Author Topic: Кутии од витропласт?  (Read 3109 times)

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Кутии од витропласт?
« Reply #15 on: 16.07.2010, Friday, 11:44:05 »
Со бонсек е побрзо, со нов лист 10 цм сечеш за 5-6 секунди... ;D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Кутии од витропласт?
« Reply #16 on: 16.07.2010, Friday, 11:47:25 »
и со ова е брзо :)
ама со флекс ( брусалица ) некако најбрзо е :)
се зафркавам
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Кутии од витропласт?
« Reply #17 on: 16.07.2010, Friday, 13:44:10 »
Ако ти е за да го сечеш по должина, со бонсек е најбрзо и најлесно, ако треба да вадиш дупки или некои неправилни форми, тогаш може со рам и пиличка.

Па да, планирам да сечам и дупки (ќе ми треба дупка за LED дисплејот од ESR метарот ;)), колку за профилите, ќе може да се сечат и со бонсек... а заборавив и тоа, нов лист ќе ми треба, стариот веќе ми е истапен ;D.

Можеш да ги лепиш со BISON епоксид слободно, а не е лошо да му залепиш и неколку појачувања во вид на L помеѓу страните што ги лепиш, онака за секој случај :)

А викаш дека нема да држи без додатните L профили од страна или ќе држи и без нив, само да ги ставам за секој случај?BTW, LordZi, го решив проблемот со ESR метарот, сега мери правилно ;D. Ќе отворам topic и за тоа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Кутии од витропласт?
« Reply #18 on: 16.07.2010, Friday, 17:28:04 »
Помеѓу страниците што се лепат нема некоја голема допирна површина па затоа ти препорачав да додадеш и екстра држачи, а иначе епоксидот ќе држи и без нив, ако убаво си налегнуваат страниците.
Инаку на твое место јас ќе ја направев кутијата без лепење, само со L држачи и поп-нитни, за да не купувам лепак од скоро 5 евра специјално за оваа кутија ;)

Споено мислење: [time]16 Јули 2010, 17:39:22[/time]
Супер што го реши проблемот со ESR метарот, баш ме интересира што била работата ;D ;D ;D
« Last Edit: 16.07.2010, Friday, 17:39:43 by LordZi »
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Кутии од витропласт?
« Reply #19 on: 16.07.2010, Friday, 20:53:55 »
Ај да го сликам метарот и да ги сликам и формите на сигналите на предодредените места и ќе отворам нов topic, ќе гледам што е можно побрзо да го отворам.

Пиштол на поп нитни немам, така да мораше да се решам за ова решение :S. А колку кошта еден пиштол за поп нитни? Ако не е многу скап, да знам да си купам еден, треба да ми стигне нешто пари сега во брзо време, па да си имам во план ;).

Е сега вака, го барав тој двокомпонентниот што ми го препорача BISON, универзален и се суши споро (24 часа), ама поминав низ едно 8, 9 продавници за бои и лакови и никаде го немаше (можеби требаше да го барам по пазариве, особено на бит пазар, таму скоро се се наоѓа ;D). Како и да е, еве каков купив, као демек американски бил и бил подобар, се суши брзо (знам дека тоа не ми препорача LordZi, ама тоа имаше на лагер во продавницата :S). Го платив 230 или 240 денари, така нешто... да не го платив прескапо?Е сега, ако може некој малку подетално да ми објасни како се користи лепаков. Знам дека има упатство на задната страна, ама едно е кога имаш упатство, а друго е кога некој од искуство ќе ти каже ;). A, да, сакав да прашам и дали е корозивен (дали нагризува кожа) и опасен по здравјето ;).
« Last Edit: 16.07.2010, Friday, 20:56:02 by GigaWatt »
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Кутии од витропласт?
« Reply #20 on: 16.07.2010, Friday, 21:00:13 »
мислам дека не нагризува, ама не сум сигурен, во секој случај опасен е за здравјето
ако ти се залепат прстите тешко ќе ги одвоиш :)
земаш отвараш врво и шприцаш кај шо треба и убаво притискаш да се залепат двата дела еден со еден ;D
така јас знам
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Кутии од витропласт?
« Reply #21 on: 16.07.2010, Friday, 21:05:25 »
Значи вака сега, со едниот шприц шприцам на едната страна од плочката, а со другиот на другата, така? Значи не ги мешам посебно (во неккој сад) па после да ги нанесам измешани на двете прачиња витропласт, така?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Кутии од витропласт?
« Reply #22 on: 16.07.2010, Friday, 21:07:28 »
не бе, при шприцањето треба да се мешаат двете состојки
бар јаст така знам
можеш да пробаш вака, на едниот дел едно лепило, на другиот дел друго лепило :)

