Author Topic: Смешни цитати  (Read 27609 times)

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Смешни цитати
« Reply #30 on: 09.01.2012, Monday, 18:04:54 »
аууууууги утепаа грциве :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Смешни цитати
« Reply #31 on: 09.01.2012, Monday, 18:11:23 »
Група водечки историчари, на конференција одржана во Националното географско друштво, соопштија дека „целосно ја фабрикувале“ древна Грција, култура за која долго време се веруваше дека претставува интелектуална основа на западната цивилизација.Групата призна дека идејата за софистицирано општество кое постоело во Грција пред повеќе од два милениума е целосна фикција, создадена од тим од неколку десетици историчари, антрополози и класичари, кои работеле во континуитет од 1971 до 1974, за да фалсификуваат „грчки“ документи и артефакти.

„Искрено, никогаш не мислевме дека работите ќе отидат толку далеку“, изјави професор Џин Хедлебери, кој ја понуди својата оставка како шеф на хеленистичките студии на Универзитетот во Џорџтаун: „Бевме млади и се обидувавме да напредуваме во нашите кариери, па почнавме да измислуваме работи: Хомер, Аристотел, Сократ, Хипократ, лост, запчаник, реторика, етика, и различни видови столбови – се’“.

„Очигледно, многу повеќе нешта отколку што може да измисли која и да е цивилизација “, додаде тој.

Според Хедлебери, идејата за измислување на целосно лажна древна култура произлегла кога тој и други интелектуалци сфатиле дека немаат поим што всушност се случило во Европа во текот на 800-те години пред христијанството.

Фрустрирани од јазот во документацијата, во ситуација кога археолозите „не биле од никаква помош“, тој се консултирал со колегите кои веќе се мачеле да најдат начин да објаснат како настанале нештата како астрономија, картографија и демократија.

За неколку часа била родена најголемата и највлијателната цивилизација на сите времиња.

„Една вечер некој се зезаше, дека треба да ги земеме сите овие идеи, да ги споиме, и да кажеме дека Грците го сториле сето тоа пред 2,000 години“, вели Хедлбери. „Една работа водеше кон друга, и пред воопшто да бидеме свесни за тоа измисливме се’, од златниот пресек до Илијадата.“

„Тоа навистина беше заебано да се напише“, продолжи тој, зборувајќи за епот за кој се смета дека ги има поставено темелите на западната книжевна традиција. „Ама изгледа дека штосот успеа.“

Речиси во исто време, еден куратор од музејот Смитсонијан наводно побарал помош од Хедлбери: музејот имал добиено голема донација за да направи изложба на древниот свет, но „немал што многу да понуди“. Историчарите веднаш почнале со работа, итајќи да фалсификуваат докази за цивилизација која – заедно со нејзините поети и филозофи, богови и херои – наскоро ќе стане главна тема во учебниците, факултетското образование и цело поле во хуманистичките науки.

Емили Нгиен-Вајтмен, една од оние кои дале најголем придонес кон проектот, објаснува дека целата древна грчка архитектура била базирана врз градби во Вашингтон, вклучувајќи една банка спроти кафичот каде се среќавале за да „си играат со идеи за митологија или што и да е“.

„Ја одбравме Грција затоа што сфативме дека никој не би отишол таму да проверува нешто во врска со тоа“, изјави Нгиен-Вајтмен. „Сте го виделе местото? Тоа е дупка. Како напуштен откоп, полн со мачки.“

„Сепак наскоро луѓето почнаа да бараат вакви ’древни предмети’, и следно нешто што знам е како сум заглавена во Атина цело село, градејќи го целиот ебен Партенон само за да ги покријам нашите траги“, додава таа.

Нгиен-Вајтман признава дека била задолжена и за менување на документи, од раните верзии на Библијата, до записите на Томас Џеферсон, за тие да го одразуваат „класичното грчко“ влијание – задача која исто така вклучувала создавање, од самиот почеток, на јазик базиран на модерниот грчки, кој можел да помине како негов древен претходник.

Историчарите им кажаа на новинарите дека некои од таканаречените грчки идеи всушност биле позајмени од Римјаните, доведени до нивните основи, а потоа припишани на фиктивни грчки претходници. Но за други идеи велат дека се нивни.

„Геометрија? Тоа беше на Кевин“, вели Хедлбери, зборувајќи за поранешен дипломец Кевин Давенпорт. „Човече, тоа дете беше ептен навлечен тие денови. Сега во гимназиите предаваат Девенпортијанска геометрија, иако секако ја нарекуваат Евклидиева“.

Извор потврдуваат дека долгите часови неспиење извршиле влијание врз Давенпорт, па по млакиот прием на негоиот труд за хомоеротичноста кај спартанските војници, тој ја напуштил групата.

Во изјава во која го изразуваат нивното „најдлабоко извинување“ за тоа што го лажеле светот околу антиката цели 40 години, историчарите изразиле надеж дека нивното дело ќе опстои заради сопствените вредности.

„Би било штета човештвото да ги отрфли достигнувањата како хелиоцентризмот и драмите на Есхил, само заради нивното потекло“, се вели во соопштението. „Освен тоа, имаме и некои разочарувачки факти во врска со пирамидите, делата на Леонардо да Винчи, пеницилинот, интернет, научниот метод, филмовите и кучињата“.

превод: Букбокс

извор: The Onion
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Смешни цитати
« Reply #32 on: 09.01.2012, Monday, 19:29:21 »
„Ја одбравме Грција затоа што сфативме дека никој не би отишол таму да проверува нешто во врска со тоа“, изјави Нгиен-Вајтмен. „Сте го виделе местото? Тоа е дупка. Како напуштен откоп, полн со мачки.“

Хахахахахахахахахаах ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Смешни цитати
« Reply #33 on: 09.02.2012, Thursday, 23:06:49 »
Дечки регистарските таблички на Батка се VE-555-NE  :D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Смешни цитати
« Reply #34 on: 10.02.2012, Friday, 00:08:23 »
Да ,на Хамерот.
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Смешни цитати
« Reply #35 on: 03.03.2012, Saturday, 22:35:42 »
Само во Македонија може ваква кампања да има ;D ;D ;D „Кампања за владеење на правото“, хахахахахахах ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Одг: Смешни цитати
« Reply #36 on: 04.03.2012, Sunday, 00:22:38 »
Ајде,де -Скопје 2016- град на гусари! Оној,Јованче,газда на бродот *Панини* во Велешкото езеро Младост,сериозно размислува да ги тужи баткиве од гусарските сплавови за плагијат!! ;D ;D Опасно му ја украдоа индустриската (бродовладетелската) сопственост!! Коце Трајановски веројатно умира од мака што Велес има брод,а Скопје нема!! ::)
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Смешни цитати
« Reply #37 on: 04.03.2012, Sunday, 07:19:08 »
Абе не ни е на нас многу гајле, сега трамвај ќе имаме, хахахахахаха ;D ;D ;D. Само кај ќе го стават, тоа многу ме интересира ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2739
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Смешни цитати
« Reply #38 on: 04.03.2012, Sunday, 10:24:28 »
Абе знаете дека почнале да не викаат Пежо-град, поради лавовите...? 8) :o ;D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Смешни цитати
« Reply #39 on: 04.03.2012, Sunday, 11:49:39 »
Абе знаете дека почнале да не викаат Пежо-град, поради лавовите...? 8) :o ;D
:D :D :D чудо што не не нарекоа зоолошка градина ;D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Смешни цитати
« Reply #40 on: 04.03.2012, Sunday, 15:02:32 »
Абе знаете дека почнале да не викаат Пежо-град, поради лавовите...? 8) :o ;D
:D :D :D чудо што не не нарекоа зоолошка градина ;D


ауууу....за ова си 100% во право...на секој ќош по некое животно има..
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Смешни цитати
« Reply #41 on: 04.03.2012, Sunday, 17:10:41 »
Уште една причина зошто ми се допаѓа Африка од Суперхикс, хахахахаха ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Смешни цитати
« Reply #42 on: 04.03.2012, Sunday, 18:26:22 »
Уште една причина зошто ми се допаѓа Африка од Суперхикс, хахахахаха ;D ;D ;D.

ааааааааахахахахаха да да, во право се луѓето со таа песна :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10856
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Смешни цитати
« Reply #43 on: 06.03.2012, Tuesday, 06:47:22 »
Хахахаххахахахахаха ;D ;D ;D.

Quote
Quote
What's some good PSU and voltage monitoring software?

There isn't.

Its called a Multi-Meter

Code: [Select]
http://www.hardwarecanucks.com/forum/power-supplies/2470-voltage-psu-monitoring-software.html
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3213
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Одг: Смешни цитати
« Reply #44 on: 06.03.2012, Tuesday, 17:19:05 »
ааааааааахахахаха па во право е човекот, со унимер најдобро се следи напонот, и можеш да го следиш напонот и кога се пали компјутерот...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)