Author Topic: Изумите и иновациите на еден од најголемите генијалци Никола Тесла  (Read 2706 times)

Offline maci

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 58
како може да ставам пдф документ? или да го атачирам?

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10857
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Кога ќе пробаш да напишеш нов topic или кога ќе пробаш да напишеш нов post, има долу една опција „Дополнителни опции“, епа ќе кликнеш на неа и таму има опција да направиш attach ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
maci ако можеш така, ако не прати го на мојот мејл што го гледаш во потписот кај мене па јас ке го закачам.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline maci

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 58
ти го пратив на маил.
пробав да го атачирам но дозволено е само 2 мб а ова е 6 мб.
дали може да ставам торент?

Online Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5246
 • Gender: Male
 • admin[@]elektronika-mk.net
  • Македонски форум за електроника
хостирај го на  некој надворешен хост (box.net, hotfile.com, и некој такви хостови)
торенти и да и не, пошто не секогаш се достапни за членовите (по некогаш нема сидери)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила, куќните правила на форумов се овие правила. Почитувај ги куќните правила!

Offline maci

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 58
еве во зипот е торентот и има сидери.пробајте па кажете дали сте го спуштиле.
единствена маана е што е на српски.


од теслините изуми највеќе ми се свиѓа пренос на електрична енергија без употреба на кабли=жици.безжичен пренос.
и мотори на електростатички погон.
« Last Edit: 10.12.2011, Saturday, 22:42:10 by maci »

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10857
 • Gender: Male
 • Не фалширам
еве во зипот е торентот и има сидери.пробајте па кажете дали сте го спуштиле.
единствена маана е што е на српски.

Мора да си член на tracker-mk за да го симнеш. Направи како што ти рече Devil, стави го на hotfile.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Code: [Select]
http://www.box.com/files#/files/0/f/0/1/f_1270054282
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline maci

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 58
ок,гледам веќе е качено,јас немам акаунт таму.
видете го и искоментирајте нешто  :)

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
видете го и искоментирајте нешто  :)
што да искоментирам, ние немаме ни мал дел од неговите изуми, на време ЦИА ги собрала сите негови матријали. Така да останува непознато како струјата би се пренела бежично, како се случила катастрофата во не-населената област во Русија кога сите дрва биле полегнати, како со едно мало уредче предизвикал земјотрес, како можел со помисла да преполови некој предмет а рекол дека може и земјината топка да ја преполови ако сака, како сакал од ништо да направи материја, како уште многу работи.... ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BOBAN

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 559
 • Gender: Male
 • Keyboard not found. Press F1 to continue
Јас неможам да го симнам ова ! кога го отворам линкот ништо не ми излегува... т.е. мојот акаунт .. што е работава незнам, дали е и кај вас исто ?

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
Еве нешто од колекцијата непознати патенти на Тесла
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6242
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 10857
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Code: [Select]
http://www.box.com/files#/files/0/f/0/1/f_1270054282

Со овој линк не може да се симне фајлот, има таму една опција, пишува share и ќе кликнеш на тоа share и ќе ти даде линк до фајлот ;). Овој линк ти што го имаш ставено те носи до фајлот, но само ако си логиран на box.net ;).

Споено мислење: 11.12.2011, Sunday, 16:21:35
Еве линк до книгата ;).

Code: [Select]
http://www.box.com/s/uj4os2v5dplvllyus2v6
« Last Edit: 11.12.2011, Sunday, 16:21:35 by GigaWatt »
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9363
 • оптимист до крај!
ова се мотори

Да,во последно време се прават напори да се дечифрираат поедини изуми за кои освен цртежи немало никакви други пишани текстови( или се намерно уништени!!) Велат дека има многу неразјаснети изуми кои фасцинираат со едноставноста.Некој ке се офајди од ова. :(
Понекогаш неуспехот е голем напредок,особено ако сте ја уочиле причината за вашиот неуспех.Успех е ако направената грешка никогаш повеке не ја повторите,..Немој да помислуваш никогаш дека се знаеш- секогаш ке се најде некој да те подучи.За жал,во Македонија има премногу приврзаници на Марфи.