »
Не е нешто многу тешко да се направи :) И мојот лисичар е истотака изработен од витропласт.
I reject your reality and substitute my own.

Offline cekaj

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 276
 • Gender: Male
 • Електроничар за занимација
Одг: Кутии од витропласт?
« Reply #8 on: 16.06.2010, Wednesday, 20:37:29 »
Пред некое време правев нешто како адаптер, приклучок од полнач за Сони Ериксон да се полни едно радио со вградена батерија, немав соодветна кутија, па ми дојде една идеја.. Колку и да личи бедно, сепак си ја врши работата. Искористив плочка од стари телевизори и други уреди, ја исчистив, ишмирглав и ја секов на неколку правоаголници. Сите тие заедно ги залепив со Неостик, лепило за гима, пластика итн. При лепењето немаше некои тешкотии, важно беше да се остави лепилото да се исуши пред да се залепат двете површини..
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Кутии од витропласт?
« Reply #9 on: 16.06.2010, Wednesday, 21:07:03 »
E ова е веќе исплатливо, искористување на стари плочки е веќе прифатливо решение ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Кутии од витропласт?
« Reply #10 on: 15.07.2010, Thursday, 23:41:59 »
Еве ги моите плочки од витропласт од кои планирам да правам кутија ;D, добро, една од нив барем, сешуте се другите во изработка ;D.

 

Исшмирглан е бакарниот слој од нив и веќе може да се сечат и да се обликуваат ;).

Да не знае некој дали оној двокомпонентниот лепак BISON може да ги лепи витропласт плочите или не? Или да ги лепам со Neostik, што мислите, а?

Исто така да не знаете каде можам да најдам од оние пиличките како за рамовите од основно, едно време се продваа во Народна Техника, ама тоа е сега некој приватен универзитет за туризам :S. Не знам каде да најдам, можеби има сеуште во „Направи сам“, само треба да одам да проверам.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Кутии од витропласт?
« Reply #11 on: 15.07.2010, Thursday, 23:48:02 »
јас имам земено едно слично пиле како тие од еуро тулс не беше скапо ако стигнам утре ќе го сликам
со него ми дадоа 4-5 пилиња резерва еве негде 4-5 месеци сечам се со него и не се има ни осабено првото пиле
а за витропласт да не зборуваме, плус тенко е така да супер е за мали работи :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Кутии од витропласт?
« Reply #12 on: 16.07.2010, Friday, 00:02:01 »
Па да, затоа и ми требаат пличките ;). Нема сигурно да го сечам со убодна пила ;D. Ај ќе побарам во Eуро Тулс или во Хубо, Електрометал... ќе видам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Кутии од витропласт?
« Reply #13 on: 16.07.2010, Friday, 08:09:54 »
Ако ти е за да го сечеш по должина, со бонсек е најбрзо и најлесно, ако треба да вадиш дупки или некои неправилни форми, тогаш може со рам и пиличка. Можеш да ги лепиш со BISON епоксид слободно, а не е лошо да му залепиш и неколку појачувања во вид на L помеѓу страните што ги лепиш, онака за секој случај :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Кутии од витропласт?
« Reply #14 on: 16.07.2010, Friday, 11:03:09 »
е ова пилетокое го имам според мене е поубаво од бонсек, шознам добро се има покажано, бар засега
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!