Author Topic: Испитувач на MOSFET-и  (Read 1870 times)

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Испитувач на MOSFET-и
« on: 31.08.2011, Wednesday, 09:53:34 »
Еве една едноставна, а корисна шема за испитување мосфети :). Мосфетот се држи за изолираниот дел или за металниот ладилник ако го има, се става во подножјето, со прекинувачот се одбира N или P тип на транзистор, се притиска краткотрајно тастерот CHARGE за да се наполни кондензаторот 10nF и сега со притискање на тастерот ON треба да запали една од лед диодите, зависно кој тип на транзистор е одбран, а со притискање на OFF тастерот треба да се изгаси, ако вака се однесува мосфетот е исправен.
Во прилог е монтажната шема, кратко упатство и нацрт за плочката, ако некој сака да ја прави, иако за вакви едноставни работи побрзо и подобро решение е униварзална плочка ;). Од страна има уште еден конектор за поврзување кабел со крокодилки за мосфети кои имаат друг распоред на изводите од оној стандардниот G-D-S или физички не ги собира во подножјето.

« Last Edit: 14.04.2018, Saturday, 19:39:02 by LordZi »
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Испитувач на мос-фет
« Reply #1 on: 26.12.2011, Monday, 08:10:46 »
Како што сигурно знаете мос-фет се малку попроблематични кога е во прашање испитувањето на отпорноста помеѓу G,S,D,особено ако не знаете * со кого си имате работа*! Овој мал и практичен уред е добар и за испитување мос-фет од матични ( мојов колега е во состојба сите да ги извади и провери ,иако најмалку тие прегоруваат! :D :D).Електрична шема не ви треба,се е објаснето.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline Malecko

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3063
 • Gender: Male
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Испитувач на мос-фет
« Reply #3 on: 26.12.2011, Monday, 08:38:37 »
Му се извинувам на колегата што го *дуплирав* ;D ,не сум видел дека истиот проект веке го имало!
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Испитувач на MOSFET-и
« Reply #4 on: 26.12.2011, Monday, 14:16:27 »
темите ви се споени :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline SaleSk

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 434
 • Gender: Male
Одг: Испитувач на MOSFET-и
« Reply #5 on: 27.12.2011, Tuesday, 11:32:45 »
Одлично уредче за тестирање...Но понекогаш е многу побрзо да го провериш фетот со инструмент, или па а го замениш на 5 секунди со 100% исправен :)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10858
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Испитувач на MOSFET-и
« Reply #6 on: 27.12.2011, Tuesday, 15:06:44 »
Проблемот со овие тестери е тоа што некогаш може да јават дека компонентата е исправна, а не е, бидејќи не пуштаат доволно голема струја низ MOSFET-от. Истото може да се лучи и со тестер за транзистори. На diode test или на hfe тест на унимер ќе јави дека е исправен (ќе јави пад на напон или hfe, зависи на кое подрачје сте го ставиле), но при мали струи. При големи можо е да се покаже дека е неизправен.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
Одг: Испитувач на MOSFET-и
« Reply #7 on: 27.12.2011, Tuesday, 15:50:54 »
наместо лед диоди стави ти сијалички од кола (некој што тргаат повеќе струја) па така испитувај помоќни фетови
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline tesla017

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 64
 • Gender: Male
  • yu3ma
Одг: Испитувач на MOSFET-и
« Reply #8 on: 20.09.2015, Sunday, 02:39:50 »
Одличен уред. Малецок а практичен :)

Еве еден од начините како да се испита мосфет со инструмент може на некој да користе:

Quick and Dirty 2: Testing MOSFET With Diode Check Function of DMM
« Last Edit: 20.09.2015, Sunday, 14:25:28 by GigaWatt »
"Master, I am here to serve you..."