Author Topic: Каква лемилица користите?  (Read 21008 times)

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2727
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Каква лемилица користите?
« Reply #225 on: 15.05.2018, Tuesday, 12:14:43 »
Овде се е интегрирано во една целина - врв, греач и сензор, затоа греачот многу брзо реагира на секоја промена на температурата на врвот.
Иначе тие металните прстени најдоле се контактите... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

LightCraft Studio

Offline DimitarMK

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 51
Re: Каква лемилица користите?
« Reply #226 on: 15.05.2018, Tuesday, 12:29:34 »
TS100, чини околу 50$ и ви треба само солидно 12-24V напојување. Целата контрола е интегрирана во самата рачка. Ривјуата по интернетов се ептен позитивни, планирам да си ја нарачам.

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2727
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Каква лемилица користите?
« Reply #227 on: 15.05.2018, Tuesday, 13:09:33 »
Да, и мене ми падна во очи, иако повеќе ми е како помошна или преносна опција... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

LightCraft Studio

Offline MostNightMare

 • Нов член
 • *
 • Posts: 5
Re: Каква лемилица користите?
« Reply #228 on: 15.05.2018, Tuesday, 21:12:39 »
Solomon SR 968B
Code: [Select]
http://www.loging.mk/1802/178126/0/ShowProduct/Rachka_za_lemenje_968B

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10788
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Каква лемилица користите?
« Reply #229 on: 15.05.2018, Tuesday, 23:44:29 »
Иначе тие металните прстени најдоле се контактите... ;)

Ама 4 контакти се потребни, два за термопарот и два за греачот... јас заедно со масата гледам три ???.

TS100, чини околу 50$ и ви треба само солидно 12-24V напојување. Целата контрола е интегрирана во самата рачка. Ривјуата по интернетов се ептен позитивни, планирам да си ја нарачам.

Тие некако многу кршливо ми изгледаат... тенко шипче... не знам дали е полно, ама дури и ако е, би ја користел само за ситни и деликатни работи, SMD и слично. Би ми било страв да стиснам со неа да загревам 8 слојни плочки, таму треба да стиснеш.

Solomon SR 968B

Овие се на мрежен напон, ама солидни ;). Со среќа да си ја користиш ;).

Иако, да бидам искрен, барем за моите сегашни потреби, одамна не ми врши работа леткум од 30W... ама генерално земено, како почетен алат во електроника е повеќе од доволно ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2727
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Каква лемилица користите?
« Reply #230 on: 16.05.2018, Wednesday, 01:54:58 »
Ама 4 контакти се потребни, два за термопарот и два за греачот... јас заедно со масата гледам три ???.

Изгледа термопарот и греачот имаат заедничка маса.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10788
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Каква лемилица користите?
« Reply #231 on: 16.05.2018, Wednesday, 02:09:22 »
Да, ама тоа па некако ми прави логика само ако греачот се напојува со еднонасочен напон... не и за наизменичен.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DimitarMK

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 51
Re: Каква лемилица користите?
« Reply #232 on: 16.05.2018, Wednesday, 04:01:52 »
Така е, на еднонасочна струја се напојува.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10788
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Каква лемилица користите?
« Reply #233 on: 16.05.2018, Wednesday, 11:05:55 »
Добро, не е проблем на излез да се додаде и еден моќен грец и некој поголем кодензатор ;). Шотки од SMPS-и ептен добро ќе легнат во таа комбинација, ама пробивниот напон не им е поголем од 30V :S. 24 * 1.41 =~ 34V :S. Нема да одговараат :S. Барем 50V да имаа :S. А со обични диоди, нема баш да одговара, 1.4V пад на тој напон не е малку, помалку ќе грее греачот :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zdravkovski

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 500
 • Gender: Male
 • elektricar
  • најдобриот електричар во Велес
Re: Каква лемилица користите?
« Reply #234 on: 16.05.2018, Wednesday, 21:44:18 »
solomon sl30

Code: [Select]
http://www.loging.mk/786/172606/0/ShowProduct/Stanica_za_lemenje_SL-30CMCESD

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10788
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Каква лемилица користите?
« Reply #235 on: 16.05.2018, Wednesday, 22:27:58 »
А, ти си се дигитализирал ;D. Со среќа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MostNightMare

 • Нов член
 • *
 • Posts: 5
Re: Каква лемилица користите?
« Reply #236 on: 17.05.2018, Thursday, 08:50:55 »
Можеби оваа година „Дедо Мраз“ ќе ни донесе по една WX2 + WXP120 од Weller :D
Инаку, за разлика од други брендови, Соломонките се Тип-Топ.
Искуство плус, имав прилика да си `играм` со Weller WD1 Станица за лемење и пријатно сум изненаден и задоволен од целокупните перформанси и карактеристики на истата.  Флексибилен кабел, не-запаллив(до одредена температура), Едноставен за работа и манипулација, притоа, Работи на 220Vac ... и со релативно средно-висока сума.

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2875
 • Gender: Male
Re: Каква лемилица користите?
« Reply #237 on: 17.05.2018, Thursday, 12:00:17 »
Code: [Select]
https://m.fasttech.com/p/4009103


Одличен за парите, ако не ти смета 20-30 степени хистереза топ е. Можда малце е подолг, али мене ми лежи на рака.
* фастек, али, ибеј, амазон.... може да идат без код?
« Last Edit: 18.05.2018, Friday, 00:16:42 by GigaWatt »

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10788
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Каква лемилица користите?
« Reply #238 on: 18.05.2018, Friday, 00:15:14 »
Имавме една ваква слична на едно место каде што работев... изгоре контролата :S. Можно е сега да е подобрен дизајнот, не знам, ама знам дека таа ја користевме само една недела пред да изгори контролата :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2875
 • Gender: Male
Re: Каква лемилица користите?
« Reply #239 on: 18.05.2018, Friday, 00:36:02 »
Свжа е уште, ќе видиме :)
емидив еќ ,етшу е ажвС


???
« Last Edit: 18.05.2018, Friday, 03:09:44 by bicikle »