Author Topic: Каква лемилица користите?  (Read 21859 times)

Offline Malecko

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3063
 • Gender: Male
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #30 on: 04.07.2011, Monday, 11:55:39 »
Не ја направив станицата,не ја најдов рачката...Пред некој месец прашував во логинг ама ја немаа...Иначе во емитерот на почетокот во текстот пишува дека рачката е некоја SW-1,а на крај во листата за делови пишува SL-10,или обратно и сега незнам која рачка да ја барам :D.Ова е за таа дигиталната лемна станица од емитер 10/11 2005 ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2761
 • Gender: Male
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #31 on: 04.07.2011, Monday, 12:48:15 »
Малечко,ај посочи т.е. дај ми име на тој операцискиот засилувач.

Offline Malecko

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3063
 • Gender: Male
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #32 on: 04.07.2011, Monday, 12:51:34 »
Малечко,ај посочи т.е. дај ми име на тој операцискиот засилувач.
Mислам дека беше LM358
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SaleSk

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 434
 • Gender: Male
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #33 on: 04.07.2011, Monday, 22:37:16 »
Ајде ако не ви е проблем постирајте ја шемата од таа лемна станица со регулатор со Соломон рачка...
Инаку јас користам Ersa Multitip 15, а на плин си користам Portasol. Имам и Tecsol кој одлично ме служи...Ерсата ми е за пофини работи :), а овие другиве за погруби :)

Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline Urahara

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 194
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #34 on: 04.07.2011, Monday, 23:42:47 »
Да си прашам, дали некој знае каде би можел да набавам саглам chisle-type врв во Скопје/остала МК ? Овој тип изгледа ко на сликата,Најдобро би било ако може некој да ме упати каде што има вакви врвчиња но од саглам фирма како Weller или Hakko

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #35 on: 04.07.2011, Monday, 23:46:21 »
за weller леткуми има врвови во БТ електроника, карши олимписки базен...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #36 on: 04.07.2011, Monday, 23:58:12 »
а да ни кажеше за што лемило ти треба врвот ?!
тешко дека ќе најдеш некој салам врв, и од истата фирма да е како ќе се погоди е работата, може да оди со години без проблем може за брзо да го исфрлиш, робата која се носи на наш пазар е со слаб квалитет

мислам дека има во алфа таков тип на врв ама е со подолга основа
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #37 on: 05.07.2011, Tuesday, 00:31:13 »
јас имам од бт земено врв, и супер ме тера повеќе од 1,5 години...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #38 on: 05.07.2011, Tuesday, 00:42:26 »
Инаку јас користам Ersa Multitip 15, а на плин си користам Portasol. Имам и Tecsol кој одлично ме служи...Ерсата ми е за пофини работи :), а овие другиве за погруби :)Таа Ersa-та одлично изгледа, колку ја зема и од каде?

А да, и да прашам и ова, да не знае некој каде можам да најдам врвови за Solomon SL-20-ката, бидејќи мислам дека во Loging само еден тип на врвови имаат (оние стандрардните), а не знам каде да барам потенки или подебели врвови. Конкретно, потенки ми требаат ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BOBAN

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 559
 • Gender: Male
 • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #39 on: 05.07.2011, Tuesday, 00:48:38 »
Ова на плин ли работи ? И колку пари го/ја зеде ?Offline mende davitkovski

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 117
 • Gender: Male
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #40 on: 05.07.2011, Tuesday, 01:19:28 »
би требало да е на плин , кај нас во алфа има на плин околу 1000ден  се   ;)

Offline SaleSk

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 434
 • Gender: Male
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #41 on: 05.07.2011, Tuesday, 08:42:49 »
Инаку јас користам Ersa Multitip 15, а на плин си користам Portasol. Имам и Tecsol кој одлично ме служи...Ерсата ми е за пофини работи :), а овие другиве за погруби :)Таа Ersa-та одлично изгледа, колку ја зема и од каде?

А да, и да прашам и ова, да не знае некој каде можам да најдам врвови за Solomon SL-20-ката, бидејќи мислам дека во Loging само еден тип на врвови имаат (оние стандрардните), а не знам каде да барам потенки или подебели врвови. Конкретно, потенки ми требаат ;).

Ersa-та ја имам купено уште многу одамна...Можеби има преку 12 па и повеќе години :) Ги има и нови, мислам дека околу 2400 денари дека сега им е цената...
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #42 on: 05.07.2011, Tuesday, 15:50:21 »
Ersa-та ја имам купено уште многу одамна...Можеби има преку 12 па и повеќе години :) Ги има и нови, мислам дека околу 2400 денари дека сега им е цената...

„Убава“ цена, ама и леткумот е убав ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #43 on: 05.07.2011, Tuesday, 15:55:10 »
леткумот е профи а за таа цена и то како ќе биде убав :)


ЕДИТ
Прашав во емитер ми рекоа дека е SL-10 врвот за дигиталната станица која е објавена во нивното списание  ;D
« Last Edit: 05.07.2011, Tuesday, 19:20:24 by Devil »
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline SaleSk

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 434
 • Gender: Male
Одг: Каква лемилица користите?
« Reply #44 on: 05.07.2011, Tuesday, 21:39:23 »
Ова на плин ли работи ? И колку пари го/ја зеде ?
Околу 30 евра беше :)...има 5 години... инаку е на плин, и топ е да ти кажам...
Ерсата е закон, нема муабет, а тексолот ми е исто така супер и екстра леткумче...
Врвовите за Ерсата се малку скапички, имам 3 различни, ама си ги пазам :))
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...