ЕДИТ
еве слики од пилата


еве комплетот со неа ( резервни пилиња и пила за дрво :))
« Last Edit: 16.07.2010, Friday, 21:11:20 by Devil »
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Кутии од витропласт?
« Reply #23 on: 16.07.2010, Friday, 22:13:00 »
Овој ми личи како да е за метал, ама нема везе, би требало да ти заврши работа. Цената е отприлика таа, не си го преплатил. Постапката иде вака - ќе истиснеш подеднаква количина од секој шприц (затоа се ставени заедно) и добро ќе ја измешаш да стане еднолична бојата, со ова се активира епоксидот и сега имаш 5 минути да го нанесеш, после тоа се стврднува, така да пази се да ти е исечено, дотерано и спремно пред да почнеш да го мешаш. Исто пази да не измешаш повеќе отколку што можеш да искористиш, па да го фрлиш после. Чим ќе ги споиш сите страници (тука може да ти помогнат ластичиња или сл. за придржување) остави ги така неколку саати (а најдобро цел ден ако не се брзаш) фиксирани да не мрдаат и после тоа можеш да го шмирглаш и обработуваш понатаму. Епоксидот не е агресивен (во суштинa е пластика), ама пази да не ти се фаќа по рацете пошто тешко се чисти. И уште еднаш, ако можеш стави му L појачувања, пошто многу ќе се зацврсти целата кутија така.
Поп клешта не е скапа и ја има на секој пазар, а многу ќе ти се најде за вакви некои работи, така што вреди да се има. А иначе, наместо поп нитни можеше да ставиш и штрафчиња, ама веќе си купил лепак :)
« Last Edit: 16.07.2010, Friday, 23:18:44 by LordZi »
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Кутии од витропласт?
« Reply #24 on: 16.07.2010, Friday, 22:36:24 »
LordZi, фала за деталното објаснување ;). Уште утре ќе фатам да ги сечам и лепам ;).

A Devil, таа пиличка ја купи од Euro Tools?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Кутии од витропласт?
« Reply #25 on: 16.07.2010, Friday, 22:55:24 »
да, незнам точно за цена ама мислам дека ефтина е :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Кутии од витропласт?
« Reply #26 on: 17.07.2010, Saturday, 15:25:56 »
Па не е баш џабе, ама не е ни скапа ептен, 400 денари е. Како и да е, си ја купив, баш денеска бев до Euro Tools ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Кутии од витропласт?
« Reply #27 on: 20.07.2010, Tuesday, 21:15:30 »
Еве како изгледа мојата кутија од витропласт. Не е добра како на русинот, ама доволно добра е за да може да се користи во работилница ;D. Плус, да не заборавиме дека е работена од користени витроласт плочки ;).

     

 
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Кутии од витропласт?
« Reply #28 on: 20.07.2010, Tuesday, 21:32:30 »
супер е де
шо и фали :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Кутии од витропласт?
« Reply #29 on: 20.07.2010, Tuesday, 21:41:39 »
Абе супер си е, кој го врти русинот, малце боја и ќе биде топ... 8)
Иначе да ти кажам дека во графичарските дуќани (позади автобуската КИМ) има полу-транспарентна самолеплива фолија во разни бои, таа црвената е измислена за предни плочи на уреди што имаат дисплеи ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio