Author Topic: Аналоген ESR метар  (Read 10176 times)

Offline Acki2009

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 110
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #15 on: 26.01.2012, Thursday, 15:00:38 »
И јас го изработив овој еср метар не сака да работи, неможев да најдам интеграл 74HC14N и му ставив
HD74LS14P дали овој интеграл може да ја брака оваа работа или треба да го барам оргиналниот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #16 on: 26.01.2012, Thursday, 17:21:33 »
И јас го изработив овој еср метар не сака да работи, неможев да најдам интеграл 74HC14N и му ставив
HD74LS14P дали овој интеграл може да ја брака оваа работа или треба да го барам оргиналниот.

Не би требало тоа да биде проблемот, логичките порти се исти, се разликува само производителот. Фреквенцијата на осцилирање не е превисока, така да, не би требало тоа да влијае на изборот на логичката порта ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BOBAN

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 559
 • Gender: Male
 • Keyboard not found. Press F1 to continue
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #17 on: 28.02.2012, Tuesday, 17:12:17 »
Сакам да го изработам овој ЕСР метар, но не сакам да биде вака аналоген (со стрелка) или пак дигитален (со дисплеј) него сакам да биде т.н. со ВУ метар. Поточно со 6 или со 3 лед диоди, нешто слично на ова:

-2 црвени
-2 жолти
-2 зелени или пак со по една лед. Па дали може ова некако да се изведе со диодиве наједноставно ?
« Last Edit: 26.07.2013, Friday, 07:35:09 by GigaWatt »

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #18 on: 28.02.2012, Tuesday, 17:32:40 »
Целта на ЕСР метарот е - прецизност.Затоа се употребуваат аналогни инструменти со стрелка.Колку поголем и попрецизен толку подобро.Дигиталните се поскапи,а ова што ти сакаш да го направиш нема врска,само за око диодите ке светкаат убави,а резултат само од памет. ;D
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline filipmkd

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 124
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #19 on: 28.02.2012, Tuesday, 19:10:53 »
Целта на ЕСР метарот е - прецизност.Затоа се употребуваат аналогни инструменти со стрелка.Колку поголем и попрецизен толку подобро.Дигиталните се поскапи,а ова што ти сакаш да го направиш нема врска,само за око диодите ке светкаат убави,а резултат само од памет. ;D

Тоа со диодите е Blue Ring Tester исто и тоа го имам направено тоа служи за мерење на завојници и трансформатори а за ЕСР мора да биде или со стрелка или со дисплеј поздрав

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #20 on: 28.02.2012, Tuesday, 19:14:03 »
Тоа со диодите е Blue Ring Tester исто и тоа го имам направено тоа служи за мерење на завојници и трансформатори а за ЕСР мора да биде или со стрелка или со дисплеј поздрав

Па не, ама во принцип читањето е попрецизно, така да, подобро е да е со дисплеј или со стрелка да биде. Ако е со LED диоди, ќе треба прво да го баждариш, па да дознеш дали навистина е таа вредноста, па ова, па она...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BOBAN

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 559
 • Gender: Male
 • Keyboard not found. Press F1 to continue
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #21 on: 28.02.2012, Tuesday, 21:59:51 »
Благодарам, па тогаш ако го правам да биде аналогно, како поевтина варијанта, а ова со лед диодите замислата ми беше да и тоа биде како и овие прецизно, но изгледа ќе има работа малку појче :)

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #22 on: 28.02.2012, Tuesday, 22:13:56 »
може да биде прецизно ако поставиш 100-200 лед диоди и секоја диода покажува некое минимално ниво :)
со тоа ќе го зголемиш дијапазонот со кој би се прикажала вредноста :P
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline BOBAN

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 559
 • Gender: Male
 • Keyboard not found. Press F1 to continue
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #23 on: 28.02.2012, Tuesday, 22:21:29 »
ехеех е убаво, еден најлон диоди и едно 2 илјадарки :D

Offline BOBAN

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 559
 • Gender: Male
 • Keyboard not found. Press F1 to continue
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #24 on: 21.03.2012, Wednesday, 00:18:04 »
Дали некој знае од каде би можел да набавам аналоген мерач (значи зборувам само за онаа кутија со стрелка) не знам како се вика.., и колку пари би чинело ?

« Last Edit: 26.07.2013, Friday, 07:37:27 by GigaWatt »

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #25 on: 21.03.2012, Wednesday, 00:22:58 »
Ги има во BT електроника, околу 150 денари се. Има секакви, со какви сакаш скали ;). Се разбира, може и твоја скала да си направиш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #26 on: 06.04.2012, Friday, 17:13:14 »
Еве го и мојот ESR метар, конечно го спакував во кутија ;). Иначе го споредував со дигиталниот, потполно исто покажуваат, овој ќе го користам за брза проверка на електролити директно на плоча, а тие што е сомнителни одат на прецизно мерење со дигиталниот... ;)« Last Edit: 26.05.2018, Saturday, 00:38:34 by GigaWatt »
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Z31GH

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 709
 • Gender: Male
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #27 on: 06.04.2012, Friday, 18:00:46 »
ESR метар е феноменална работа. Не е тешко не е ни скапо да се направи ваква корисна работа. Вашите изработки се одлични :)
Hams do it! With Frequency

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #28 on: 06.04.2012, Friday, 18:20:21 »
Како и секогаш, одлична изработка LordZi ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ZareBt

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 441
 • Gender: Male
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #29 on: 06.04.2012, Friday, 18:42:38 »
Lordzi по која шема праеше, ќе можи да клајш ако имаш готова?  ;)
Фала однапред, поз  :)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!