Author Topic: Каква лемилица користите?  (Read 21915 times)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10859
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #210 on: 16.09.2016, Friday, 00:02:01 »
Значи, ако леткум е ајва, излегува дека ракувачот со него е ајван... :D :D :D

Леле ;D ;D ;D... значи како ме изнасмеа ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #211 on: 16.09.2016, Friday, 14:50:24 »
Ајван на турски буквално значи - животно, стока. А, да се преиспита можеби Лордзи..... бидејќи често држи ајва во рака....!?? ;D ;D ;D
Извини Лордзи, треба да се проверуваме одвреме навреме, колку човештилак останал во нас,а колку ајванлук сме примиле!! ;) :D ;D
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #212 on: 16.09.2016, Friday, 15:34:47 »
Кога ќе се видиме за питијадата прашај ги моите, сигурно ќе ти кажат каков ајван сум станал во последно време...  :D :D :o
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 574
 • Gender: Male
Re: Каква лемилица користите?
« Reply #213 on: 11.04.2018, Wednesday, 15:45:49 »
Во план сум да купувам лемна станица, сеуште не знам за буџетот, но понудете некоја. Може и кинеска да биде, но квалитетна.  ;D

Offline dr-mr

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 338
 • Gender: Male
Re: Каква лемилица користите?
« Reply #214 on: 11.04.2018, Wednesday, 16:12:37 »
Јас сум презадоволен од мојата, Ersa i-con nano кабелот е одличен рачката е лесна и загрева за неколку секунди.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Каква лемилица користите?
« Reply #215 on: 11.04.2018, Wednesday, 16:50:23 »
Од каде ја зема?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline dr-mr

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 338
 • Gender: Male
Re: Каква лемилица користите?
« Reply #216 on: 11.04.2018, Wednesday, 21:13:05 »
Ја земав преку интернет од Германија.
Моментално живеам во Холандија
Code: [Select]
https://www.ersa-shop.com/ersa-icon-nano-elektronisch-geregelte-lötstation-standby-antistatisch-p-364.html
Сепак се ВРТИ !!!

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Каква лемилица користите?
« Reply #217 on: 12.04.2018, Thursday, 00:26:10 »
Претпоставував, пошто не знам кај нас некој да увезува Ерса... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10859
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Каква лемилица користите?
« Reply #218 on: 12.04.2018, Thursday, 01:03:48 »
Predefined temperature, digital control, digital display... одлична е, нема што :). Со здравје да си ја користиш ;).

Оваа да не од оние што работат со PWM?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 338
 • Gender: Male
Re: Каква лемилица користите?
« Reply #219 on: 12.04.2018, Thursday, 13:02:11 »
Незнам дали работи со pwm, мислиш на принципот на кој работат Metcal и Thermaltronics или ?
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10859
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Каква лемилица користите?
« Reply #220 on: 12.04.2018, Thursday, 13:17:52 »
Искрено, не знам точно кои фирми го имаат имплементирано овој систем. Мислам дека некој член на форумов имаше пишано дека има PWM лемна станица (не ми текнува бренд и модел... можеби и во оваа тема беше, не знам ???), само знам дека постојат и такви. Тие би требало да работат на еднонасочен напон за да може да се примени PWM на нив. Можно е и на почетокот да даваат поголем напон (40, 50V еднонасочен) за брзо да го загреат греачот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 338
 • Gender: Male
Re: Каква лемилица користите?
« Reply #221 on: 12.04.2018, Thursday, 15:19:17 »
Колку што знам мојата работи на дц напон.
Мислам дека Metcal и Thermaltronics  се такви, тие работат на фреквенции до неколку Mhz.
Code: [Select]
http://www.thermaltronics.com/tmt-5000s.php
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10859
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Каква лемилица користите?
« Reply #222 on: 12.04.2018, Thursday, 15:30:52 »
Да, на вакви мислев, ама не знаев дека одат во редот на MHz ;D.

А инаку, повеќето класични работат на AC. Ако нема PWM, не гледам поента да работи на DC, но нејсе, не е ни толку важно ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Каква лемилица користите?
« Reply #223 on: 15.05.2018, Tuesday, 09:49:54 »
Дали некој има земено од овие новите Т12 врвови? Имам читано по разни форуми и сл. дека се неспоредливи со обичните леткуми и дека одлично ја одржуваат поставената температура бидејќи сензорот им е вграден во самиот врв:
Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/142675573136


Цената им е смешна, исто и на рачките за нив:
Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/222562220150


И контролерите за нив не се скапи, има од обични аналогни до OLED:
Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/401220445437


Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/202250881856


Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/311742644813


За мали пари може да се состави многу солидна лемна станица.
« Last Edit: 15.05.2018, Tuesday, 11:18:41 by GigaWatt »
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10859
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Каква лемилица користите?
« Reply #224 on: 15.05.2018, Tuesday, 11:05:39 »
Да, се гледа дека дизајнот им е добар, ама не ми е јасно, како се врзуваат за контролата, бидејќи не гледам изводи на нив ???.

И ако менуваш врв, всушност менуваш и греач, така ???, или јас лошо разбрав.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."