Author Topic: Извор на добри кутии?  (Read 8281 times)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #15 on: 14.04.2010, Wednesday, 16:11:55 »
Исто така може да се искористат и кутиите од стари напојувања за компјутери, алуминиумски се (што значи го имаш фарадеев кафез моментот ;)), плус заедно со нив стигнува и пригушница за напојување (добро, барем со повеќето од нив). Барем кога станува збор за некои малку поголеми проектчиња, како што се генератори на сигнал, аудио засилувачи, стабилизатори на напон, испавувачи, контролери за лемни станици итн, може да се искористат овие кутии ;).

Јас исто имам користено и пластични кутии од видео касети (оние што се отвараа како што се отвараат денеска DVD филмовите), исто и метални кутии од стари радиа за кола.

Повеќето од овие работи можат да се најдат на бувљакот во Скопје, така да не е проблем да се набават ;).

Исто така мислам дека видов добар (и евтин) избор на пластични кутии во Електроинвест (онаа Бугарскана продавница, сега е преместена во ТЦ Беверли Хилс во Капиштец, на ист спрат со Логин).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #16 on: 14.04.2010, Wednesday, 16:29:18 »
имаат ли метални и евтини кутии?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #17 on: 14.04.2010, Wednesday, 17:54:01 »
хмммммм... мислам дека видов една или две така поголеми (колку што ми текнува, така низ магла), ама не ме земај за збор, провери... ;)
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Trajce

 • Нов член
 • *
 • Posts: 3
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #18 on: 16.04.2010, Friday, 23:21:12 »
Se skapav baranje plasticni kutii po cela Makedonia i definitivno elektroninvest (bugarskata) ima najgolem izbor na kutii bilo plastiocni ili aluminium.

Offline DARK

 • Баниран
 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 389
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #19 on: 17.04.2010, Saturday, 01:20:20 »
а од прилика што цена се пластичните знаеш?

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #20 on: 17.04.2010, Saturday, 10:43:08 »
Пиши кирилица
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #21 on: 17.04.2010, Saturday, 15:52:23 »
Па не се скапи, зависи од големината, ама на пример пластична кутија со големина како за адаптер со трансформатор е околу 80 денари, малку поголеми од тоа се 100, 120, 140 денари, зависи од квалитетот и големината, најголемите пластични кутии се максимум 300 денари, и кутиите се со големина од напојување за PC (отприлика).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Trajce

 • Нов член
 • *
 • Posts: 3
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #22 on: 18.04.2010, Sunday, 23:55:32 »
како што каза GigaWatt цените варираат во зависност од моделот и големината али не се скапи за пластичните.Алуминиумските ги има во поголеми димензии, пред два дена ми стигна mail дека имаат нови залихи на пластицни кутии со поголеми димензии.

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #23 on: 18.04.2010, Sunday, 23:59:37 »
а чек продавницава ја има во македонија ?
или во бугарија е
и  ако е во македонија каде е ?
дали ако е од бугарија се плаќа нешто плус освем цената на кутијата и шо пари е ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #24 on: 19.04.2010, Monday, 00:28:16 »
Електроинвест е стара продавница, ама преместена е сега во ТЦ Беверли Хилс во Скопје, на исти спрат со Login е, кога ќе се качиш на скалите од главниот влез на трговскиот за да стигнеш до Login, идеш уште право (значи го поминуваш Login) и стигнуваш до крајот на ходникот, завртуваш десно и првиот ходник потоа, пак вртиш десно, идеш право (скоро до крајот на ходникот) и од лева страна ќе видиш една продавница за електронски делови (типичен изглед на продавница за електронски компоненти, се познава од километар), е тоа е Електроинвест ;).

@Trajce: Како да се ставам на нивната mailing листа, зашто и мене ме интересира кога ќе им стигнат нови залихи, релативно евтина е (во споредба со Login, што е изгор), а имаат и многу добар избор на мерни инструменти, а за некои делови што ги нема тука, можеш и да нарачуваш ;).
« Last Edit: 19.04.2010, Monday, 00:32:17 by GigaWatt »
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1824
 • Gender: Male
  • www.trajkovski.net
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #25 on: 19.04.2010, Monday, 00:33:18 »
Фала за објаснувањето, ќе проверам. Јас знам дека порано беа во Бисер меѓутоа последниот пат видов дека во продавницата каде што беа има нешто друго и си реков дека пропаднаа, не знаев дека се преселени, супер.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #26 on: 19.04.2010, Monday, 00:41:46 »
Не не, не се пропаднати, и јас исто мислев се додека сосема случајно (всушност го барав Login сервисот каде е) ја видов, чиста среќа :D.Мене не ми е јасно зошто никој скоро не користи кутии од напојувања за PC, на бувљакот во Скопје сум видел изгорени напојувања (и тоа стари, оние што беа изработени со топ лимови ;)), не беа скапи, купуваш 4 за 50-100 денари, како ќе си се договориш, ем имаш делови за поправка на напојувања, ем имаш фазла кутии, it's a win-win situation :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1824
 • Gender: Male
  • www.trajkovski.net
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #27 on: 19.04.2010, Monday, 00:56:13 »
Да ти кажам јас користев но понекогаш професионална кутија си е професионална кутија и сакам уредот да ми биде убав :) ме разбирате мислам.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #28 on: 19.04.2010, Monday, 01:02:20 »
Да да, како не, се разбира, ако работам нешто што треба да биде за „покажување“ и јас исто гледам да користам нови кутии (или стари, ама добро преправени за да не се гледа дека се стари), ама за работи како на пример извори за напојувања, signal tracer-и и некои такви уредчиња што ги користиме за сервисирање или мерење на определени параметри, не мора да изгледааат баш најубаво, според мене, битно е да си ја вршат функцијата, а како изгледаат и не е баш толку битно ;).

ме разбирате мислам.

Ако персирањево беше наменето за мене, нема потреба ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Извор на добри кутии?
« Reply #29 on: 19.04.2010, Monday, 01:32:24 »
Што знам, јас бев во таа продавница и купив еден транзистор кој го платив 130 денари а на сите други места е 75 до мах 90 денари. Го ставив и по 2-3 минути прегоре.... потоа отидов да купам керамички кондензатори (нај обичните) и викам колку пари се? Тој еден со наочари ми вика не верувам дека се над 10 денари па бараше и не најде цена..... Прво не ја знае цената и кажува од памет цена која е многу поголема од другите продавници. Е сега за кутии, мислам дека е скапо да се даде толку пари за пластична кутија која е голема колку компјутерско напојување. Подобро купете расипано напојување за 20-30 ден. и извадете ја електрониката и готово, барем таа е метална кутија а ке имате неколку електролити гратис :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.