Author Topic: Аналоген ESR метар  (Read 10177 times)

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #30 on: 06.04.2012, Friday, 20:03:15 »
Понапред во темата имаш се што ти треба ;).
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=5190.msg50262#msg50262
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Z31GH

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 709
 • Gender: Male
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #31 on: 06.04.2012, Friday, 22:21:52 »
LordZi дали ESR метарот може да ги мери сите кондензатори независно од големината на капацитетот?
Hams do it! With Frequency

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #32 on: 06.04.2012, Friday, 22:35:28 »
LordZi дали ESR метарот може да ги мери сите кондензатори независно од големината на капацитетот?

Да, има и табела на максимални вредности на ESR факторот на електролитските кондензатори. За други типови на кондензатори, не. Изолаторот е подруг кај другите типови на кондензатори, затоа ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1655.msg18933#msg18933
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #33 on: 06.04.2012, Friday, 22:44:36 »
Да, ги мери сите електролити без оглед на капацитетот.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MARK123

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 137
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #34 on: 11.05.2012, Friday, 17:29:53 »
Го направив ESR метарот...(ја подесив фреквенцијата на 156 Khz како што е кажано, со тоа што отпорникот од R1=1k, го заменив со повеќе обртен потенциометар исто од 1k).
Ја подесив мерејќи на 2пин на интегралното коло и маса .

Code: [Select]
http://members.shaw.ca/swstuff/esrmeter.html
Проблемот е следниов :
Кога ја баждарев скалата ,отпорник од 2 оми (1+1 сериски) дава многу мал отклон на стрелката од нулата,одприлика 3mm.
Дајте совет околу ова .... максимум на скалата може да измери околу 134 оми.

Поздрав !!!

ADMIN: Во иднина кодирај си ги сам линковите за да не се караме

Споено мислење: 11.05.2012, Friday, 18:14:05
Во ред,заборавив :)
« Last Edit: 11.05.2012, Friday, 18:14:05 by MARK123 »

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #35 on: 11.05.2012, Friday, 18:48:08 »
Пробај смени го транзисторот, јас пробав неколку различни и со сите имаше различен отклон за 1ом (тие со поголемо засилување имаа поголем отклон), на крај оставив ВС109С што имаше засилување околу 800, максимумот на скалата е околу 30оми.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MARK123

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 137
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #36 on: 16.05.2012, Wednesday, 11:44:32 »
Извини што не се јавив одма многу сум во гужва.
Еве сега го променив 2n222 со bc109 како што ми кажа меѓутоа се доби нешто минимално ,а крајната отпорност на скалата покажува 75 оми.
Некој друг транзистор со поголемо засилување ако не ти е тешко да ми предложиш...
Со bc 109 добив отклон околу 4mm од нулата и многу ми е ситно.

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #37 on: 16.05.2012, Wednesday, 12:13:37 »
Не верувам дека ќе добиеш нешто многу поголем отклон за 1 ом од овој сега, и кај мене е така, овој ЕСР метар не е наменет за многу прецизно мерење туку пред се за брзо испитување електролити директно на плочка, без одлемување. Пробај смени неколку различни ВС109С, по можност од различно производство, и остави го тој со кој стрелката ќе има најголем отклон.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MARK123

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 137
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #38 on: 16.05.2012, Wednesday, 13:17:16 »
Да не е случајно проблемот што R11=2к2,R12=100ohm и R17=10к ги заменив од причина што немав максимален отклон на нулата од  скалата туку стрелката доаѓаше нешто помалку од пола кога ке ги споев пипалиците.Па ставив R11=6,5k,R12=47ohm,R17=1k

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #39 on: 16.05.2012, Wednesday, 14:00:51 »
Сигурен си дека инструментот со вртлива намотка е наменет за мерење на 50uA-ски струи? Можно е да не можеш да добие целосен отклон ако инструментот е наменет за мерење на поголеми струи. Исто така, пробај со замена на сигналните диоди 1N4148 со некои германиумски диоди, брзи силициумски диоди (до 1А, од switching напојувања или од телевизори) или со некои Шотки диоди (исто, до 1A, иако и ова вредност е голема, но најчесто по стари уреди, само 1A Шотки диоди или појаки се наоѓаат, особено во switching напојувања од PC, таму скоро сите Шотки диоди се со максимални струи многу поголеми 1A, но нема проблем, може и такви да поставиш колку за тест, па потоа да си најдеш некои други помали, или може и тие да ги оставиш ;D, ако не ти пречи габаритноста на диодите ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #40 on: 16.05.2012, Wednesday, 15:24:21 »
И јас ги менував отпорниците доста, ама не ми текнува кои вредности ставив, треба малку експериментирање и со нив. Исто пробав наместо 4148 да ставам ВАТ42, ама немаше никаква промена во отклонот па ги оставив овие 4148.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MARK123

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 137
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #41 on: 16.05.2012, Wednesday, 17:58:09 »
Благодарам за советот ке видам.

Offline filipmkd

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 124
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #42 on: 16.05.2012, Wednesday, 21:49:18 »
Отпорникот што е 10к замени го со краткоспојник а на место на 2n2222 можеш ставиш 2n2219 пробано работи ... и стави стрелка од SUNWA аналогните инструменти голем не од малите и ке работи. А диодите 1n4148 никако не ги менувај бидејќи тие се сигнални диоди нема да работи со други. Инструментот во АЛФА ЕЛЕКТРОНИК SUNWA e 350 денари

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #43 on: 17.05.2012, Thursday, 05:16:09 »
А диодите 1n4148 никако не ги менувај бидејќи тие се сигнални диоди нема да работи со други.

Намерно пишав да ги смени диодите (поточно, да проба со други диоди) со Шотки или германиумски, па дури и брзи силициумски, бидејќи сите овие имаат помал пад на напон дури и од сигналните 1N4148 ;). Шотките и германиумските сигурно имаат помал пад на напон, за брзите силициумски, не сум сигурен, но не е на одмет да проба и со нив ;). Сепак, станува збор за 100KHz сигнал кој треба да го исправат ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MARK123

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 137
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #44 on: 18.05.2012, Friday, 00:53:27 »
Го сменив транзисторот со 2n2219 како што кажа filipmkd ,кратко спојник му ставив на отпорникот R17 меѓутоа ја поминува и нулата ,и со транзисторов добив подобрување со 10 оми отпорник околу 40 % од скалата а со 47 оми едвај се движи ,скалата ми остана истата од помал инструмент со тоа што сега ќе треба одпоново да ја пребаждарам бидејќи предходните мерења со ова сега не се сложуваат .
Во наредниве денови ќе прикачам некоја слика.... :)