Author Topic: Делови и уреди кои сакам да ги подарам или трампам  (Read 14447 times)

Offline SKOLS

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2761
 • Gender: Male
незнам кој ќе дојде со мене,треба да се договорам.И книгата нели да ти ја дадам треба за да ја скенираш/фотокопираш

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5238
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Луѓе ај вака нешто еден совет
кој ќе земе нешто и да донесе нешто, пошто ако испотрчате сега сите вие да земете се ќе се исцрпат сите извори па на крајот ќе нема ако му треба некому нешто, вака кој сака нешто да земе не ка деаде и нешто, не мора да е нешто посебно, нешто како трампа, само немојте сега изгорени интегралци и транзистори да носите пошто е грдо така :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6236
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Моиве ставени трансформатори искрено не знам дали се исправни бидејки се извадено од комп напојување но сметам дека кај ваквите напојувања прегоруваат транзисторите што би значело дека овие највероватно се ОК. Друго, ке донирам неколку интегрални кола кои се скроз нови и неупотребени. Ке ги сликам преку ден и ке ставам слики. Иначе се согласувам со колегата дека тој што сака да земе сепак треба нешто и да понуди.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10783
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Мене ми бае дадени, деловите не се мои, така да, мене не ми е многу битно. И онака ми беше кажано да ги раздадам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10783
 • Gender: Male
 • Не фалширам
за трафата од напајање може да се договориме, кажете што за замена... ?

За тие на DX-er?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5238
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
за трафата од напајање може да се договориме, кажете што за замена... ?
замена што сакаш ти не е битно, се она што не ти треба а е исправно и може да му користи некому
односно не мора да е исправна ако е поголема плоча со повеќе елементи, ама да даеш нешто како транзистор или пак интегрално и да е расипано ?!
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2761
 • Gender: Male
јас имам неколку такви,ќе ги дадам.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6236
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
дечки ај пред да пишете, прочитајте од првиот пост па навака. ај да не се опоменуваме и казнуваме
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3212
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
моит овие??? за тие таквите пиезо звучничиња не ми требаат сите, може 3-4 да ми дадеш...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline daniel spasovski

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1331
 • Gender: Male
Dx-er и Мalecko ве прашав пред некој пост дали ке може да делиме од грецовите и лискуните  :) ? Сигурно сте заборавиле за одговор :D .. како и да е ке го ценам секој одговор доколку е искрен  ;)
« Last Edit: 02.04.2011, Saturday, 18:46:40 by daniel spasovski »

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10783
 • Gender: Male
 • Не фалширам
моит овие??? за тие таквите пиезо звучничиња не ми требаат сите, може 3-4 да ми дадеш...

Кулерите се дадени, има уште еден Sapphire, Z80-ката е дадена. Дефинирај што сакаш од пиезото, ги сакаш тие што се обичните или тие за PC? Заокружи на сликите што конкретно сакаш, да знам што да издвојам.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6236
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
не не, има обележано со црвено.
Dx-er и Мalecko ве прашав пред некој пост дали ке може да делиме од грецовите и лискуните  :) ? Сигурно сте заборавиле за одговор :D .. како и да е ке го ценам секој одговор доколку е искрен  ;)
Ке разговарам и со малечко па ке ти кажеме, бидејки неможам јас да одлучам за нешто што не е целосно мое.
« Last Edit: 02.04.2011, Saturday, 18:51:12 by DX-er »
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline daniel spasovski

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1331
 • Gender: Male
Океј Dx-er ... Чекам одговор  ;) ...

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3212
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
моит овие??? за тие таквите пиезо звучничиња не ми требаат сите, може 3-4 да ми дадеш...

Кулерите се дадени, има уште еден Sapphire, Z80-ката е дадена. Дефинирај што сакаш од пиезото, ги сакаш тие што се обичните или тие за PC? Заокружи на сликите што конкретно сакаш, да знам што да издвојам.

заокружени се, само треба да ги отвориш поголеми слики и ке видиш :D

и за тоа грецовите на сите ни требаат, а таму не е еден грец само, така да мислам дека не е фер 20 греца 2ца да ги поделат...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6236
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Бојане не ме донервирај, малку ме изнервира за клетење на член а сега и за ова? Гледај што пишал GW. Проблем е да се почитува? Јас и малечко бевме будни тој ден и ние си избравме, кој прв избира него ви се. Сега добив и поплаки за тебе дека сакаш да упаѓаш тамо каде што не тие е место.

6. Кој прв ќе се договори за некоја компонента, кај тој иде, за жал не може да ги делите на пола или четвртинка.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.