Author Topic: Кутии од витропласт?  (Read 3116 times)

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Кутии од витропласт?
« Reply #30 on: 20.07.2010, Tuesday, 22:08:55 »
баш сакав да пишам за графичарските дуќани, ама па Господарот Зи ме претрка ( ::) ), има и различни бои на фолии, а и па не се многу скапи...со нив ептен ке изледа убаво ова сандаков....кутијата де...грешка :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Кутии од витропласт?
« Reply #31 on: 20.07.2010, Tuesday, 22:46:57 »
Абе супер си е, кој го врти русинот, малце боја и ќе биде топ... 8)

Не планирам да го фарбам, за во работилница е, не му треба фарба за у работилница, да беше за низ дома, да фрлам апри и за авто лак (зашто само тоа ќе се залепи за витропластов, ако го фарбам со четка и боја за дрво, ништо не правам).

Иначе да ти кажам дека во графичарските дуќани (позади автобуската КИМ) има полу-транспарентна самолеплива фолија во разни бои, таа црвената е измислена за предни плочи на уреди што имаат дисплеи ;)

Баш денеска поминав од таму и што да видам... летно работно време, до 5:00 работеле :S... планирам утре уште рано да ги фатам ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Кутии од витропласт?
« Reply #32 on: 04.11.2010, Thursday, 03:02:27 »
а на пример да ижулам од телевизор плочки и калко ке ги залепам ивиците ???

Јас ги лепев со двокомпонентен лепак и супер излезе ;D, мислам и дека има слики некаде на форумов од кутијата ;). Од прилика, порошив окол 100 денари од двокомпонентниот лепа, но бидејчи прв пат лепев и не знаев како, па малку повеќе ми отиде :S, инаку ако имаш искуство со лепење со двокомпонентен лепак, сигурно многу помалку ќе потрошиш ;).

Само што ова можеш да го правиш само со витропласт плочки, не и со пертинакс плочки (како што имаат повеќето електронски уреди). Витропласт плочките малку тешко се наоѓаат освен во некои медицински апарати и уте некои други висококвалитетни уреди, на други места ги нема (во уреди за домашна/комерцијална потрошувачка).
« Last Edit: 04.11.2010, Thursday, 03:04:03 by GigaWatt »
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."