Author Topic: Функциски генератор со XR2206  (Read 3809 times)

Offline ace-bitola

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 58
Функциски генератор со XR2206
« on: 13.05.2011, Friday, 18:48:37 »
Значи еве една добра шема и не многу скапа за израдотка во зависност од другите генератори
Се работи за XR2206 кое е околку 200 ден
Генераторот го имам изработено пред негде пола година само не ми е довршен оти неможам да најдам некоја добра и исправна шема за фреквенцметар инаку е сместен во кутија.
Можи да се променва фреквенцијата и амплитудата и има повеќе видови на сигнали кој ги генерира.
Во монтажната шема ги намам нацртано грецо регулаторо и тие двата кондензатори за филтрирање.

« Last Edit: 14.05.2011, Saturday, 15:26:43 by GigaWatt »

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Функциски генератор со XR2206
« Reply #1 on: 14.05.2011, Saturday, 00:20:28 »
Баш денес ги собрав деловите и планирав да го почнам :). Дали си измерил колкава е максималната амплитуда на излезниот сигнал, пошто ме буни тој VR1  - set 1V rms out?
Иначе јас го планирав овој фреквенциометар за мојот функциски генератор
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1584.0
« Last Edit: 14.05.2011, Saturday, 00:29:22 by LordZi »
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline ace-bitola

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 58
Одг: Функциски генератор со XR2206
« Reply #2 on: 14.05.2011, Saturday, 08:58:27 »
Амплитудата беше негде 5-6V.
Јас го напрајф тој фреквенцметар од Devil ама не прореботе не му најдов што му е мислам дека е нешто до програмо а најдов на странски форум на некој му беше истио проблем.
Ко ќе имам поќе време ќе го напрам тој ти што го напрае со 5 дисплеј.

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Функциски генератор со XR2206
« Reply #3 on: 14.05.2011, Saturday, 09:20:00 »
Еве уште еден проверен, ама деловите се поскапи за него ;).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline ace-bitola

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 58
Одг: Функциски генератор со XR2206
« Reply #4 on: 14.05.2011, Saturday, 09:43:25 »
Кај е? ;)

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Функциски генератор со XR2206
« Reply #5 on: 14.05.2011, Saturday, 10:42:57 »
Го заборавив линкот  :) ::)
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=5042.0
А што подесуваше со тој тримерот VR1, каде треба да има 1V RMS?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline ace-bitola

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 58
Одг: Функциски генератор со XR2206
« Reply #6 on: 14.05.2011, Saturday, 11:46:52 »
VR2 е за подесување на амплитудата и тој треба да биди потенциометар
VR3 е за подесување на фреквенцијата и тој треба да биди потенциометар
a VR1,VR4,VR5 се за да наштелова синусоидата во правилен одлик и ќе ти треба осцилоскоп за да го гледаш сигналот

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Функциски генератор со XR2206
« Reply #7 on: 05.07.2011, Tuesday, 12:24:20 »
Еве го и мојот функциски генератор, го направив пред некое време, во меѓувреме се зафатив со други работи и така ми седеше, но сега решив да го завршам и ставам во кутија :). Деловите ги бирав да бидат поквалитетни, сите отпорници се метал-филм, транзисторите се спарени, електролитите се со мал ESR.Иначе сум задоволен од овој склоп, сосем добро си работи, е сега не е на ниво на некои професионални уреди, ама за аматерска употреба е супер. Едино не сум задоволен од TTL излезот, низ целиот фреквентен опсег има неправилен однос на периодите, пробав со два различни SN7413 интегралци, исто е.
Во прилог направив неколку слики на излезните сигнали на различни фреквенции, со зголемување на фреквенцијата се зголемуваат и изобличувањата на сигналот, иако не превише, но тоа е за очекување кај вакви ефтини уреди.

Сигналите на 1kHz изгледаат одлично
Сигналите на 20kHz, почнуваат да се приметуваат промени во опаѓачкиот раб на четвртастиот и во пиковите на синусниот и триаголниот сигнал
Сигналите на 85kHz, промените се нешто поизразени

« Last Edit: 14.04.2018, Saturday, 19:35:09 by LordZi »
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline SKOLS

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2761
 • Gender: Male
Одг: Функциски генератор со XR2206
« Reply #8 on: 05.07.2011, Tuesday, 12:39:19 »
а колкав опсег на фреквенција може да *прикаже*?Од колку до колку?И дали се исплати да се прави?

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Функциски генератор со XR2206
« Reply #9 on: 05.07.2011, Tuesday, 12:47:20 »
од 0,01Hz до 1MHz може да генерира сигнал со +-2% грешка при 12V и 25*C
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Функциски генератор со XR2206
« Reply #10 on: 28.08.2011, Sunday, 18:47:35 »
Можда според даташитот може да оди до 1MHz, ама изобличувањето на сигналите на таа фреквенција кој знае колкаво ќе биде, иначе во аудио опсегот, па и добро над него дава солидни сигнали, што е за очекување со оглед на цената. На еден странски форум XR2206 и ICL8038 беа опишани како "канта" интегралци - иако не би ги нарекол баш така, донекаде се слагам со ова мислење, многу подобар од нив е MAX038, кој дава одлични сигнали и до 20MHz, ама затоа кошта скоро 30 евра да се нарача од логинг, на интернет може да се најде поевтино, ама пак е доста поскап спореден со претходните два.

Како и да е, јас го ставив мојот генератор со XR2206 во кутија и ќе си го користам додека не ми улета некој MAX038 или сл. :)

« Last Edit: 14.04.2018, Saturday, 19:35:27 by LordZi »
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Функциски генератор со XR2206
« Reply #11 on: 25.09.2011, Sunday, 23:59:19 »
како ти се ставени тие потенциометрите за фреквенција нагодување??? како ти се поврзани и што вредности имаат ке сакаш да кажеш??? ::)

и за тоа преклопникот што вредности имаш ставено на кондензаторите за 2 подрачја да имаш???
« Last Edit: 26.09.2011, Monday, 00:03:38 by Bojan »
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Функциски генератор со XR2206
« Reply #12 on: 26.09.2011, Monday, 00:17:55 »
Потенциометрите се 100к и 10к сериски врзани, првиот за грубо, вториот за фино подесување.
Во шемата има три подрачја, јас ставив две, од 10-900Hz i од 900Hz-75kHz, кондензаторите не се сеќавам точно, едниот мислам беше 2,2uF, другиот 12nF или 15nF, знам само дека ги бирав од повеќе со иста вредност за да се преклопуваат точно подрачјата на 900Hz.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Функциски генератор со XR2206
« Reply #13 on: 17.05.2012, Thursday, 19:26:32 »
Еве уште една проверена шема за функциски генератор со XR2206, оваа е од списанието Електор.

Code: [Select]
http://www.asuswebstorage.com/navigate/s/1A2426444DB947A39C98ADA7189F2C7DW
Code: [Select]
http://app.box.com/s/p6ysnawjenwr1lq3kupg5framsq4mgri
« Last Edit: 18.05.2018, Friday, 19:28:19 by GigaWatt »
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Функциски генератор со XR2206
« Reply #14 on: 18.05.2012, Friday, 15:15:34 »
Нели ја имаше истава шема во еден број на *ЕМИТЕР*????
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.