Author Topic: Извор на добри кутии?  (Read 8306 times)

Offline BorceBT

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1824
 • Gender: Male
  • www.trajkovski.net
Извор на добри кутии?
« on: 22.01.2010, Friday, 03:49:10 »
Дали некој знае каде може да се набават добри а релативно евтини кутии (алуминиумски, пластични) за склопови во Македонија?
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #1 on: 22.01.2010, Friday, 09:37:14 »
Мислам дека најголем избор има во бугарската продавница, јас обично од таму земам.
Code: [Select]
http://www.electroninvest.com/mk/index.phpДобро е што на сајтот одма се гледа дали има на залиха или не, ако нема може да се порача.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Baze

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 231
 • Gender: Male
 • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #2 on: 22.01.2010, Friday, 11:22:45 »
Исто има и некои кутивчина во алфа електроник,но тие се само за помали склопови

Offline Goce

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 366
 • Gender: Male
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #3 on: 22.01.2010, Friday, 15:56:53 »
Метални кутии си мислам дека имаше во БТ тоа се наога на југо дрво наспроти олимписки базен

Offline BorceBT

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1824
 • Gender: Male
  • www.trajkovski.net
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #4 on: 23.01.2010, Saturday, 06:14:43 »
фала дечки, ако има некој друг некоја информација плус нека пише.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #5 on: 01.02.2010, Monday, 00:16:58 »
Незнам колку сте размислувале или воопшто дали сте размислувале на тоа ама јас така правам
се работи за дозни, на сите ни се познати се ставаат по ѕидови вамте тамте...
ги има во нај различни големини и форми со капаче или без, какви што сакате, цената не им е голема дали се и 10 денари парче
е јас во ним ставам склопови, е сега малце кутиите се крути не се обработуваат лесно, ама како што се вели колку пари толку музика
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline Georgi

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 353
 • Gender: Male
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #6 on: 02.02.2010, Tuesday, 20:41:16 »
Стварно добра идеја Devil има надворешни дозни кои можат да се искористат за ваква намена... ;)

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #7 on: 28.02.2010, Sunday, 20:37:21 »
еиии бе Devil супер ти е тоа идејата за дозните...никогаш немало на нив да ми текне...иначе за кутии...отидете во некоја лимарска работилница таму може да ви направат каква кутија сакате....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline nCounTr

 • Почивај во мир
 • Стручњак
 • *****
 • Posts: 230
 • Gender: Male
 • Дипл.Ел.Инж.
  • Македонски форум за електроника
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #8 on: 03.03.2010, Wednesday, 22:19:43 »
еиии бе Devil супер ти е тоа идејата за дозните...никогаш немало на нив да ми текне...иначе за кутии...отидете во некоја лимарска работилница таму може да ви направат каква кутија сакате....

Имаш ли информација колку би чинело една кутија U2 RackMount да ми направат?
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #9 on: 03.03.2010, Wednesday, 23:10:14 »
еиии бе Devil супер ти е тоа идејата за дозните...никогаш немало на нив да ми текне...иначе за кутии...отидете во некоја лимарска работилница таму може да ви направат каква кутија сакате....

Имаш ли информација колку би чинело една кутија U2 RackMount да ми направат?

Не знам...ако сакаш оди прашај во некоја лимарска работилница...а и па што кутија е па тоа???

----------------------
[edit:BorceBT]: Без зборови кои можат да навредат друг член.
« Last Edit: 04.03.2010, Thursday, 00:02:33 by BorceBT »
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline antonio@arsenal

 • Баниран
 • Експерт
 • ****
 • Posts: 513
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #10 on: 12.04.2010, Monday, 19:06:32 »
Еден алуминиумски собраќаен знак и неколку попнитни и некое штравче и ете ти одлична кутија :D

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #11 on: 12.04.2010, Monday, 19:34:23 »
ааах, не чини тоа, бидејки тој знак е таму ставен за да им послужи на возачите, па иако лесни се за вадење не би препорачал да ги вадите дека може беља да направите за возачите...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #12 on: 12.04.2010, Monday, 21:30:46 »
купете алуминиумски лим свиткајте го во форма на П буквата по димензи висниа ширина кој ви се потребни од страните од кај што ќе биде отворен ставете ќоѓомати или оние лимовите под агол од 90 степени и на ним заштрафете штици дрвени кој претходно ќе ги обработите од долната страна може лим може дрво нема да се гледа тоа :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #13 on: 12.04.2010, Monday, 21:36:29 »
Toa e добро, но за капак е проблемот, како да се направи капак кој ке влегува како кај купените кутии
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #14 on: 12.04.2010, Monday, 21:46:26 »
ај ако стигнамќе ви нацртам не ме разбирате гледам нај убаво како мислам :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!