Author Topic: Altium Design  (Read 4019 times)

Online Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Altium Design
« on: 05.07.2011, Tuesday, 15:34:37 »
Дали некој има работено со софтверов какви искуства има
јас пробав да цртам со него нешто на кратко на брзина ама некако не сум навикнат
инаку за тие што незнаат ова ви е профи програма за изработка на ппк (PCB) има огромна датотека со огромен број на елементи
Code: [Select]
http://altium.com/
инаку поддржува и 3D поглед на плочата, работа со повеќе слоеви и многу многу додатоци кој би користеле доколку некој се занимава со профи работа и дизајн на плочи
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10859
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Altium Design
« Reply #1 on: 05.07.2011, Tuesday, 15:44:35 »
Со овој програм работат вo Hi-Tech (или Хај Тек, не знам точно како е пишано) исто така и со програмскиот пакет OrCAD. Не сум работел до сега со Altium, ама ми кажале дека не е претежок, само треба малку време да се навикнеш на layout-от ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Z31GH

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 709
 • Gender: Male
Одг: Altium Design
« Reply #2 on: 21.02.2012, Tuesday, 21:09:50 »
јас ја имам таа програма и тоа од денес, баш си реков да ја видам каква е бидејќи велите дека е најдобра ама уффффффффффф многу сложена е. Верувам дека е можеби најдобра од сите, сепак оваа програма не би ја користел бидејќи јас како хоби електроничар а и вие како професионални електроничари немате потреба од толку сложена програма од неколку гигабајти која е толку напукана со работи кој што никогаш нема да ги користиме. Проста и едноставна програма што може секој да го задоволи поготово за плочки според мене е Sprint- Layout. просто, едностравно, квалитетно и без многу џиџи-миџи
« Last Edit: 21.02.2012, Tuesday, 21:13:54 by Z31GH »
Hams do it! With Frequency

Online Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Altium Design
« Reply #3 on: 21.02.2012, Tuesday, 21:15:54 »
Sprint е ок, за потребите кој ги имаме доволна, но ако планираш да се занимаваш со дизајн за некоја поголема фирма, или пак во поголеми количини да произведуваш профи плочи (друга фирма да ти ги прави де) ова ти е најдобра програма, има се што ти треба
плочите се супер, да нафурана е вкрај, ама рачунај дека со оваа програма можеш да исцрташ од матична плоча до просто коло со 2-3 елементи :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline KiloVolt

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 719
 • Gender: Male
 • Високонапонски Фанатик
Одг: Altium Design
« Reply #4 on: 18.09.2015, Friday, 19:23:00 »
Да не знае некој SchDoc фајлови од Алтиум како да ги импортирам во Eagle?
Eagle вели дека можи да импортира вакви нешта:

Има начин од Алтиум нешто такво да експортирам?
Благодарам однапред за одговорите.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.