Author Topic: Функциски генератор со XR2206  (Read 3810 times)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Функциски генератор со XR2206
« Reply #15 on: 18.05.2012, Friday, 16:31:17 »
Не, таа е со ICL8038 ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Функциски генератор со XR2206
« Reply #16 on: 18.05.2012, Friday, 18:25:28 »
Нели ја имаше истава шема во еден број на *ЕМИТЕР*????

Не, тие не копираат вакви работи... ;) 8)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Функциски генератор со XR2206
« Reply #17 on: 19.05.2012, Saturday, 12:27:16 »
Мислам дека сепак се работи за иста шема....само *стручно* прецртана... ;) ::)

Споено мислење: 19.05.2012, Saturday, 18:07:23
Не, таа е со ICL8038 ;).

Грешка си Гига,сум ја гледал во некој од постарите броеви на ЕМИТЕР! Со XR2206 беше.
« Last Edit: 19.05.2012, Saturday, 18:07:23 by batka »
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Функциски генератор со XR2206
« Reply #18 on: 28.03.2017, Tuesday, 21:03:41 »
Еве уште една проверена плочка за овој функциски генератор, заедно со шемата според која е правена, со тоа што на плочката има додадено неколку филтерски кондензатори околу 7805 кои ги нема на шемата...


« Last Edit: 28.03.2017, Tuesday, 21:07:40 by LordZi »
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Функциски генератор со XR2206
« Reply #19 on: 29.03.2017, Wednesday, 01:40:00 »
Ама оваа делумно со SMD компоненти е правена или мене ми се чини (мислам дека се кондензатори)?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Функциски генератор со XR2206
« Reply #20 on: 29.03.2017, Wednesday, 02:35:32 »
Мене ми личи се да е океј со обични да е изведбата елементи или пробал Lordzi на поситно се модернизирал  ;)  ;D Во секој кога ќе сум послободен баш мислев да правам некој функциски генератор  ;D ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Функциски генератор со XR2206
« Reply #21 on: 29.03.2017, Wednesday, 10:47:44 »
Само четирите decoupling кондензатори се SMD, имам од порано набавено поголема количина од нив па мора да ги потрошам,  по дифолт секогаш ставам по еден од доле на филтерските електролити или на друго место кај што треба, не одземаат простор на плочката, а вршат работа, иначе се по 100nF, 1206 пакување, мада може да се стават и 0805... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Функциски генератор со XR2206
« Reply #22 on: 30.03.2017, Thursday, 19:21:53 »
Аха видов не ми личи се на SMD но знаев дека нешто си ставил Lordzi како и секогаш се ти е убаво смислено и на место  ;)
« Last Edit: 30.03.2017, Thursday, 19:57:10 by nsu »
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Функциски генератор со XR2206
« Reply #23 on: 01.04.2017, Saturday, 02:48:31 »
Кај нас, колку што знам, веќе ги нема да ги купиш, ама од ebay не се баш скапи, а гледам има и цели DIY китови за околу 7 долари ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Функциски генератор со XR2206
« Reply #24 on: 01.04.2017, Saturday, 06:02:52 »
Ги нема ги нема Гига незнам Логинг мислам и они не држат мислам.Тоа е за се е тука eBay.

« Last Edit: 18.05.2018, Friday, 19:32:52 by GigaWatt »
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Функциски генератор со XR2206
« Reply #25 on: 01.04.2017, Saturday, 10:33:16 »
Кај нас, колку што знам, веќе ги нема да ги купиш, ама од ebay не се баш скапи, а гледам има и цели DIY китови за околу 7 долари ;).

Толку се китовите, ама не ми се свиѓаат, ептен штеделе кинезите, немаат ни тримери за подесување, ни бафер, ни TTL излез... Иначе само XR2206 на ибеј се наоѓа од 1,5$ па нагоре, што е неспоредливо со цените кај нас... ;)
« Last Edit: 01.04.2017, Saturday, 10:59:28 by LordZi »
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Функциски генератор со XR2206
« Reply #26 on: 01.04.2017, Saturday, 16:32:37 »
Па тоа викам, не знам дали сеуште го има кај нас, а и да го има, сигурно на е поевтин од 1.5$ ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Функциски генератор со XR2206
« Reply #27 on: 01.04.2017, Saturday, 17:56:16 »
Така е како викавте вие купуваат најефтино продаваат најскапо  8) ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Функциски генератор со XR2206
« Reply #28 on: 01.04.2017, Saturday, 17:59:50 »
Еден муштерија ми кажуваше дека Гац му барал околу 600ден. за еден XR2206... :D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Функциски генератор со XR2206
« Reply #29 on: 01.04.2017, Saturday, 19:50:16 »
Нормално помладиот да не го именувам уште по оштар е понашање другарче од средно уште ми е благодарен за засилувачот со LM3866 го немаше во Логинг и му вели ќе ти порачам 400 денари ма како 450 ќе платиш за едно парче.А тоа на крајот каде што се штрафи на хладњак пластично цело а ова од Логинг 350 со метално делче каде што се штрафи 350 али среќа во Логинг стига за 2 недели после купуваме во Логинг одиме за 350 две се 700  и после случајно одам во Гац ми вика не дојдовте а да велам ама се извадивме одеднаш ни вика и во право сте за месец дена стигна не за 2 недели. Имате право да не го земете ќе остане кај нас некогаш за нешто е поефтин од Логинг ќе ни пушти цена а некогаш за кршови дига огромни цени. А квалитетот на Логинг е десет пати поголем на деловите нивни него на Гац.
« Last Edit: 05.02.2018, Monday, 10:53:26 by LordZi »
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш